• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuteistiesiems – dažnesni pasimatymai

Maždaug dešimtį tūkstančių Lietuvos įkalinimo įstaigose bausmę atliekančių asmenų, tarp jų beveik tris šimtus Panevėžio pataisos namų nuteistųjų, turėtų pradžiuginti žinia apie Teisingumo ministerijos keičiamas įstatymo pataisas: nuteistiesiems žadama sudaryti geresnes sąlygas ryšiams su artimaisiais palaikyti.

Maždaug dešimtį tūkstančių Lietuvos įkalinimo įstaigose bausmę atliekančių asmenų, tarp jų beveik tris šimtus Panevėžio pataisos namų nuteistųjų, turėtų pradžiuginti žinia apie Teisingumo ministerijos keičiamas įstatymo pataisas: nuteistiesiems žadama sudaryti geresnes sąlygas ryšiams su artimaisiais palaikyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Permainų imamasi atsižvelgiant į tarptautinių organizacijų pastabas.

Laikantis europinių žmogaus teisių standartų, nuteistieji turėtų dažniau matytis su artimaisiais, dažniau skambinti į namus ir pan.

REKLAMA

Teisingumo ministerijos parengtose pataisose siūloma, kad nuteistiesiems būtų skiriama daugiau ilgalaikių ar trumpalaikių pasimatymų su artimaisiais, kad kaliniai galėtų dažniau paskambinti telefonu. Be to, siūloma, kad per trumpalaikius suimtųjų ir nuteistųjų pasimatymus susitikusieji nebūtų izoliuoti vieni nuo kitų stiklinėmis pertvaromis, o galėtų kalbėtis, bendrauti tiesiogiai. Tokius pasimatymus, be abejo, stebėtų įkalinimo įstaigos pareigūnas.

REKLAMA
REKLAMA

 

Bendrauja be pertvaros

Panevėžio pataisos namuose bausmę atliekančios moterys ir dabar su artimaisiais bendrauja neatskirtos stikline pertvara. Kad nebūtų perduodama neleistinų daiktų, susitikimą stebi pareigūnas.

Dėl pasimatymų ar pokalbių su artimaisiais stokos moterys Panevėžio pataisos namų administracijai nesiskundžia. Galimybė bendrauti su artimaisiais, jeigu nuteistosios pageidauja ir, žinoma, turi tam teisę, joms suteikiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio pataisos namų direktorius Edvardas Norvaišas teigia, kad pasimatymų dažnumas priklauso nuo grupės, kuriai priklauso nuteistoji.

Pagal padaryto nusikaltimo pobūdį, elgesį įkalinimo įstaigoje kalinės priskiriamos lengvajai, paprastajai arba drausminei grupei. Sudėtingiau, pasak direktoriaus, pastarojoje grupėje atsidūrusioms moterims, nes pasimatymai ir pokalbiai joms ribojami.

REKLAMA

Už lengvesnius nusikaltimus baustoms, nuobaudų neturinčioms nuteistosioms leidžiami dažnesni pasimatymai, o kalbėtis telefonu joms galima nors ir kasdien.

Paprastajai grupei priskiriami nuteistieji vieną ilgalaikį ir vieną trumpalaikį pasimatymą dabar gali gauti kartą per tris mėnesius. Ateityje visose įkalinimo įstaigose tokie pasimatymai bus galimi kartą per du mėnesius.

REKLAMA

Lengvajai grupei priskiriami nuteistieji, šiuo metu per du mėnesius gaunantys vieną ilgalaikį ir vieną trumpalaikį pasimatymą, per tą laiką sulauks dviejų ilgalaikių ir dviejų trumpalaikių susitikimų su artimais žmonėmis. Be to, vieną kartą per dieną galės skambinti artimiesiems.

 

Mėto per tvorą

Pataisos namų direktorius mano, kad nuteistos moterys artimųjų lankomos per retai. Dažnai, nors nuteistoji ir turi teisę į pasimatymą, šis neįvyksta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasimatymų kambarys dažnai būna tuščias, nors tuo metu galėtų vykti net keli susitikimai, bet artimieji neateina“, – sako E. Norvaišas.

Ilgalaikiai pasimatymai gali trukti iki dviejų parų, trumpi – iki keturių valandų.

Kad Pataisos namuose laiką leidžiančios moterys vis dėlto nėra pamirštos, rodo vestuvių gausa – pernai čia susituokė keletas porų.

REKLAMA

Moteris lanko jų sutuoktiniai, sugyventiniai, artimi giminaičiai. Artimieji nuteistiesiems negali nei atsiųsti, nei perduoti maisto produktų.

Jie gali į nuteistojo sąskaitą pervesti pinigų ir produktų asmuo įsigyja įkalinimo įstaigoje esančioje parduotuvėje.

REKLAMA

Anksčiau labai daug neleistinų dalykų – kvaišalų, telefonų, pinigų – nuteistiesiems buvo perduodama būtent su maisto produktais.

Tačiau draudžiamų dalykų ir dabar bandoma perduoti su knygomis, drabužiais ir kitais leidžiamais atvežti ar atsiųsti daiktais.

Šiais metais Panevėžio pataisos namuose taip pat jau nustatytas ne vienas neteisėto bandymo perduoti nuteistosioms neleistinų daiktų atvejis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vasario pradžioje nuo Pataisos namų administracijos pastato stogo nuimtuose keturiuose paketuose buvo rasta draudžiamų turėti daiktų. Paketai ant stogo atsidūrė, kai atsitrenkė į apsauginį tinklą. Juose pareigūnai rado penkis mobiliuosius telefonus, penkias SIM korteles, du telefono kroviklius ir litrą stipraus alkoholio kvapą turinčio skysčio.

REKLAMA

Visi šie daiktai perduoti policijos komisariatui.

 

Aktyvins lygtinį paleidimą

  • Keičiant įstatymo pataisas, permainos paliestų ir lygtinio paleidimo sąlygas. Siūloma numatyti, kad priimti sprendimą gerai besielgiančius nuteistuosius, padariusius nesunkius nusikaltimus, anksčiau paleisti lygtinai į laisvę galės ne teismai, o lygtinio paleidimo komisijos.
  • Paleidimas į laisvę lygtinai nereiškia, kad nuteistasis atleidžiamas nuo bausmės arba kad jam bausmė švelninama. Lygtinai paleidžiamam asmeniui teismas nustato konkrečias sąlygas ir draudimus, pavyzdžiui, neišeiti iš namų, nesilankyti tam tikrose vietose, nebendrauti su kai kuriais asmenimis, gydytis priklausomybės ligas, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų ir kt. Ar nuteistasis laikysis sąlygų, kontroliuos Probacijos tarnyba.
  • Šių sąlygų ir ribojimų nesilaikantys nuteistieji bus grąžinami į laisvės atėmimo įstaigą.
  • Taip pat numatoma, kad nuteistieji, kuriems sukako 18 metų, galėtų būti palikti tęsti bausmės atlikimo nepilnamečių pataisos namuose, bet ne ilgiau nei jiems sukaks 24-eri.
  • Tokiu būdu būtų galima išvengti atvejų, kai pilnametystės sulaukę nuteistieji privalo būti perkeliami į pataisos namus, kurių aplinka gali neigiamai paveikti šių asmenų socialinės reabilitacijos rezultatus.
  • Lietuva taip pat raginama atsisakyti asmenų perkėlimo iš tardymo izoliatorių į policijos areštines iki 15 parų praktikos ir numatyti, kad galimi tik išimtiniai ir kuo trumpesni tokio perkėlimo į policijos areštines atvejai.
  • Projekte siūloma iki penkių parų sutrumpinti asmenų, iš tardymo izoliatorių perkeltų į policijos areštines, laikymo jose terminą.
  • Ne paslaptis, kad praktikoje dažni atvejai, kai asmuo į policijos areštinę atvežamas tik pasirašyti procesinį dokumentą ir dėl to policijos areštinėje turi praleisti 15 parų.
  • Siūloma atsisakyti praktikos, kai sprendimą dėl minėtų asmenų perkėlimo į policijos areštines priima ikiteisminio tyrimo pareigūnas.

 

Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų