Vienam žmogui poilsinės kelionės paketas, kurį sudaro skrydis, pervežimas, 7 naktys viešbutyje ir maitinimas šį vasaros sezoną atsieis vidutiniškai 709 eurus, skaičiuoja Rimvydas Širvinskas-Makalius.
„Tačiau tai nereiškia, kad tik už tiek mes galime vykti atostogų. Tiesiog kai kas perkasi brangiau, kai kas taupo“, – nurodo kelionių žinovas.
Jis apžvelgia ir pigiausių poilsinių kelionių paketų kainas pačiu vasaros sezono įkarščiu – liepą.
„Pavyzdžiui, į Bulgariją galima nukeliauti už 400 eurų savaitės trukmės atostogoms, o į Turkiją su „viskas įskaičiuota“ – už 460 eurų. Jeigu reikia 5 žvaigždučių kambario, atostogų pasiūlymai į Turkiją prasideda nuo 560 eurų. Nuo 450 eurų – kelionės į Tunisą.
Už 400 eurų jau galima įsigyti kažkokias atostogas. O jeigu reikia aukštesnės kokybės viešbučio ar didesnio maitinimo, ar dar geresnių pagerinimų, kaina kyla iki lubų. Bet vidurkis maždaug yra 700 eurų“, — sako R. Širvinskas-Makalius
Skaičiuojama, kad poilsinės kelionės šiemet atsieis 15 proc. brangiau. Brangimą lemia tiek ekonominė situacija, tiek energetinių išteklių ir aviacinio kuro kainų pokyčiai, tiek augantys darbuotojų atlyginimai ar brangstantys maisto produktai.
„Natūralu ir tai, kad vidutinės kelionių kainos yra aukštesnės ir dėl klientų bendrai pasirenkamų paslaugų krepšelio, nes jie perka brangesnes keliones, renkasi aukštesnės klasės viešbučius bei papildomas paslaugas“, – komentuoja Inga Aukštuolytė, tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė.
Labiausiai pabrangusi šalis – Turkija, kuri nesiskundžia keliautojų srautais, nes kai kuriomis vasaros datomis dalis viešbučiai jau nebeturi laisvų kambarių.
„Tai nėra toks stiprus išsiskyrimas, bet tai nereiškia, jog tikrai gerokai brangiau atostogausime nei praėjusiais metais, nes nemažai sąlygų diktuoja konkurencija.
<…> Mano spėjimu, bus skelbiamos pigesnės kelionės į Turkiją šiais metais. Nes šiuo metu skrydžių skaičius yra suplanuotas didesnis negu galėtų būti keliaujančių skaičius. Todėl reikės arba susitraukti, arba mažinti kainas, kad į jo lėktuvą atsisėstų jų keliautojas“, – sako R. Širvinskas-Makalius.
Patarimai norintiems sutaupyti
Norintiems sutaupyti R. Širvinskas-Makalius patartų keliauti balandžio pabaigoje ir gegužės mėnesiais: „Tas pereinamasis laikotarpis yra puikus paskutinės akimirkos pasiūlymų gaudymo periodas. Ir šiandieną pats mačiau pasiūlymų ir už 300, ir mažiau nei 300 eurų. Keliauti sezono pradžioje yra didžiulis privalumas, nes viskas žaliuoja, nėra išdegę, nėra didelio turistų srauto. Tai reiškia, kad daugiau dėmesio keliautojui skirs personalas skiria, nes ten yra mažesnis turistų srautas“.
Kada galima tikėtis geriausių kelionių pasiūlymų?
„Yra skirtumas, ar gyventojas nori susiplanuoti kelionę pats, ar keliauti nusprendžia su kelionių organizatoriumi. Aš palaikau abi keliautojų puses, bet tam tikromis kryptimis – tokiomis kaip Egiptas arba Turkija, su kelionių organizatoriumi kelionės yra tikrai pigesnės, nes yra dideli srautai, užsakomieji skrydžiai. Tai tokiu atveju siūlau planuotis kitų metų atostogas jau spalio-lapkričio mėnesį, kada yra skelbiami išankstiniai pardavimai kitų metų sezonui. Ir tokiu atveju sutaupysite, būtent išsirinkdami iš didžiausios viešbučių pasiūlos, geriausios kainos.
Jeigu nesuspėsite, rekomenduoju laukti sausio mėnesio, kada vyksta turizmo paroda – tiek virtuali, tiek fizinė Lietuvoje, kai tuo metu yra taikomi įvairiausi kelionių išpardavimai. Būtent sausį kelionių kainos yra žemesnės“, – sako kelionių žinovas.
Ir jeigu ir sausį nesuspėjote žemesne kaina įsigyti kelialapio į norimą šalį – nenusiminkite. R. Širvinskas-Makalius siūlo stebėti kelionių organizatorius, kurie taiko specialių pasiūlymų krypčių savaites, kuomet su viešbučiais yra suderinti geresni pasiūlymai ir geresnės kainos.
„Šis patarimas negaliotų keliautojams, kurie sezono įkarščiu norėtų keliauti, nes maža tikimybė, kad bus. Bet paskutinės minutės pasiūlymų gegužę, birželį, rugsėjį, spalį tikrai turėtų būti.
<…> Jeigu keliones planuojate savarankiškai su pigių skrydžių bendrovėmis, tai maždaug likus 2-3 su puse mėnesio galima jau žiūrėti, kad tai bus vieni pigiausių skrydžių bilietų, nepaisant to, kad skrydžių bilietai yra labai stipriai pabrangę. Ir taip pat, kadangi tai yra visiška loterija, nes aviakompanijos neskelbia išpardavimų iš anksto, jie gali atsirasti bet kada, tai tiesiog radus bilietą už priimtiną kainą pirkti ir nebetikrinti, ar bilietas atpigo, ar pabrango“, – sako kelionių žinovas.
Populiariausios kryptys
Kasmet auga gyventojų susidomėjimas poilsinėmis kelionėmis. Popandeminiu laikotarpiu keliautojų srautai padidėjo 4-5 proc.
Pati populiariausia kryptis – Turkija.
„Čia nieko netikėto, ji labai lietuvių mylima šalis. Džiugiu, bet ir šiek tiek keista, nes, pavyzdžiui, iš Lenkijos pagrindinio oro uosto yra organizuojama mažiau skrydžių į Turkiją negu iš Lietuvos“, – sako kelionių žinovas Rimvydas Širvinskas-Makalius.
Dar viena tautiečių pamėgta kryptis – žemyninė Graikija ir jos salos, nes tiek su kelionių organizatoriais, tiek su pigių skrydžių bendrovėmis galima suplanuoti keliones į Kretą, Rodo salą, Korfu, Zakintą, Taso salą.
„Lietuviai taip pat ieško ir kažko nestandartiško. Vis dar naujiena yra Albanija, kur yra geras kainos ir kokybės santykis. Jos pagrindiniuose kurortuose išeiti ir nusipirkti kokį šaltą ar karštą gėrimą, kokteilį bus pigiau nei Palangoje.
Taip pat labai populiari yra Portugalijai priklausanti sala Madeira, gyventojai keliauja ir į žemyninę Ispaniją. Pavyzdžiui, į Kosta Bravos kurortą, Malagą, Alikantę arba Maljorkos salą“, – nurodo R. Širvinskas-Makalius.
Pasikeitę keliautojų įpročiai
Inga Aukštuolytė pastebi, kad išaugusiai kelionių paklausai įtaką daro gyventojų stiprus paslaugų vartojimas, vis dar sparčiai augančios pajamos.
„Remiantis reprezentatyvaus rinkos tyrimo duomenimis, keliautojams per atostogas svarbiausia pailsėti nuo darbų, susipažinti su šalies kultūra, papramogauti. Jie savo keliones vėl planuoja iš anksto: beveik trečdalis respondentų savo paskutiniąją kelionę įsigijo iki jos likus 2–3 mėnesiams, o kas penktas prieš 3–6 mėnesius“, – komentuoja ji.
Vis tik nepaisant išankstinio planavimo, tyrimo duomenimis, dažniausiai keliautojai išleidžia daugiau nei tikisi. Pavyzdžiui, vienam asmeniui kelionei skirti 900 eurų ar daugiau planavo tik maždaug kas ketvirtas tyrimo dalyvis, tačiau tiek faktiškai išleido – kas trečias.
„Žmonės keliauja du ar net tris kartus per metus, dažniausiai vasarą ir žiemą. Auga ir keliautojų skaičius, kurie nori vasariška šiluma pasidžiaugti jau pavasarį, kai dar pas mus šalta ir žvarbu. O žiemą populiarios ne tik šiltos kryptys – Egiptas, Tenerifė, Madeira, Jungtiniai Arabų Emyratai, bet ir slidinėjimo kelionės.
Statistika rodo, kad vis labiau auga kelionės kokybės svarba lyginant su kelionės kaina. Lietuviai, trokštantys lūkesčius atitinkančių atostogų, renkasi brangesnes keliones: aukštesnės kategorijos viešbučius, dažniau užsisako ilgesnės trukmės atostogas – 9-10 naktų. 80 proc. keliautojų savo atostogoms renkasi 5 žvaigždučių viešbučius, ši tendencija ypač ryški Turkijos kryptyje – 96 proc. keliaujančių į šios šalies kurortus renkasi 5 žvaigždučių poilsį“, – nurodo I. Aukštuolytė.