Norvegijos vaistų agentūros duomenimis, iš iki šiol ištirtų 13 mirusių asmenų autopsijų paaiškėjo, kad dažniausiai šalutinis vakcinos poveikis galėjo pasitaikyti silpniems pagyvenusiems žmonėms.
„Nepagydomai sergantiems, silpniausiems pacientams net palyginti bendras lengvas vakcinos šalutinis poveikis gali sukelti rimtų pasekmių“, – cituodamas Norvegijos visuomenės sveikatos institutą rašė bloomberg.com.
Priduriama, kad tų pacientų, kurių numatoma gyvenimo trukmė vis tiek yra trumpa, vakcinos nauda gali būti ne tokia nereikšminga. Visgi pabrėžiama, kad jokiu būdu tai neturėtų būti rekomendacija jaunesniems, sveikiems asmenims vengti skiepų.
Tuo pačiu pastebima, kad tai laikytina vienu pirmųjų signalų, kad šalys pradėtų nuoseklią vakcinų saugumo stebėseną.
„Naujasis Europos vaistų agentūros vadovas Emeris Cooke'as teigė, kad Covid-19 vakcinų, ypač tų, kurios remiasi naujomis technologijomis, tokiomis kaip iRNR, saugumo stebėjimas bus vienas iš svarbiausių iššūkių“, – rašoma straipsnyje.
Norvegijoje kol kas bent viena doze paskiepyta apie 33 tūkst. žmonių, pirmenybę teikiant tiems, kuriems virusas kelia didžiausią riziką, tarp jų – ir pagyvenusiems žmonėms. Dauguma įskiepytų dozių yra „Pfizer-BioNTech“. Taip pat pradėta vakcinacija „Moderna“ vakcina.
Abi iki šiol Europoje patvirtintos „Covid-19“ vakcinos buvo išbandytos dešimtims tūkstančių žmonių, įskaitant savanorius, kuriems daugiausiai buvo 80–90 metų, vidutinis tyrimų dalyvių amžius siekė 50 m.
Iki šiol alerginės reakcijos į skiepus nebuvo dažnos. JAV valdžios institucijos pranešė apie 21 sunkios alerginės reakcijos atvejį nuo gruodžio 14–23 d., suleidus maždaug 1,9 milijono pirmųjų „Pfizer“ vakcinos dozių.
Tuo metu Prancūzijoje vienas silpnas pacientas mirė globos namuose praėjus dviem valandoms po skiepijimo. Tačiau valdžios institucijos teigė, kad atsižvelgiant į ankstesnę paciento ligos istoriją nėra jokių požymių, kad mirtis būtų susijusi su vakcina. Prancūzijos farmacijos saugos agentūra ketvirtadienį pranešė apie keturis sunkių alerginių reakcijų atvejus ir du širdies ritmo sutrikimo atvejus po vakcinacijos.
Portalas tv3.lt primena, kad praėjusių metų pabaigoje patvirtinta „Pfizer-BioNTech“ vakcina Europoje kol kas buvo naudojama plačiausiai. Neseniai ES patvirtinta ir antroji „Modernos“ vakcina.