„Gyvenime yra labai daug praktinių situacijų, kai mano ir Seimo pirmininkės vertinimu, tos režimas, koks dabar numatytas – 24/7 – yra galbūt perteklinis ir neracionalus. Kadangi tarnyba yra statutinė organizacija ir vykdo griežtai tas, kas parašyta įstatyme, tai lankstumui erdvės nėra.
Bet galiu kokį nors labai paprastą pavyzdį pasakyti, kad jei norėčiau išsivesti šunį už Turniškių teritorijos ribos į mišką, tai man jau reikėtų, kad mane lydėtų palyda, nors apsaugos žmonės gali mane matyti per tvorą“, – Seime susirinkusiems žurnalistams ketvirtadienį sakė I. Šimonytė.
„Manau ir mums su Seimo pirmininke, ir Vadovybės apsaugos tarnybai, tiesiog racionalus resursų naudojimas“, – pridūrė ji.
„Paprastai rizikos yra įvertinamos iš anksto, tarnyba dirba savo darbą profesionaliia ir nuo kažkokių netikėtumų sugeba valstybės pareigūnus apsaugoti. Negaliu pasakyti, kad kas nors ten parduotuvėje, atvykus apsipirkti, į mane kreiptų kokį nors kitą dėmesį, negu smalsiai apžiūrinėtų“, – juokėsi I. Šimonytė.
Premjerė ir Seimo pirmininkė registravo Vadovybės apsaugos įstatymo pataisą, kad 24 valandas per parą būtų saugomas tik prezidentas, o kiti vadovybei priskiriami asmenys būtų saugomi užsienio vizitų, oficialių susitikimų metu ir kai tiesiogiai vykdo funkcijas, dėl kurių jiems skirta apsauga.
Jeigu kyla grėsmė šių asmenų saugumui, jie galėtų būti saugomi ir kitu laiku, o vadovybei priskiriamo asmens gyvenamoji vieta būtų saugoma 24 valandas per parą.
Šiuo metu įstatymas numato, kad Vadovybės apsaugos tarnyba saugo vadovybę 24 valandas per parą. Vadovybei priklauso prezidentas, Seimo pirmininkas, ministras pirmininkas ir šias pareigas laikinai einantys asmenys.
Pataisas Seimo pirmininkė ir premjerė aiškina noru turėti daugiau privatumo.
„Įstatymo parengimą paskatino noras veiksmingai užtikrinti vadovybei priskirtinių asmenų teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą“, – sakoma pataisos aiškinamajame rašte.
Iniciatorės cituoja Konstitucijos nuostatas, kad žmogaus privatus gyvenimas yra neliečiamas, ir nurodo, kad teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą gali būti ribojama, tik kai tai būtina.
„Dabartinis Vadovybės apsaugos įstatymo teisinis reguliavimas, viena vertus, nustato saugomo asmens teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą, kita vertus, nesukuria vadovybei priskiriamam asmeniui jokių realių galimybių šia teise pasinaudoti, kadangi apsauga vykdoma 24 valandas per parą, galimai prieštarauja šiai Konstitucinio Teismo suformuotai doktrinai.“, – teigiama aiškinamajame rašte.
Anot iniciatorių, toks galiojantis reguliavimas neatitinka konstitucinio proporcingumo principo, kadangi tokia apsauga kiekvienam vadovybei priskiriamam asmeniui taikoma neatsižvelgus į jo pareigas bei realų su jomis susijusį ar jam kylantį pavojų.