Dažniausiai pasikartojančios nusikalstamos veikos Lietuvoje yra vagystės ir sukčiavimai.
Tačiau skirtinguose Lietuvos rajonuose, pagal šiuos ir kitus nusikaltimus, situacija skiriasi, kai kur netgi kardinaliai.
Vienuose miestuose ir rajonuose nusikaltimų skaičiai viršija kelis tūkstančius. Tuo tarpu kituose fiksuojami vos keli šimtai jų. Be to, didelius nusikaltimų skaičiaus skirtumus galima pastebėti vien Vilniaus mieste.
Pavojingi Lietuvos rajonai
Pagal nusikalstamų veikų registro duomenimis sudarytą žemėlapį galima matyti, kurios Lietuvos savivaldybės yra pavojingiausios dėl įvykdytų nusikaltimų per praėjusius metus.
Pavojingiausiomis Lietuvos vietomis dėl nusikaltimų galėtų būti laikomos: Vilnius, Kaunas ir jų rajonai.
Kituose didesniuose miestuose, tokiuose kaip Panevėžys, Šiauliai ir Klaipėda, taip pat yra vietų, kur nusikaltimų skaičius gerokai viršija kitų regionų rodiklius.
Kadangi šiuos rezultatus galimai lėmė ir didesnis gyventojų skaičius šiuose miestuose, nesaugumo lygį Lietuvos rajonuose ir miestuose padėjo nustatyti ir žemėlapis, išskiriantis, kiek nusikaltimų tenka 1000-iui gyventojų.
Kalvarijos savivaldybė
Pagal jį, Lietuvos pasienyje, ypač dalyje, kuri ribojasi su Kaliningrado sritimi, nusikalstamumas didžiausias. Štai Kalvarijos savivaldybėje per 2024 metų sausio-lapkričio mėnesius fiksuota beveik 3 tūkst. nusikalstamų veikų.
Daugiausia jų – vagystės, sukčiavimai ir kelių eismo pažeidimai. Be to, didžioji dalis nusikaltimų įvykdyta neblaivių žmonių.
Tarp rimtesnių nusikaltimų – 1 nužudymas ir 5 išžaginimai.
Kaišiadorių rajonas
Nedaug atsilieka ir Kaišiadorių savivaldybė, esanti vidurio Lietuvoje.
Čia įvykdyta virš 2,5 tūkst. nusikalstamų veikų, o beveik du dešimtadaliai nuskalstamų veikų yra susijusios su psichotropinėmis ir narkotinėmis medžiagomis.
Be to, rajonas išsiskiria vagystėmis ir sukčiavimais. Tarp rimtų nusikaltimų užfiksuoti 2 išžaginimai ir 2 nužudymai.
Vilniaus miestas
Vilnius pagal nusikaltimų skaičių 1000-iui gyventojų užima trečią vietą su kiek daugiau nei 2 tūkstančiais nusikalstamų veikų.
Miestas išsiskiria su narkotikais ir psichotropinėmis medžiagomis susijusių nusikaltimų skaičiumi. Taip pat nemaža dalis kitų nusikaltimų įvykdyti neblaivių asmenų.
Tarp sunkių nusikaltimų – 15 nužudymų ir 16 išžaginimų, tačiau, kaip ir kitose Lietuvos vietose, dažniausiai pasitaikė vagystės ir sukčiavimai.
Nors minėtų sunkių nusikaltimų skaičius čia kur kas didesnis, lyginant su kitais miestais ir rajonais, nuo Vilniaus nedaug atsilieka ir Kauno miestas, kuriame registruoti 7 nužudymai ir 15 išžaginimų.
Pavojingiausi sostinės mikrorajonai
Taip pat naujienų portalas tv3.lt peržvelgė, kurios sostinės seniūnijos yra pavojingiausios, o kurios – sąlyginai saugios, pagal per paskutinius metus įvykdytas nusikalstamas veikas.
Visgi Vilnius, kaip ir bet kuris didmiestis ar rajonas, turi savo tamsiąsias ir šviesiąsias puses.
Kai kurios seniūnijos susiduria su dideliu nusikalstamumu, o kitos gali pasigirti ramesne kasdienybe.
Paaiškėjo, kad pavojingiausios seniūnijos yra Naujamiestis, Šnipiškės, Senamiestis, Šeškinė ir Žirmūnai, nes jose nusikaltimų skaičius 2 km spinduliu viršija 2 tūkstančius, o Naujamiestyje ir Šnipiškėse – netgi 3 tūkstančius nusikaltimų.
Mažiau pavojingomis galima laikyti tas, kuriose fiksuota nuo tūkstančio iki 2-ų tūkstančių nusikalstamų veikų per praėjusius metus. Į šią grupę patenka Žvėrynas, Fabijoniškės, Justiniškės ir Viršuliškės.
O štai seniūnijų, kuriose nusikaltimų skaičius nesiekia tūkstančio, dažniausiai – kelis šimtus, yra kur kas daugiau nei pavojingų. Tai – Karoliniškės, Vilkpėdė, Lazdynai, Pašilaičiai, Pilaitė, Naujoji Vilnia, Rasos, Naujininkai, Paneriai, Verkiai ir Antakalnis.
Policija pataria, kaip apsisaugoti
Kadangi Lietuvoje dažniausiai vykdomi nusikaltimai yra sukčiavimai ir vagystės, Lietuvos policija pateikia ir keletą patarimų, kaip gyventojams apsisaugoti.
Sukčiavimai paprastai būna iš telefoninių sukčių, kai bandoma įtikinti žmones pervesti pinigus už artimųjų nelaimes ar pažadant žmonėms finansinę gerovę.
Tokie sukčiai įprastai skatina skubėjimą, kalba, jog nepervedus pinigų iškart gali nutikti kažkas blogo, informavo Lietuvos policija.
Dažniausios vagystės – alkoholis
Lietuvos policijos duomenimis, dažniausios vagystės pastaraisiais metais buvo susijusios su prekėmis – daugiausia vagiama alkoholio, maisto produktų bei higienos ir grožio reikmenų.
Taip pat praėjusiais metais visoje Lietuvoje šoktelėjo pinigų ar vertybių saugyklų vagystės.
Be to, nors sumažėjo vagysčių įsibraunant į patalpas ir teritorijas, vagystės iš transporto ir namų vis dar išlieka dažnos. Todėl policija pataria neįsileisti nepažįstamųjų į savo namus, pasitikrinti, ar durys užrakintos.
Taip pat laikyti automobilius asmeninėse aikštelėse bei pasitikrinti, ar transporto durys užrakintos.
„Pagrindinis nusikaltėlių tikslas – gauti materialinį atlygį už iš Jūsų pavogtą automobilį, todėl nenustebkite, jeigu sulauksite nepažįstamų asmenų skambučių, kurie už automobilio sugrąžinimą gali prievartauti turtą. Būkite atidūs! Jūsų nelaime gali pasinaudoti sukčiai, kurie įtikinamai kalbėdami išvilioja pinigus“, – rašoma Lietuvos policijos internetinėje svetainėje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!