„Situacija Lietuvoje atkartoja kitų šalių patirtis vyraujant omikron viruso atmainai. Tai yra, kai sparčiai populiacijoje didėjant užsikrėtimų skaičiui, ligoninių lovų ir lovų intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuose užimtumas išlieka vidutinis ir stabilus“, – naujienų portalo tv3.lt laidoje teigė premjerės patarėja sveikatos klausimais Živilė Gudlevičienė.
Ir nors omikron atmaina dažnai sergama besimptome arba lengva ligos forma, anot pašnekovės, ši viruso atmaina, sparčiai plisdama, sukelia kitą nemažą problemą.
„Į ligonines planinėms paslaugoms atvykę pacientai būna užsikrėtę virusu, kas, savo ruožtu, vis tiek reikalauja papildomų sprendimų gydymo įstaigose, omikron užsikrečia patys medikai, kitų sričių darbuotojai, todėl vis daugiau sričių susiduria su darbuotojų trūkumu“, – teigė Ž. Gudlevičienė.
Mato gerėjančią situaciją
Tačiau ir šios problemos greitai gali baigtis, nes, anot premjerės patarėjos, netrukus turėtų įvykti pandemijos lūžis.
„Matome, kad infekcijos plitimas pasiekęs maksimumą ir jau maždaug dvi savaites laikosi tame maksimume. Ką jau matome paskutinėmis dienomis, tokias nežymias užsikrėtimų mažėjimo tendencijas ir stebimas neigiamas pandemijos pagreitis. Sakyčiau, kad situacija stabili, matoma prošvaistė ir gerėjanti situacija“, – koronaviruso situaciją šalyje apžvelgė pašnekovė.
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) virusų tyrinėtojas Gytis Dudas sutiko, kad omikron atmainos pikas yra pasiektas, tą rodo net ir skirtingose amžiaus grupėse mažėjantys užsikrėtimų atvejai.
„Lietuva visiškai seka kitų šalių patirtimi, ne tik pačios bangos kontekste, bet ir jos trukmės, kuri užtruko apie 2 mėnesius. Iš tos pusės, taip, ta pabaiga artėja“, – teigė mokslininkas.
Omikron įveikė įgytą apsaugą
Pasirodžius omikron atmainai, pasirodė išankstinių vertinimų, kad šis viruso variantas mažiau pavojingas, užsikrėtus juo, sergama lengviau, tačiau omikron daug sparčiau plinta. G. Dudo teigimu, ne vienoje šalyje praėjus omikron bangoms, o mūsų šalyje jai einant į pabaigą, iš dalies galima patvirtinti išankstinius vertinimus.
„Bet čia reikėtų įnešti šiek tiek mokslinių niuansų“, – prabrėžė jis.
G. Dudo teigimu, žinoma, kad omikron perdavimo pranašumas nebūtinai yra sąlygotas vien įgimtų viruso bruožų, o jo antigeninės pažangos.
„Tai reiškia, kad žmonės, kurie buvo paskiepyti ar persirgo kitomis atmainomis, jų sudarytas imuninis atsakas prieš viruso formą, su kuria susidūrė, nebeužtikrina apsaugos nuo omikron atmainos, dėl jos pakitusio spyglio baltymo“, – laidoje „Dienos pjūvis“ teigė VU GMC atstovas.
Griauna mitą apie omikron nereikšmingumą
„Kalbant apie mirtingumą, deja, labai dažnai tenka girdėti tą nesąmoningą teiginį, neva omikron yra ta pati sloga ir kažkaip yra saugiau už pačią vakciną. Taip nėra“, – pabrėžė G. Dudas.
Mokslininko tvirtinimu, jau per delta atmainos bangą buvo pastebėta, kad imunizuoti žmonės yra ganėtinai gerai apsaugoti tiek nuo hospitalizacijos, tiek nuo mirties.
„Tačiau žmonėms pirmą kartą susidūrus su koronavirusu, net jei tai ir omikron, taip, vidutiniškai ligos eiga yra šiek tiek lengvesnė, lyginant su prieš tai cirkuliavusiomis atmainomis. Bet tai nėra sloga ir tai nėra gripas“, – tikino G. Dudas.
Virusų tyrinėtojas pastebi, kad kalbant apie omikron atmainą, dažnai praleidžiamas faktas, kad nuo koronaviruso imunizuoti žmonės, ar persirgę kita atmaina, ar vakcinuoti, omikron serga daug lengviau, nei tie, kurie neturi jokios apsaugos.
„Tą labai akivaizdžiai matome iš hospitalizacijos duomenų, tą labai akivaizdžiai matome mirčių statistikoje“, – sakė G. Dudas.
Pasak jo, klaidinga kalbėti apie ženkliai lengvesnę omikron ligos eigą, nepatikslinant, kad ją išgyvena imunizuoti asmenys.
„Taip, imunizuotiems žmonėms didžiąja dalimi tai nėra pavojinga arba nėra tiek pavojinga. Bet žmonės, kurie nėra imunizuoti, vėlgi, mes vis dar kalbame apie SARS-CoV-2 ir patį pirmą žmogaus susidūrimą su juo, kuris yra ženkliai pavojingesnis už bet kokią slogą ar gripą“, – dėstė G. Dudas.
Omikron banga galėjo būti kur kas pavojingesnė
Ž. Gudlevičienė teigė, kad būtų klaidinga sakyti, kad omikron banga Lietuvoje praėjo lengviau vien dėl to, kad šiuo viruso variantu sergantys žmonės išgyvena lengvesnę ligos formą.
„Iš tiesų, reikėtų įvertinti visus veiksnius. Tai ir pakankamą visuomenės imunizacijos veiksnį, tam reikėtų tikrai padaryti platesnę, išsamesnę analizę. <...> Negalime sakyti, kad omikronas būtų lengvesnis, jeigu visa visuomenė nebūtų imunizuota.
Tikrai nežinome, kaip tada ši pandemijos banga būtų plitusi, gal ji būtų lygiai tokia pati sudėtinga, kaip ir pandemijos pradžioje“, – tvirtino premjerės patarėja.
Tai tik dalis pokalbio su Živile Gudlevičiene ir Gyčiu Dudu laidoje „Dienos pjūvis“. Visą laida galite peržiūrėti vaizdo įraše, kur rasite teksto pradžioje.