Nigerio deltos išlaisvinimo judėjimas atsiribojo nuo Lietuvos laivo užpuolimo prie Nigerijos krantų. Pirmadienį prie Nigerijos krantų užpultas AB "Limarko laivininkystės kompanijai" priklausantis laivas "Saturnas", įkaitais paimti penki įgulos nariai. Aiškinamasi, kur jie yra.
Tačiau Nigerio deltos išlaisvinimo judėjimo atstovas Džomas Gbomas (Jomo Gbomo) tinklalapiui NEXT nusiųstame elektroniniame laiške teigia, kad ši grupuotė neturi nieko bendro su šiuo užpuolimu.
"Nieko nežinau apie šį užpuolimą... Nigerio deltos išlaisvinimo judėjimas su tuo nesusijęs", - sakė jis.
Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, ginkluotų užpuolikų įkaitais paimti penki Lietuvos piliečiai greitaeige valtimi buvo išgabenti nežinoma kryptimi.
Kaip Eltai teigė "AB Limarko laivininkystės kompanija" generalinis direktorius Vytautas Lygnugaris, šaldytas žuvis gabenęs laivas buvo užpultas naktį iš pirmadienio į antradienį.
"Laivas stovėjo inkaravietėje ir laukė iškrovos ryte. Automatiniais ginklais ginkluoti žmonės priplaukė valtimi. Jie nesikėsino į jokį turtą laive, pagrobė penkis žmones, kurie tuo metu budėjo, ir išplaukė", - sakė V. Lygnugaris.
Bendrovės direktoriaus žiniomis, per pagrobimą įgulos nariai nebuvo sužaloti, taip pat nenukentėjo ir likusi laivo įgula. Kiek buvo ginkluotų užpuolikų, V. Lygnugaris teigia duomenų neturįs.
Pasak bendrovės direktoriaus, įgula nuo užpuolikų gali gintis nebent paleisdami stiprią vandens srovę, kad nuplautų užpuolikus nuo denio arba bandydami numesti jų kopėčias. "Bet kai užpuolikų yra daugiau, tai tokios priemonės, žinote..", - nutęsė V. Lygnugaris.
Pasak Užsienio reikalų ministerijos (URM) Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktoriaus Rolando Kačinsko, užsienio reikalų ministras, sužinojęs apie įvykį, nutraukė savo atostogas. Tai yra pirmas atvejis, kai Lietuvai tenka savarankiškai gelbėti į piratų nelaisvę patekusius savo piliečius, bet šie pagrobtieji nėra pirmieji lietuviai, pakliuvę į jų nelaisvę.
Pasak URM atstovo, po susitikimo Lietuvos diplomatijos vadovas Klaipėdoje susirinkusiems žurnalistams pranešė, kad šiai situacijai spręsti yra įkurta krizės valdymo grupė, užmegzti kontaktai su partneriais, dėl tolesnių veiksmų tariamasi su laivininkystės kompanija.
Ministras prašo supratimo, jog ši situacija reikalauja konfidencialumo, kad nepakenktų į nelaisvę pakliuvusiems tautiečiams.
"Principinė pozicija, kurios laikomasi, yra nepakenkti Lietuvos piliečiams ir laivo savininkams", - ministrą citavo R. Kačinskas.
Ar už pagrobtus lietuvius prašoma išpirkos, neatskleidžiama.
Atostogaujantį Premjerą pavaduojanti finansų ministrė Ingrida Šimonytė apie Lietuvos laivo užpuolimą prie Nigerijos krantų ir penkių įgulos narių, Lietuvos piliečių, paėmimą įkaitais, telefonu informavo Prezidentę Dalią Grybauskaitę. Valstybės vadovė supažindinta su atsakingų Lietuvos institucijų, tiriančių įvykį, veiksmais.