• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo kovo telefono numerių pradžioje nebeliekant aštuoneto, šį senąjį prefiksą vis dar naudoja iki trečdalio skambinančiųjų, BNS nurodė Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).

Nuo kovo telefono numerių pradžioje nebeliekant aštuoneto, šį senąjį prefiksą vis dar naudoja iki trečdalio skambinančiųjų, BNS nurodė Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).

REKLAMA

„Skambučių su prefiksu 8 statistika rodo, kad naudojant senąjį numeracijos kodą skirtingų operatorių klientai vis dar inicijuoja nuo 16 iki 30 proc. skambučių – tikėtina, kad maždaug tokia vartotojų dalis dar neatnaujino savo telefonų numerių“, – BNS nurodė RRT atstovas Egidijus Steponavičius.

Savo ruožtu ryšio operatoriai atkreipia dėmesį, kad tinkamai nepasiruošus šis pokytis gali sukelti daugiau problemų verslo klientams.

Taip pat nesklandumų gali kilti su signalizacijomis ar telefoninių skambučių pagalba pakeliamomis stovėjimo aikštelių užkardomis.

REKLAMA
REKLAMA

„Paskutiniai trupinukai“

Didžiausią senąjį prefiksą tebenaudojančių klientų dalį turi „Tele2“. Įmonės duomenimis, 30 proc. klientų dar neatsinaujino numerių.

REKLAMA

„Dar vasarą senąjį prefiksą naudojo apie 60 proc. mūsų klientų, o dabar šis skaičius sumažėjo iki 30 proc. Vis dėlto, vis dar matome, kad 27 proc. mūsų verslo ir privačių klientų, taip pat 23 proc. išankstinės paslaugos „Pildyk“ vartotojų vis dar renka numerius su aštuonetu priekyje“, – BNS sakė „Tele2“ atstovė Asta Buitkutė.

Nors skambučiams šalies viduje galima rinktis naująjį prefiksą 0, tačiau „Tele2“ atstovė pastebi, kad klientai dažniau renkasi tarptautinį ir geriau pažįstamą prefiksą „+370“.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu „Telia“ atstovas Audrius Stasiulaitis BNS teigė, kad tik apie 10 proc. įmonės klientų naudoja seno formato numerius.

„Iš principo labai geri skaičiai, nes, manau, kad čia tie paskutiniai yra, kaip sakyt, trupinukai. (...) Problema yra su fiksuoto ryšio, laidinės telefonijos naudotojais, kad apie trečdalį srauto dar eina per aštuonetą“, – nurodė jis.

Anot „Bitė Lietuva“ atstovo Jauniaus Špakausko, apie 16 proc. jų klientų skambučių vis dar pradedami senuoju prefiksu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Verslo ir viešojo sektoriaus segmente situacija geresnė – čia senuoju prefiksu vis dar naudojasi maždaug kas dešimtas skambinantysis“, – BNS sakė jis.

Daugiau problemų – verslo klientams

RRT atstovas Egidijus Steponavičius BNS teigė, kad pokyčiai lėčiau vyksta tarp verslo klientų.

„Verslo segmente apie 30 proc. skambučių vis dar inicijuojama naudojant aštuonetu prasidedančius numerius“, – teigė jis.

REKLAMA

Pasak atstovo, nerimą kelia tai, kad kai kurios verslo įmonės dar nėra pakeitusios kontaktinės informacijos elektroninėje erdvėje: interneto svetainėse, informaciniuose kataloguose, elektroninių parašo formose.

„Telia“ atstovas taip pat pabrėžė, kad nuo kovo problemų gali kilti verslo klientams.

„Ne tiek daug verslų, bet didelių, svarbių organizacijų, tokių kaip ligoninės, valstybės institucijos, pas juos srautai eina dar vis per aštuonetą ir nuo kovo 1 dienos techniškai tie skambučiai neįvyks“, – sakė jis.

REKLAMA

„Problema yra vidinėse telefonų sistemose, kurias turi didžiosios organizacijos. Ir ne vienu atveju esame pastebėję, kad tos vidinės sistemos, turi pasenusius nustatymus“, – sakė A. Stasiulaitis.

Pasak jo, tokiu atveju reikia specialistų pagalbos perkonfigūruoti sistemas.

Verslo klientams įmonė taikys pereinamąjį laikotarpį ir galimybę skambinti su prefiksu „8“ ketina išjungti kovo 19 dieną.

RRT taip pat išskyrė, kad problemų gali kilti ir su signalizacijomis.

„Daugeliu atveju šiuolaikinės pastatų apsaugos signalizacijos yra susietos su centriniu pultu mobiliojo ryšio priemonėmis, tačiau jei šios sistemos nėra atnaujintos, saugumo tarnybos gali negauti kritinių pranešimų apie įsilaužimus, gaisrus ar kitus incidentus“, – nurodė E. Steponavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Problemų gali kilti ir automobilių stovėjimo aikštelėje.

„Jei stovėjimo aikštelių užkardai pakeliami paskambinus telefonu, o sistema nėra pritaikyta naujajai numeracijai, ji gali tiesiog neatpažinti skambinančiojo numerio ir neleisti jam įvažiuoti į stovėjimo aikštelę ar išvažiuoti iš jos“, – tikino jis.

Rekomenduoja pasitelkti programėles

Efektyviam telefono adresų knygoje esančių numerių atnaujinimui ryšio operatoriai siūlo naudoti internete prieinamas programėles.

REKLAMA

„Reikėtų rinktis tik patikimų gamintojų programėles, pavyzdžiui, „Contacts Prefix Fixer“ ar lietuvio sukurtą „+370“, – pataria „Tele2“ atstovė A. Buitkutė.

Operatoriai įspėja, kad ne visos programėlės gali būti saugios.

„Didžiausia grėsmė yra tai, kad naudojantis nepatikrintomis programėlėmis, galite nežinodami perduoti savo visą kontaktų knygą trečiosioms šalims“, – teigė „Bitė Lietuva“ atstovas J. Špakauskas.

REKLAMA

„Telia“ atstovas teigė, kad įmonė klientams rekomendavo naudoti programėlę „+370“.

„Mes aišku neatsakome už jos saugumą, nes tai nėra mūsų kurta programėlė, bet matydami, kad, pavyzdžiui, reguliatorius (RRT – BNS) rekomendavo tą programėlę, mes tą rekomendaciją perteikėme ir savo klientams“, – teigė jis.

Ryšio bendrovės pabrėžia, kad jei nuo kovo skambinantysis naudosis senuoju numerių formatu, išgirs automatinį pranešimą, primenantį apie pasikeitusią rinkimo tvarką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atkreipia dėmesį į rizikas

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras BNS nurodė, kad pasitelkiant trečiųjų šalių programėles adresatų numerių keitimui kyla rizika, jog šios programėlės rinks ir saugos asmeninius duomenis, o galbūt ir dalinsis jais su trečiosiomis šalimis. 

Dėl šios priežasties kibernetinio saugumo ekspertai prieš įsirašant programėlę pataria patikrinti jos kūrėją – ar tai patikima įmonė, perskaityti kitų vartotojų atsiliepimus, įvertinti leidimus, kuriuos programėlė prašo suteikti.

REKLAMA

„Saugiausias būdas – naudoti oficialius operatorių siūlomus sprendimus. Pavyzdžiui, „Bitė“ siūlo numerių konvertavimo galimybę per savo savitarnos programėlę, o tiek „Bitė“, tiek „Tele2“ rekomenduoja „Contacts Prefix Fixer“ programėlę. Jei nesate tikri dėl programėlių saugumo, patariama apsilankyti savo mobiliojo operatoriaus salone ir pasikonsultuoti su specialistais“, – rašoma komentare. 

REKLAMA

„Prieš diegdami programėlę pagalvokite – kiek realiai kontaktų turite ir ar tikrai verta suteikti prieigą prie savo adresatų vien tam, kad pakeistumėte kelis numerius. Jei turite tik 10–20 kontaktų, galbūt greičiau ir saugiau būtų tai atlikti rankiniu būdu“, – teigiama jame.

Anot NKSC, antivirusinė programinė įranga nėra būtina keičiant adresatus, tačiau ji gali būti naudinga apsaugant telefoną bendrai.

Kibernetinio saugumo ekspertų teigimu, kol kas nėra duomenų, leidžiančių manyti, kad šiuo laikotarpiu padaugės kibernetinių atakų, tačiau gali pasitaikyti bandymų apgauti žmones ir išvilioti iš jų asmeninius duomenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų