Maža to, nuteistieji skundžiasi ir maisto produktų kokybe, taip pat aiškina, kad į jų skundus valdžia visiškai nereaguoja.
Plačiau apie tai – TV3 Žiniose.
Pajuodusiomis daržovėmis skundžiasi Pravieniškių kalėjimo nuteistieji.
„Daržovės yra pačios prasčiausios kokybės. Turbūt sudarę sutartį su kokiu ūkininku, atvažiuoja, nuperka bulves, kurių kokybė baisiai bloga, pusę reiktų išmesti, ir pardavinėja čia beveik po eurą. Kaip aukštos kokybės produktas. Jeigu reikia išsirinkti morkas, sako: na va, visos tokios, mes neturime, iš ko išrinkti“, – pasakoja tapatybės atskleisti nenorėjęs nuteistasis.
Vyras sako, esą ne tik daržovių kokybė prasta, tiekėjas bendrovė „Galiasas“ esą sukčiauja tiekdama pasibaigusio galiojimo prekes.
„Pavyzdžiui, etiketė būna pažeista, bet ji būna pažeista visada ten, kur yra galiojimo laikas. Ir tu nepatikrinsi galiojimo“, – sako vyras.
Pasak nuteistojo, bulvių, kitų daržovių ar vaisių kainos tikrai žvėriškos.
Vardija kainas
Nuteistieji išsistudijavo Kauno tardymo izoliatoriaus parduotuvės kainas. Ten prekes tiekia kita įmonė, ne „Galiasas“, ir esą kainos žemesnės.
„Tai, pavyzdžiui, „Lobyje“, Kauno tardymo izoliatoriuje, tuno pusė kilogramo kainuoja 5,40 euro, čia kainuoja beveik 10 eurų. Dvigubai brangiau“, – sako nuteistasis.
Nuteistieji beda pirštu į čekius bei sulygina prekių kainas su įprastomis parduotuvėmis. Esą pusė litro raugintų agurkėlių laisvėje kainuoja 3,97 euro, o štai kalėjimo parduotuvėje už raugintų agurkų kilogramą nuteistiesiems tenka pakloti 4,56 euro. Atrodytų nedaug – penkiasdešimt devyniais centais brangiau. Bet, nuteistieji sako, esą laisvėje galima rinktis, o štai įkalinimo įstaigoje pasirinkimo laisvės nėra.
Pakliūti į Pravieniškių kalėjimo parduotuvę ir patiems žurnalistams pamatyti, pavyzdžiui, apelsinų ar bananų kainas, Lietuvos kalėjimų tarnyba leidimo nedavė. Esą lankytis ten nesaugu. Bet nuteistieji tvirtina, vaisių kainos – kosminės.
O kur dar ne maisto prekės, pavyzdžiui – taksofono, kuriais gali naudotis nuteistieji – kortelių kainos.
„Kad nusipirktume papildymą, mes nuo sumos, kiek vertas tas papildymas, dar privalome sumokėti 10 procentų įmonei „Galiasas“ – ji čia prekiauja. Jeigu mes perkame papildymą, pavyzdžiui, už 10 eurų, mes sumokame 11 eurų“, – pasakoja nuteistasis.
„Galiaso“ atsakymas
Lietuvos kalėjimų tarnyba iš pradžių dėl kainų siūlo kreiptis į prekes teikiančią įmonę „Galiasas“. Konkrečiai į jos atstovą, organizuojantį parduotuvių veiklą – Marką Tokarevą, prieš kone dešimtį metų su teisėsauga turėjusį bėdų dėl dokumentų klastojimo.
Susitikti pasikalbėti gyvai su TV3 Žinių žurnaliste vyras atsisakė, teigdamas negavęs įmonės leidimo. Įmonė pažadėjo perskambinti, bet taip ir neperskambina. Telefonu M. Tokarevas paaiškina, kaip nustatomos kainos, kuriomis nuteistiesiems bus tiekiamos prekės.
„Tas dalykas visas yra reglamentuotas. Tai yra kalėjimų tarnybos direktoriaus įsakymas. Ir kainos lyginamos maždaug taip, kad yra „Barboros“ parduotuvė, plius mes užsidedam 15 procentų priedo“, – paaiškina „Galiaso“ atstovas M. Tokarevas.
Nuteistieji sako, apie per dideles kainas ir prastą prekių kokybę Lietuvos kalėjimų tarnybai skundęsi ne kartą. Pastaroji tvirtina, tokių skundų gavusi vos vieną kitą. Ir paaiškina, esą konkurse, kas prekiaus Pravieniškių kalėjime, dalyvavo septynios įmonės.
Bet esą viena iš 3 laimėjusių čia ne vienus metus prekes vežantis „Galiasias“, prieš dvejus metus pakeitęs pavadinimą iš buvusio „Bruneros LT“. Kalėjimų tarnyba tikina, kad ši įmonė, kaip ir kitos – kontroliuojama. O pirkti prekes, ar ne, yra pačių nuteistųjų reikalas.
Iš viso paslaugas įkalinimo įstaigoms tiekia trys įmonės. Oficialiai konkursai tiekti prekes į įkalinimo įstaigas, kaip sako kalėjimų tarnyba, pradėti rengti 2019 metais. Iki tol praktikos būtent taip organizuoti pirkimus nebuvo.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.