Kaip naujienų portalui tv3.lt teigė NVSC direktorė Rolanda Lingienė, labai daug lėmė masiniai gyventojų pažeidimai. Kai kurie Nemenčinės ir jos apylinkių gyventojai nesilaikė saviizoliacijos, o vienas jų – net nesutiko pasitikrinti.
„Pradinę informaciją NVSC pateikė Sveikatos apsaugos ministerijai. Informavome apie rėžimo nesilaikymą. Dėl vieno asmens net parengėme informaciją rajono savivaldybės administracijai dėl privalomo ištyrimo. Tik įsikišus administracijai – asmuo pats sutiko.
Masiniai pažeidimai daug lėmė tai (kad uždaryta Nemenčinė – aut. past.). Jeigu žmonės izoliuojasi ir laikosi karantino, kaip visi Lietuvoje, o sustiprinto izoliacijos rėžimo tie, kurie turėjo sąlyčius su sirgusiais, tuomet nutrūksta grandinė ir nebėra, kaip viruso perduoti kitam asmeniui“, – pažymėjo R. Lingienė.
Spaudos konferencijoje ketvirtadienį ministras A. Veryga taip pat pažymėjo, kad kai kurie gyventojai nesilaikė saviizoliacijos reikalavimų: „Yra gauta pranešimų, kad bendruomenės nariai nesilaikė izoliacijos reikalavimų. Jie yra pastebėti vaikštantys po miestelį, ėjo į parduotuves, bendraujantys su kitais gyventojais. Tai čia ir yra tas skirtumas, dėl ko buvo priimti sprendimai skirtingai nuo Marijampolės ir Ukmergės“, – teigė A. Veryga.
Marijampolėje ir Ukmergėje nebuvo tokių masinių pažeidimų
Pasak direktorės, jai neteko girdėti nei Marijampolėje, nei Ukmergėje, kad būtų nustatyti tokie masiniai pažeidimai.
„Man neteko girdėti nei Marijampolėje, nei Ukmergėje, nei kokioje kitoje Lietuvos teritorijoje, kad būtų nustatyti sisteminiai saviizoliacijos rėžimo pažeidimai. Kito kelio čia nėra.
Didžioji dalis gyventojų, kaip ir siuvimo įmonės darbuotojai, yra sąmoningi. Apie juos neturime tokių duomenų, tai labai tikiuosi, kad ir nebus jokio pagrindo manyti, kad jie nesilaiko saviizoliacijos rėžimo. Bet yra dalis, kaip jau ir minėjau, kurie sistemiškai pažeidinėja.
Apie tai byloja ne tik policijos pareigūnų surašyti protokolai, ne tik NVSC specialistų telefonu užfiksuoti pažeidimai juos apklausus. Bet mus masiškai skambino Nemenčinės ir aplinkinių jos teritorijų gyventojai – kaimynai, pažįstami, kurie vieni kitus žino ir teigė, kad masiškai nesilaiko saviizoliacijos rėžimo tie, kurie turi laikytis“, – teigė R. Lingienė.
Veryga: nesilaikė izoliacijos – vaikščiojo po miestelį
Ministras A. Veryga ketvirtadienį spaudos konferencijoje pabrėžė, kad didelį nerimą kelia situacija Nemenčinėje. Ministras teigė, kad ketvirtadienio ryto duomenimis, buvo 21 nustatytas užsikrėtęs asmuo. Daugiau nei 100 aukštos rizikos asmenų. Yra atliekami tyrimai siuvykloje, kurioje išplito užkratas.
„Lyginant su Ukmerge ir Marijampole, tai buvo labiau lokalūs židiniai, daugiau susiję su konkrečia gydymo įstaiga, kur buvo aiškus užkrato plitimo kelias ir aiškūs kontaktai. Nemenčinėje situacija yra daug sudėtingesnė. Tai jau nebėra ligoninė. Tai yra darbo vieta. Tai žmonės kompaktiškai bendruomenėje daug su kuo bendrauja ir tuos kontaktus nėra lengva atsekti. Manome, kad tas užkratas galėjo labai plačiai išplisti.
Dar viena iš priežasčių, kodėl situacija buvo įvertinta kitaip nei Ukmergėje ar Marijampolėje, tai saviizoliacijos nesilaikymas: „Yra gauta pranešimų, kad bendruomenės nariai nesilaikė izoliacijos reikalavimų. Jie yra pastebėti vaikštantys po miestelį, ėjo į parduotuves, bendraujantys su kitais gyventojais. Tai čia ir yra tas skirtumas, dėl ko buvo priimti sprendimai skirtingai nuo Marijampolės ir Ukmergės“, – teigė A. Veryga.
Pasak ministro, kalbėti apie sistemines problemas šiuo atveju yra labai sudėtinga. „Manau, kad epidemiologai, kurie vertina situaciją, galės plačiau pačią situaciją įvertinti – ar buvo padaryta klaidų darbo vietoje, ar nebuvo. Ar nebuvo į darbą atėję asmenys, kurie turėjo izoliuotis, ar karščiuojančių. Dabar pagrindinis tikslas – neleisti užkratui išplisti kitur, maksimaliai testuoti šią bendruomenę ir užtikrinti, kad būtų laikomasi karantino ir izoliacijos sąlygų“.
Ministras teigė, kad Nemenčinės apylinkėse nedideliame spindulyje yra keletas įstaigų, kur daug asmenų yra rizikos grupėje, kaip ir globos bei slaugos įstaiga, todėl būtina juos apsaugoti. „Išplitus tokioje įstaigoje, tai tikrai gali būti daug skaudžių pasekmių“.
Virusas staigiai išplito dėl dviejų priežasčių
Koronavirusas Nemenčinėje pratrūko praėjusį penktadienį, kai buvo nustatytas pirmasis atvejis įmonėje „Vilnika“. Antradienį tarp siuvyklos darbuotojų jau buvo skaičiuojama 16 patvirtintų infekcijos atvejų. Trečiadienį teigiami tyrimo rezultatai buvo nustatyti 19 darbuotojų, 6 iš jų buvo gydomi ligoninėje. Ketvirtadienį skaičius dar paaugo – nustatyti 22 koronaviruso atvejai, o iš jų 7 yra ligoninėje – jų būklė vidutinė.
Koronavirusas diagnozuotas ir greta miestelio įsikūrusių globos ir slaugos namų „Senevita“ darbuotojui. Susirūpinimą kelia tai, kad susirgo šios įmonės darbuotojo artimas asmuo, dirbantis socialinės globos ir medicininės reabilitacijos paslaugas teikiančioje įstaigoje „Senevita“. Įstaigoje globojama per 200 senyvo amžiaus žmonių, dirba apie 150 darbuotojų – trečiadienį jie pradėti tikrinti dėl koronaviruso, baigus tikrinti darbuotojus, ketinama patikrinti ir globotinius.
NVSC direktorė taip pat pakomentavo, kodėl virusas taip staigiai galėjo išplisti Nemenčinėje ir jos apylinkėse.
„Pirminis atvejis dar nepaaiškėjo. Per kelias dienas atsirado viruso židinys. Praėjusį penktadienį buvo pirmasis atvejis, o dabar jau turime 22 atvejus. Židinys labai greitai atsirado. Du variantai dėl ko taip yra: arba, darbuotojai vykdami dirbti į įmonę nuslėpė, kad jie serga, nes temperatūros matavimas tokio tipo įmonėse nėra privalomas. Be to, gali būti ir forma be temperatūros, kažkas galbūt susirgo be simptome forma ir platino to nežinodamas. Dabar virusas plinta ir plis, nes dar nepraėjo nei savaitės. Manau, kad pamatysime tikrąsias to viruso pasekmes, kai pasibaigs inkubacinis periodas.
Turime informacijos, kad asmenys, kurie mūsų nurodymu turėjo būti izoliacijoje – jie nesilaikė tos izoliacijos salygų. Tą parodo ir policijos pareigūnų surašytų protokolų skaičius, apie tai informuota ir NVSC savanorių ir specialistų komanda, kurie kiekvieną dieną susisiekia su izoliacijoje esančiais asmenimis ir išsiaiškina juos. Prieš dvi dienas išsiaiškinome, kad 30 asmenų buvo pažeidę izoliacijos rėžimą. Tai viso šito pasekmes ir rezultatus pamatysime pasibaigus inkubaciniam periodui. Dabar tik matome pasekmes to, kas vyksta pačioje siuvimo įmonėje“, – teigė R. Lingienė.
Spaudos konferenciją apie Nemenčinėje vykdomas patikras žiūrėkite:
Policija: dėl saviizoliacijos pažeidimų jau nubausta 15 asmenų
Policijos vadovas Renatas Požėla tvirtino, kad savaitei įvestų apribojimų laikymąsi visą parą Nemenčinėje užtikrins aštuoni policijos pareigūnai, jiems padės Karo policija, šauliai. Kaip skelbia BNS, iš viso įrengti keturi patikros punktai, likusioje miestelio dalyje įvažiavimai stebimi techninėmis priemonėmis, dalis jų uždaryti fiziškai.
Policijos vadovas pripažįsta, kad ketvirtadienį dar gali kilti nesusipratimų tikrinant asmenis, bet viliasi, kad gyventojai prie pasikeitusių sąlygų netrukus prisitaikys: „Esame pasirengę vykdyti Vyriausybės nutarimą. Aišku, visi suprantame, kad laiko pasiruošti buvo labai mažai (...). Žmogiškai žiūrint, gali būti situacijų, kai gali būti tam tikro nesusikalbėjimo, bet tikiuosi, kad šiandien situacijos išsigrynins.“
Anot R. Požėlos, dėl saviizoliacijos pažeidimų jau nubausta 15 asmenų: „15 protokolų už izoliacijos nesilaikymą surašyta, apie 100 asmenų yra, kuriems turi būti taikomas izoliacinis režimas (...). Protokolai susiję su izoliacijos nesilaikymu, kad žmonės yra palikę savo privalomo buvimo vietas.“
Ragina gyventojus be būtinybės neiti į lauką
Generalinis policijos komisaras pabrėžė, kad pareigūnai patruliuoja ir pačiame miestelyje tikrindami, kaip laikomasi saviizoliacijos ir karantino taisyklių. Policija, savivaldybės, ministerijos atstovai ragina gyventojus be būtinybės neiti į lauką.
Savo ruožtu Sveikatos apsaugos ministerija įspėja, jog nesilaikantiems reikalavimų, gali būti taikoma priverstinė izoliacija arba hospitalizavimas.
„Žmonėms, atsisakantiems arba vengiantiems jiems paskirto hospitalizavimo ar izoliavimo arba pažeidžiantiems izoliavimo reikalavimus, bus taikomas būtinas izoliavimas ar hospitalizavimas, vadovaujantis įstatymų nustatyta tvarka“, – nurodo ministerija.
Vyriausybei įvedus karantiną 20 kilometrų nuo Vilniaus esančioje Nemenčinėje, kurioje gyvena per 5 tūkst. žmonių, iki kito ketvirtadienio vėlyvo vakaro leidžiama atvykti tik čia gyvenantiems bei dirbantiems žmonėms, o kitais atvejais – tik turint specialų Nacionalinio visuomenės sveikatos centro leidimą.
Išvykti iš miestelio gali tie, kam tai būtina dėl darbo, taip pat tie, kam reikia apsilankyti pas medikus dėl sveikatos būklės. Pačiame miestelyje automobiliais važinėti leidžiama. Gyventojų prašoma turėti dokumentus ar kitą informaciją, kuri patvirtintų jų vykimo tikslą. Tai gali būti ir popieriniai dokumentai, ir nufotografuoti elektroninėse laikmenose.