Praėjusių metų kovo pabaigoje Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) valdomas ESSC tuomečio operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pavedimu įsigijo beveik 500 gyvybinių funkcijų stebėjimo monitorių už maždaug 2 mln. eurų. Daugiau kaip pusė jų iki šiol netinkami naudoti. Įranga pirkta, nors jau tada žinota, kad ji neturi privalomų sertifikatų.
LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, monitorių pirkimą organizavo ne valstybės pareigūnai, bet pašalinis žmogus – visuomenininkas Šarūnas Narbutas. Turimi laiškai atskleidžia, kad jis kontaktavo su tiekėjais, rūpinosi sutartimis, apmokėjimu, dalijo nurodymus pirkimus vykdančioms SAM pavaldžioms įstaigoms.
Š. Narbutas pripažįsta dalyvavęs procesuose, bet teigia, kad už veiklą atlygio negavo.
Eksministras A. Veryga tvirtino nežinantis, kas įtraukė Š. Narbutą į pirkimų procesą.
„Nežinau, kokį jis vaidmenį tenai galėjo vaidinti. Padėjo ieškoti ir testų, kiek prisimenu, ir kitų dalykų Kinijoje. Kaip jis tai darė, aš irgi negaliu pasakyti, nežinau, per ką jis padėjo ieškoti. Bet aš sakau, ministras nėra tas, kuris fiziškai perka, derina, tai aš fiziškai tiesiog nežinau visų šitų detalių“, – kalbėjo A. Veryga.
Buvusiam Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentui Š. Narbutui pernai pateikti įtarimai dėl prekybos poveikiu Lietuvai perkant reagentų COVID-19 testams daryti. Įtariama, kad Š. Narbutas daugiau nei 5 mln. eurų vertės reagentų pirkimuose veikė kaip neoficialus tarpininkas tarp Lietuvos institucijų ir Ispanijos bendrovės, taip pat įtariama, kad jis įmonės atstovui galėjo būti nurodęs tam tikrą sumą už jo tarpininkavimą šiame pirkime.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, jau įvykus pirkimams, į Š. Narbuto asmeninę banko sąskaitą per keletą kartų pervesta daugiau nei 300 tūkst. eurų.