Akcijos metu gyventojams bus dovanojami ir daugkartiniai rinkiniai gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti, kad, prireikus, jiems nereikėtų skubėti į gydymo įstaigą ir šį nesudėtingą tyrimą galėtų atlikti namuose.
Taigi šį sekmadienį, lapkričio 24 d. 8–13 val., Vilniuje, Katedros aikštėje, vilniečiai ir miesto svečiai galės profilaktiškai pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje specialiai tyrimams pritaikytose palapinėse.
Gyventojams, kuriems bus nustatyta didesnė už normą gliukozė kraujyje, bus dovanojami specialūs daugkartiniai gliukomačio rinkiniai, kuriuos sudaro: gliukomatis, 5 tyrimo juostelės, 5 lancetai, pradūrimo prietaisas, dėklas ir naudojimo instrukcijos.
Sveikatos apsaugos ministro Aurimo Pečkausko teigimu, diabeto prevencija yra itin svarbi, nes ji padeda sumažinti šios ligos atsiradimo riziką bei palaikyti aukštą gyvenimo kokybę.
„Sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba ir reguliari fizinė veikla gali reikšmingai prisidėti prie sveikatos palaikymo. Diabetas nėra tik cukraus kiekio kraujyje kontrolė – tai liga, turinti ilgalaikių pasekmių visam organizmui, įskaitant širdies, inkstų ir akių sveikatą. Kiekvienas pasirinkimas rūpintis savimi šiandien yra investicija į ateitį be diabeto. Imdamiesi prevencijos veiksmų, galime išvengti šios ligos ir jos sukeliamų komplikacijų“, – pranešime spaudai sako ministras A. Pečkauskas.
Leidžia užbėgti už akių klastingai ligai
Nacionalinio kraujo centro (NKC) direktorius Daumantas Gutauskas tvirtina, kad pasiteisinus ankstesnėms diabeto prevencijos akcijoms, vykusioms įvairiuose Lietuvos miestuose, svarbu šią iniciatyvą tęsti ir toliau.
„Svarbiausias laimėjimas yra tai, kad atvykę prevenciškai išsitirti gyventojai gali ne tik greitai ir paprastai atlikti tyrimus, sužinoti iškart rezultatus, o nustačius per didelį gliukozės kiekį kraujyje, jiems dirbanti profesionalų komanda iškart rekomenduoja apsilankyti pas šeimos gydytoją ir atsakingus sveikatos priežiūros specialistus detalesniems tyrimams. Būtent tai leidžia užbėgti už akių klastingai ligai, ją atitolinti arba sėkmingai suvaldyti. Mums tai yra puikus įrodymas, jog tokios akcijos kuria realią pridėtinę vertę, taupo medikų ir gyventojų laiką“, – sako D. Gutauskas.
Būtent todėl, pasak jo, šį sekmadienį vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami nelikti abejingais, skirti kelioliką minučių savo brangaus laiko, užsukti į NKC ir partnerių palapinę bei atlikti prevencinį tyrimą, kuris trunka vos kelias sekundes. Gyventojams, kuriems bus nustatytas didesnis gliukozės kiekis kraujyje, bus dovanojami specialūs gliukomačių rinkiniai, kad tokią procedūrą po kurio laiko, pavyzdžiui, po medikų paskirto gydymo, galėtų pakartoti ir namuose.
NKC duomenimis, šių metų pavasarį vykusio diabeto prevencijos turo metu gliukozės kiekį kraujyje dešimtyje šalies miestų tikrinosi apie 2000 žmonių, nesergančių diabetu. Iš jų – 117 arba 6 proc. gliukozė kraujyje buvo didesnė už normą.
Iš 117 žmonių, kurių kraujyje gliukozės nustatyta daugiau nei leistina norma, t. y. 108 arba 92,3 proc., yra vyresni nei 40 metų, 69 arba 59 proc. turi viršsvorio arba yra nutukę, o 22 arba 18,8 proc. išsityrusių gyventojų turi artimų giminaičių, sergančių diabetu.
Tarptautinės diabeto federacijos skaičiavimais, pasaulyje cukriniu diabetu serga vienas iš dešimties suaugusiųjų. Lietuvoje 20–79 m. amžiaus gyventojų grupėje cukrinio diabeto paplitimas siekia maždaug 10 proc.