Seimas ketvirtadienį priėmė tokią pagalbą įteisinančias Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisas.
Už jas balsavo 115 parlamentarų, prieš buvo vienas.
Pasak vieno iš pataisų iniciatorių Seimo nario Justo Džiugelio, šios pataisos yra bene geriausia ir didžiausia integracijos priemonė negalią turintiems žmonėms.
„Didelė bendruomenės dalis laukia šių pokyčių“, – teigė jis.
Pagal priimtas pataisas, asmeniniu asistentu galėtų tapti žmogus, teikiantis asmeninę pagalbą neįgaliajam, su kuriuo jis nėra susijęs artimais giminystės ryšiais.
Asmeninės pagalbos poreikis bus nustatomas individualiai kiekvienam neįgaliajam, vertinant kompleksiškai jo sveikatos būklę ar organizmo funkcinius sutrikimus, galimybes atlikti darbus ir vykdyti veiklas.
Sprendimą, ar žmogui reikalinga tokia asmeninė pagalba, priims savivaldybė socialinio darbuotojo teikimu. Jos turės ir organizuoti tokią pagalbą, užtikrinti jos kokybę.
Pagal įstatymą, asmeninio asistento pagalba nebus visai nemokama. Nustatyta, kad žmogus su negalia apmokėtų iki 20 proc. paslaugos išlaidų, tačiau ši suma negalės būti didesnė nei penktadalis jo pajamų.
Nemokamai tokią paslaugą gaus tik neįgalusis, kurio pajamos yra mažesnės negu du valstybės remiamų pajamų dydžiai per mėnesį. Šiuo metu tai sudaro 256 eurus.
Seimo narė „valstietė“ Rima Baškienė teigė, kad pataisas dėl asmeninio asistento rengė buvusi Vyriausybė. Jos svarstytos kelerius metus.
„Džiugu, kad šias pataisas galime įgyvendinti jau šiemet, nes finansavimas biudžete jau numatytas“, – sakė ji.
Pataisos pradės galioti nuo šių metų liepos mėnesio.