• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viena pandemijos pasekmių – nerimo signalas dėl onkologinių pacientų. Anot medikų, realybė tokia, kad į šiandien į gydymo įstaigas patenka vis sunkesni pacientai, kuriems neretai jau niekuo nebegalima padėti. Todėl ir mirtingumo statistika verčia kaip reikiant sunerimti. 

Viena pandemijos pasekmių – nerimo signalas dėl onkologinių pacientų. Anot medikų, realybė tokia, kad į šiandien į gydymo įstaigas patenka vis sunkesni pacientai, kuriems neretai jau niekuo nebegalima padėti. Todėl ir mirtingumo statistika verčia kaip reikiant sunerimti. 

REKLAMA

Apibendrindama dabartinę situaciją Nacionalinio vėžio instituto (NVI) laikinoji direktorė prof. Sonata Jarmalaitė teigė, kad pavasarį pakankamai gerai atlaikius pirmąją koronaviruso bangą šiandien įstaigai jau tenka keisti profilį.

„Turime kelis pacientus, greta vėžio sergančius ir Covid-19, tai turbūt kreipsimės dėl reguliacijos, nes mūsų gydytojai kaip ir teikia jau dvejopą paslaugą“, – sakė ji Seimo sveikatos reikalų komiteto surengtuose klausymuose, skirtuose Covid-19 pandemijos problematikai.

Dingsta pacientai

Visgi liūdniausia situacija, jos teigimu, yra dėl stipriai sumažėjusio pacientų srauto.

„Užguldymą ir pacientų srautą turėjome apie 80 proc., o tada skelbiamas karantinas ir viskas stabdoma, pacientai dingsta, matyt, neateina iš pirminės grandies . 

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi neturime onkoklasterio, neturime ir pacientų perskirstymo. Mano galva, tai visgi būtų urgentinis klausimas, kad tos ligoninės, kurios dabar užsiima Covid-19 gydymu ir negali teikti paslaugos, kad vis tik kreiptų dėmesį ir perskirstytų pacientus, pervežtų į onkologines paslaugas teikiančias ligonines“, – kalbėjo S. Jarmalaitė.

REKLAMA

Profesorė pabrėžė, kad pasekmės jau matomos ir sulaukiama itin sunkių pacientų. 

„Ką mes matome, tai pacientai, kurie atvyksta, jie būna labai vėlyvų stadijų ir matomas mirštamumas, kas atsispindi ir prastoje statistikoje“, – sakė ji.

 

Mirčių išaugo 20 proc.

Paklausta, kiek galimai padaugėjo mirčių dėl užleistų onkologinių ligų, NVI vadovė teigė, kad greičiausiai matoma tik ledkalnio viršūnė.

„Ligoninėje mirčių atvejų tikrai turime padaugėjimą kokiais 20 proc. Bet, bijau, kad dauguma pacientų mūsų nepasiekia. Jei mus pasiekia pacientai tokioje būklėje, kai kur kažkur šiek tiek daryta diagnostika, tada jie mėnesį gulėję namuose, o atvyksta pas mus paskutinės stadijos, tai jokių paslaugų negalime suteikti, tad kiek tampame paliatyviąja ligonine. 

REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai neramu, kad ankstyvų stadijų pacientai nevyksta į ligonines, kurioje grandyje tai įstrigę, neaišku, nes neturime tokios aktyvios komunikacijos su pirmine grandimi. Kokia situacija poliklinikose, net supratimo neturiu“, – dėstė S. Jarmalaitė.

Išaugo bendras mirtingumas

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad jau fiksuojamas bendras išaugęs mirtingumas. Lietuvoje sparčiai auga ne tik mirčių nuo Covid-19, bet ir taip vadinamų „perteklinių mirčių“ skaičius, rodo naujausi statistiniai duomenys. Lapkritį, negalutiniais duomenimis, mirčių skaičius, lyginant su 2018-2019 metais, Lietuvoje išaugo daugiau nei 30 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikslios išaugusio mirtingumo priežastys dar turės būti patikslintos, tačiau tyrimai jau dabar rodo, kad pandemija visame pasaulyje nusineša vis daugiau gyvybių ne tik žmonėms susergant koronavirusu, bet ir dėl kitų priežasčių.

47 šių metų savaitę ankstesnių dviejų metų vidurkis siekė 715 mirčių, o 2020-ųjų lapkričio 16–22 dienomis mirė 1014 žmonių. Iš jų nuo Covid-19 – 107. Tai yra net 41 proc. mirtingumo augimas, lyginant su ankstesnių dviejų metų vidurkiu.

Statistikos departamento duomenimis, lyginant su ankstesnių metų tuo pačiu laikotarpiu, tai didžiausias mirtingumas per 20 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų