• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nemokamai darželinukus ir pradinių klasių moksleivius maitinti  nurodęs Seimas virėjoms užminė sunkų galvosūkį: valstybė tokiems pietums skiria nuo 3,38 iki 4,68 Lt, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Seimas gegužės viduryje patvirtino įstatymą, numatantį, kad visi darželinukai ir pradinių klasių mokiniai gaus nemokamus pietus. Šis įstatymas taip pat nustato, kiek lėšų turi būti skiriama produktams įsigyti - minėtiems nemokamiems pietums valstybė skirs nuo 3,38 iki 4,68 lito.

REKLAMA

Svarbiausia - lygybė

Seimo nariai, priimdami šį įstatymą, negalvojo, nei kiek išmonės turi turėti virėjai, kad pagamintų pietus už tokią kainą, nei kokios kokybės maistą gaus mokiniai, nes šio įstatymo tikslas - ugdyti vaikų socialines savybes ir mažinti turtinę nelygybę.

„Šis įstatymas buvo priimtas visos respublikos mastu todėl, kad turtingesnių tėvų vaikai nevalgo mokyklose, išsidirbinėja, o vargingesnių - nedrįsta valgyti. Čia tiesiog būdas visus suvienodinti“, - įstatymo esmę paaiškino parlamentarė Vida Marija Čigriejienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Svarbu, kad mažiukai pavalgytų kartu draugiškai. Manau, būnant tokio amžiaus skirstymas į turtingesnius ir vargingesnius yra labai skaudus. O dabar, valgydami bendrus pietus, išlaikys bendruomeniškumą“, - antrino parlamentaras Jurgis Razma.

Be to, 3 litai, V.M.Čigriejienės teigimu, nėra jau tokia maža suma.  „Aš pati valgau pietus Seimo valgykloje - paprastai imu silkę ir pusę sriubos - ir sumoku daugiau kaip penkis litus, bet aš juk ir didesnė už vaiką!“ - sakė parlamentarė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ras papildomų pinigų

Nors įstatyme aiškiai numatyta, kad mokinių bei darželinukų pietums pagaminti turi būti skiriama nuo 2,6 iki 3,6 procento minimalaus gyvenimo lygio (MGL) suma, o pusryčiams - nuo 1,2 iki 2 procentų MGL dydžio suma, parlamentarai kaltina Vyriausybę neteisingu biudžeto lėšų paskirstymu ir tvirtina, kad bus rasta papildomų milijonų.

REKLAMA

„Visiems suprantama, kad pietų už tris litus nepavalgysi. Jei surandam pinigų dar ne tokiems dalykams, tai ir čia pinigų pridėsime - juolab kad ne tiek daug jų reikia“, - sakė Seimo narys Justinas Karosas.

J.Razma pateikė siūlymą, iš kur gauti papildomų lėšų, kad vaikams netektų per pietus valgyti tik sriubą ar košę.

REKLAMA

„Vyriausybė turi galimybę atsisakyti kokių nors nebūtinų išlaidų ir padidinti biudžeto eilutėje tą dalį, kad ten būtų ne tokios juokingos sumos“, - sakė parlamentaras.

J.Razma prisiminė praėjusius metus, kai ministerijų darbuotojai išsimokėjo didžiules premijas. Jo teigimu, tai visai nebūtinos išlaidos. „Tegu ministerijos pataupo vaikų labui“, - ragino Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sriuba ar košė?

Labiausiai dėl šio įstatymo yra sunerimusios virėjos, ruošiančios pietus mokinukams, nes joms teks rodyti visą kulinarinę išmonę, kad galėtų patiekti pietus, kurių kaina - 3 litai. „Respublikos“ kalbintos individualių įmonių savininkės pasakojo, kad bando išspręsti problemas tardamosi tiek su mokyklų direktoriais, tiek su mokinių tėveliais, tačiau net ir šie nepateikia pietų už 3 litus recepto.

REKLAMA

„Apie šį neseniai priimtą įstatymą su kolegėmis kalbamės nuo pat jo priėmimo dienos ir vis dar nežinome, kaip reikės ruošti maistą.  Produktai brangsta labai greitai, o per vasarą dar brangs. Mes pusryčiams skirdavome daugiau kaip du litus, o ką jau kalbėti apie pietus už tokią kainą! Pigiausia sriuba kainuoja per litą. Ką galima vaikui duoti už tris litus? 50 gramų sveriantį kotletą, ir tai tuo atveju, jei mėsa nebebrangs?“ - klausė „Genio“ pradinės mokyklos valgyklos virėja.

REKLAMA

Šeškinės pradinėje mokykloje iniciatyvos ėmėsi ir tėveliai, susirūpinę būsimų pietų kokybe ir, atrodo, rado galimą išeiti - užuot vaikams davus nemokamus pietus, patiekti jiems gausius nemokamus pusryčius.

„Tokia mintis kilo vienam iš tėvelių, paskui ji patiko ir kitiems: vaikus maitintume sočiais pusryčiais, o jeigu jie norėtų valgyti pietus, už juos mokėtų tėveliai. Tėveliams mokinių pietūs kitais mokslo metais kainuos 6 litus. Kaip bus iš tiesų, dar nežinome, bet svarstome tokį variantą“, - pasakojo Aldona Černiauskienė, Šeškinės pradinės mokyklos valgyklos virėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokės tėvai

Mokyklų virėjai neatmeta galimybės, kad tėveliai galėtų skirti papildomų lėšų nemokamiems pietums, kad vaikai gautų tokį maistą, kokį priklauso gauti augančiam organizmui.

„Ką galima paruošti už tris litus? Košę? Jeigu ketintume vaikus maitinti koše, tėvai tikrai sumokėtų papildomų pinigų, kad vaikai gautų normalų maistą. O ką daryti tiems vaikams, kurių tėvai neturi pinigų? Valgyti košę, kai šalia kiti vaikai valgo karbonadus?“ - apie socialinę nelygybę mąstė mokyklos virėja A.Černiauskienė.

REKLAMA

Apie tai, kad tėvai galėtų skirti dalį pinigų, galvojo ir parlamentarai.  Tačiau jie mąstė kiek kitaip nei mokyklų virėjos. „Turtingesnių šeimų tėvai visada gali primokėti. Jeigu nepatinka, kad jo vaikas valgo nemokamą maistą, gali pervesti pinigų į mokyklos sąskaitą, o vaikai juk nesužinos, iš kur gaunami pinigai“, - sakė J.Razma.

REKLAMA

Komentaras

Jūratė Dobrovolskienė, Vilniaus širdies chirurgijos centro gydytoja-dietologė:

Rekomenduojamos maistinių medžiagų paros normos 4-6 metų vaikui yra 1700 kilokalorijų. Šias kilokalorijas vaikas gauna valgydamas maistą, turintį baltymų, riebalų ir angliavandenių. Minėtos amžiaus grupės vaikui per parą reikia maždaug 55 gramų grynųjų baltymų, kurie yra gaunami iš mėsos, žuvies, kiaušinių ir pieno produktų, 60 gramų riebalų ir 235 gramus angliavandenių. 7-10 metų vaikams per dieną reikia gauti 2030 kilokalorijų. O jos gaunamos suvartojus 66 gramus baltymų, apie 70 gramų riebalų ir apie 300 gramų angliavandenių.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu vaikas valgo keturis kartus per dieną, per pusryčius jis turėtų gauti 25 proc. visos dienos energinės vertės, 35-40 proc. - per pietus, 10 proc. per pavakarius ir apie 20-25 proc. per vakarienę.

Rekomenduojama, kad pietus, kuriuos gauna 3-10 metų vaikai, sudarytų sriuba, švieži vaisiai bei daržovės, mėsa arba žuvis bei kruopų ar bulvių košė. Sriubos per pietus vaikai turėtų suvalgyti nuo 200 iki 300 gramų, priklausomai nuo amžiaus. Grynos žuvies arba mėsos vaikui būtina gauti 70-80 gramų.

Garnyrą turi sudaryti šviežios daržovės, jų vaikui būtina gauti 130-200 gramų, bei 250-300 gramų grūdinės arba bulvių košės. Vaisiai ir uogos - privaloma vaiko raciono dalis. Darželinukai turėtų gauti apie 200 gramų, o pradinių klasių mokiniai - apie 150 gramų vaisių ir uogų.

Valgyti sriubą kasdien nėra būtina, tačiau tai yra rekomenduotina, o mėsa arba žuvis, vaisiai, uogos daržovės bei grūdai yra tiesiog būtini augančiam organizmui.

Agnė Vaitasiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų