Užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas atmetė jam metamus kaltinimus, esą kvestionuoja sovietų okupacijos žalos atlyginimo reikalavimą ir tikina, kad išspręsti šią problemą jį įpareigoja ne tik įstatymai, bet ir jo paties vertybinės nuostatos.
Tai rašoma ministro atsakyme šešiems Seimo konservatoriams į jų užklausimą dėl žalos atlyginimo. Atsakymo kopiją BNS prašymu perdavė URM.
"Norėčiau atkreipti dėmesį, kad niekada ir jokia forma nesu raginęs nevykdyti Lietuvos įstatymų ar abejoti jų tikslingumu. Siekti išspręsti žalos atlyginimo klausimą mane įpareigoja ne tik 1992 metų Tautos referendumo rezultatai ar 2000 metų įstatymas dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo, bet ir mano, kaip Lietuvos nepriklausomybės akto signataro, vertybinės nuostatos bei įsitikinimai", - rašo ministras.
Jis pateikia ankstesnių savo pasisakymų ir interviu ištraukas, kur išsako savo požiūrį į siekį atlyginti okupacijos metais patirtą Lietuvos žalą.
"Lietuvos reikalavimai atlyginti okupacinę žalą ir teisėti, ir teisingi. (...) Lietuvos diplomatai šio tikslo neišsižada, deda ir dės pastangas pasiekti rezultatą, kurio iš mūsų tikisi Lietuva", - šiemet rugsėjį Seimo posėdyje sakė ministras.
Konservatoriams užkliuvo P.Vaitiekūno pasisakymas gruodžio pradžioje Kaliningrado srityje vykusios Lietuvos ir Rusijos tarpvyriausybinės komisijos posėdžio metu. Pasak konservatorių, posėdyje pasakyti ministro žodžiai tarptautinėje arenoje gali būti suprasti kaip Lietuvos reikalavimo atlyginti žalą atsisakymas. P.Vaitiekūnui taip pat buvo mestas kaltinimas, kad jis galbūt sulaužė priesaiką Lietuvai savo "pasisakymais akivaizdžiai atstovaudamas kitos šalies interesams".
Tačiau pats ministras ne kartą tikino, kad viešoje erdvėje jo cituotos mintys buvo ištrauktos iš konteksto ir ragino perskaityti visą kalbą.
Analogišką nuostatą ministras pakartojo ir atsakyme konservatoriams: "Jūsų cituojamame žiniasklaidos pranešime yra praleista svarbi nuostata, kurią išsakiau per Tarpvyriausybinės komisijos posėdį: "Rusija nėra Sovietų Sąjunga. Rusija nekalta dėl Lietuvai padarytų skriaudų ir dėl prievartinio Lietuvos įjungimo į SSRS. Tačiau ji pasiskelbė perimanti SSRS teises. Perėmusi teises, ji paveldėjo ir tam tikrus įsipareigojimus".
Kreipimąsi į ministrą pasirašė konservatoriai Rasa Juknevičienė, Saulius Pečeliūnas, Antanas Stasiškis, Povilas Jakučionis, Arimantas Dumčius ir Rimantas Dagys.
P.Vaitiekūnas ne kartą yra raginęs Seimą vengti ultimatyvių intonacijų, kalbant apie okupacijos žalos atlyginimą, nes esą derybų proceso viešinimas daro žalą Lietuvos interesams ir neatitinka tarptautinės diplomatijos praktikos, o vidaus politinis spaudimas diplomatams nepadeda pasiekti norimo tikslo.
1940 metais Lietuvą okupavo Sovietų sąjunga, vėliau vykstant Antrajam pasauliniam karui Lietuvos teritoriją užėmė nacių Vokietija, 1944-45 metais Raudonajai armijai iš Lietuvos išstūmus vokiečių kariuomenę Lietuva pusei amžiaus priverstinai tapo viena Sovietų Sąjungos respublikų.
Lietuva per sovietų okupaciją dėl trėmimų, žudynių, priverstinės emigracijos neteko iki trečdalio gyventojų. Pusę amžiaus trukusios sovietinės okupacijos žalą Lietuva įvertino 80-čia milijardų litų ir specialių įstatymu įpareigojo šalies vyriausybę derėtis su Rusija dėl žalos atlyginimo.
Rusija iki šiol kategoriškai atsisako dėl to derėtis.