Valstybė už 500 tūkst. eurų įsigijo beveik 5 mln. naujų kalio jodido tablečių. Jos netrukus bus dalijamos 17 savivaldybių, esančių 100 km spinduliu aplink Astravo atominę elektrinę.
Iš naujo įvertinus rizikas savivaldybių sąrašą papildė Jonava. Tad nuo šiol Jonavos rajono dalies, kuri patenka į 100 km spindulį nuo Astravo AE, gyventojai taip pat galės atsiimti tablečių.
Reikės pateikti dokumentą
Šiuo metu vaistinų tinklai dar laukia informacijos, kada juos pasieks naujos kalio jodido tabletės. Kai tai įvyks, jas bus galima nemokamai atsiimti vaistinėse.
Norint gauti kalio jodido, jokio recepto pateikti nereikės. Užteks parodyti asmens tapatybės dokumentą.
Vienu kartu asmuo gaus 4 tabletes, nepriklausomai nuo amžiaus grupės. Šios tabletės galios 7 metus.
Kadangi prieš kelerius metus dalintų tablečių galiojimo laikas pasibaigė gruodį, jas reikia utilizuoti. Tai galima padaryti atiduodant senas tabletes vaistinėms. Tačiau kol kas vaistininkai nepastebi, kad gyventojai masiškai tai darytų.
„Tačiau, kai bus paskelbta nauja kalio jodido tablečių atsiėmimo tvarka ir gyventojai suplanuos ateiti atsiimti jas, tai bus ir puiki proga peržiūrėti savo vaistinėles, nekaupti vaistų, kurių galiojimas yra pasibaigęs ir atnešti juos į vaistines utilizavimui“, – primena „Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė.
„Be to, reikia paminėti, kad kitos dalies seniau išduotų tablečių galiojimo laikas baigsis šių metų vasarį“, – pastebi BENU vaistinių tinklo vadovė dr. Indrė Brazauskaitė.
Tabletes taip pat reikėtų pakeisti, jeigu kyla abejonių dėl jų kokybės, pavyzdžiui, tabletės subyrėjo, susitrynė, nesimato pavadinimo, tinkamumo vartoti laiko.
Norint grąžinti senas kalio jodido tabletes, kai kuriuose vaistinių tinkluose nereikia laukti eilėje – pakanka preparatus išmesti į specialias dėžes.
Lietuviai nežino, kaip vartoti šias tabletes
Dalis žmonių anksčiau gautų kalio jodido tablečių nebeturi, bet ne dėl to, kad jas pametė ar grąžino.
„Labai buvo tokių iniciatyvių žmonių, kurie gavę jodo tabletes iš karto jas sugėrė, tikrai ne vieną tokį atvejį girdėjau. Taip jau yra, lietuviai su fantazija žmonės“, – TV3 Žinioms pasakojo „Eurovaistinės“ vaistininkas Vygintas Milašius.
Tai rodo, kad ne visi žino, kaip vartoti šias tabletes. Kalio jodidą gali tekti gerti, jei Astravo atominėje įvyks avarija ir į aplinką pateks radioaktyvios medžiagos arba jei radiaciją dėl kitų priežasčių užfiksuotų Lietuvos radiacijos matavimo prietaisai.
Tabletės turėtų apsaugoti skydliaukę nuo vėžį sukeliančio radioaktyviojo jodo poveikio. Tačiau būtina žinoti, kad tik kalio jodidas, o ne kitos medžiagos gali atlikti šią funkciją.
„Mūsų tinklo vaistininkės pastebėjo, kad gyventojai dažnai nežino, jog kalio jodidas ir mikroelementas jodas yra skirtingos medžiagos, turinčios skirtingą poveikį, jų negalima vartoti savarankiškai nepasitarus su vaistininku. Branduolinės avarijos atveju skydliaukės nuo radioaktyvaus jodo nesaugo nei jodo purškalai, nei maisto papildai su jodu“, – paaiškina I. Tėvelienė.
Vartojimas – tik su žinia
Kalio jodido tabletes bus galima gerti tik tada, kai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių sveikatai situacijų centras paskelbs pranešimą. Per anksti arba per vėlai suvartotos tabletės neužtikrins reikiamos skydliaukės apsaugos.
Kalio jodidą rekomenduojama vartoti ne anksčiau kaip 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu.
Taip pat tabletes galima gerti ir praėjus 2 valandoms nuo susidūrimo su kenksminga medžiaga, tačiau ne vėliau nei praėjus 8 valandoms.
Esant užsitęsusiam pavojui, po 24 valandų žmonės gali sulaukti nurodymo suvartoti papildomą dozę.
„Neatsakingas vartojimas gali sukelti daug žalos organizmui – pavyzdžiui, sutrikdyti skydliaukės veiklą“, – perspėja I. Tėvelienė.
Įvairioms amžiaus grupėms kalio jodido tabletes reikėtų vartoti skirtingomis dozėmis:
- Naujagimiams iki 1 mėn. – 16 mg (ketvirtis tabletės);
- Kūdikiai nuo 1 mėn. iki 3 metų – 32 mg (pusė tabletės);
- Vaikai nuo 3 iki 12 metų – 65 mg (viena tabletė);
- Vaikai nuo 12 metų ir suaugusieji – 130 mg (dvi tabletės).
„Tabletes galima kramtyti, nuryti arba sumaišyti su vandeniu, sirupu ar skystais vaikų maisto produktais. Sumaišytos tabletės turi būti suvartojamos nedelsiant, nes greitai suskyla medikamento veiklioji medžiaga“, – pasakoja I. Brazauskaitė.
Tiesa, kalio jodido poveikis nėra labai ilgas – viena dozė apsaugo skydliaukę tik 24 valandas.
Kalio jodidą reikia turėti su savimi, o ne palikti namuose
Gyventojai, kurie atsiėmė kalio jodido tabletes, turėtų jas laikyti ne namie, o nešiotis su savimi. Praradus tabletes, vaistinėje galima įsigyti naujų.
Lietuvos vaistinėse kalio jodido ir dabar galima nusipirkti be recepto. Jo kaina prasideda nuo 5 eurų.
Tiesa, kai kurie žmonės tabletes puola pirkti vos išgirdę apie karinius veiksmus prie Ukrainos Zaporižios atominės elektrinės. Visgi be reikalo panikuoti nereikėtų.
„Esame per toli nuo šių objektų ir pavojaus žmonių sveikatai nebūtų“, – tikino Radiacinės saugos centro atstovas Paulius Ruželė.
Savo ruožtu vaistininkai perspėja nesusigundyti siūlomais preparatais turguose, interneto svetainėse ir kitose vietose, neturinčiose licencijos prekiauti vaistais.
„Įsigijus preparatus vaistinėje, galima būtų tikriems, kad tai yra saugus produktas, nes vaistinės veikia pagal griežtas įstatymuose numatytas instrukcijas, veikia falsifikatų direktyva ir yra tikrinama kiekviena vaistų pakuotė. Įsigijus vaistus nelegaliose vietose, deja nėra galimybės garantuoti dėl vaisto kokybės ir ar jis nesukels problemų sveikatai“, – pažymi I. Tėvelienė.
„Kokybiškas ir patikimas tabletes gali būti sudėtinga atskirti vien iš išvaizdos. Todėl patariama jas paprastai ir greitai atsiimti patikimose institucijose ar įstaigose“, – sako G. Krupytė.
„Mes primygtinai rekomenduojame žmonėms tiek šiuos, tiek kitus sveikatos preparatus pirkti ne turgavietėse, o vaistinėse“, – ragina I. Brazauskaitė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!