„Šios šventės mums visiems yra visiškai kitokios, nei esame įpratę. Mūsų specialistai, savanoriai, kariai dirbs visas dienas, nes kito pasirinkimo tiesiog neturime. Privalome stabdyti infekcijos plitimą. Taip pat primenu, ką sakėme jau ne kartą – auksinė 2020-ųjų žiemos švenčių taisyklė, kuria visi privalome vadovautis – likti namuose, artimiausiame šeimos rate, ir taip padovanoti pačias brangiausias dovanas vieni kitiems – gyvybes. Prisidėkime savo pavyzdžiu“, – sako NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
Laikas su pačiais artimiausiais žmonėms, su kuriais gyvename, vietoje susitikimų su seniai matytais artimaisiais ar draugais – toks turėtų būti kiekvieno mūsų šiųmečių švenčių planas, stebint dabartinę epidemiologinę situaciją, pabrėžia epidemiologai.
NVSC primena, kad tais atvejais, kai specialistai, savanoriai, atliekantys epidemiologinį tyrimą, susisiekia su užsikrėtusiu žmogumi, svarbu, kad jis nurodytų visus sąlytį turėjusius asmenis. Tik tokiu atveju bus galima užtikrinti, kad sąlytį turėję žmonės gaus trumpąją SMS žinute telefonu, kurioje bus nurodyta, iki kada žmogui privalu izoliuotis, taip pat – ras ir nuorodą į anketą, kurią užpildę, pateiks svarbius duomenis specialistams, nurodant, ar izoliacijos laikotarpiui reikalingas nedarbingumas, ar sutinka atlikti tyrimą COVID-19 ligai nustatyti ir ar turi tinkamas sąlygas izoliuotis.
Kaip elgtis sąlytį turėjusiam asmeniui?
Sąlytį turėjęs asmuo – 3 dienas iki tol, kol asmeniui, kuriam jau patvirtintas koronavirusas, pasireiškė simptomai, ir 10 dienų po simptomų atsiradimo bendravęs žmogus. Tuo metu, jei žmogus bendravo su sergančiuoju, kuriam COVID-19 ligai būdingi simptomai nepasireiškė, tokiu atveju sąlytį turėjusiu laikomas žmogus, kontaktavęs 72 val. iki tepinėlio sergančiajam, kuris buvo teigiamas, paėmimo ir 10 dienų po tepinėlio paėmimo.
Didelės rizikos sąlytį (artimą sąlytį su COVID-19 atveju) turėjusiu laikomas žmogus, kuris:
• su užsikrėtusiuoju bendravo mažesniu nei 2 metrų atstumu ilgiau nei 15 minučių, arba asmuo, turėjęs tiesioginį fizinį kontaktą;
• jei žmogus turėjo tiesioginį sąlytį be apsaugos priemonių su užkrėstais COVID-19 atvejo kūno skysčiais;
• buvimas uždaroje patalpoje su COVID-19 liga sergančiu žmogumi ilgiau nei 15 minučių.
Mažos rizikos sąlytį su užsikrėtusiuoju koronavirusu turėjusiu laikomas žmogus, bendravęs didesniu nei 2 metrų atstumu trumpiau nei 15 minučių.