Lietuvos apeliacinis teismas, apeliacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą pagal nuteistųjų R. M. ir V. L. apeliacinius skundus dėl Panevėžio apygardos teismo nuosprendžio, pripažino R. M. kaltu dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną ir skyrė jam 1 metų 3 mėnesių ir 2 dienų laisvės atėmimo bausmę.
V. L. pripažintas kaltu dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną. Jam paskirta 200 MGL - 26 000 litų - bauda.
Ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdyba, bendradarbiaudama su Valstybės sienos apsaugos tarnyba.
STT pareigūnai nustatė, kad R. M. ir V. L. per Lietuvos sieną, Germaniškio pasienio kontrolės punktą, 2001-2002 metais 35 kartus į Europos Sąjungos šalis organizavo neteisėtą 200 nelegalų išvežimą. Nelegalai naudojosi svetimais, Lietuvos piliečių prarastais pasais.
Nustatyta, kad šie pervežimai per valstybės sieną vyko Valstybės sienos apsaugos tarnybos Biržų užkardos pareigūnams tinkamai nepatikrinus vykstančių automobiliais keleivių. Jie sieną kirsdavo su suklastotais Lietuvos piliečių pasais.
Trys buvę pareigūnai, kurie už kyšius praleisdavo nelegalus per sieną, baudžiamosios atsakomybės išvengė, nes Panevėžio apygardos teismo nutartimi bylos jiems buvo nutrauktos, suėjus baudžiamosios atsakomybės senaties terminui. Dėl senaties termino už pareigūnų papirkinėjimą nebuvo teisiami R. M. ir V. L.
Baudžiamosios atsakomybės išvengė ir kiti piktnaudžiavę tarnyba buvę pareigūnai, kurie praleisdavo nelegalus per sieną. Šie pareigūnai, pripažinę savo kaltę, nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleisti pagal laidavimą.
Gabenant į užsienį nelegalus dalyvavo ir M. L. Jis Švedijos Karalystės teismų sprendimais buvo nuteistas 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme, todėl už tą pačią veiką antrą kartą Lietuvoje baudžiamas nebebuvo.
Šis ikiteisminis tyrimas, pradėtas 2002 m. gruodį, buvo ilgas ir sudėtingas, nes, norint surinkti visus įrodymus, reikėjo kreiptis teisinės pagalbos į Moldovą, Latviją, Estiją, Švediją, Norvegiją.
Tik sulaukus teisinės informacijos iš minėtų užsienio valstybių, 2007 m. 48 tomų baudžiamoji byla buvo perduota teismui.
Teisminis bylos nagrinėjimas vyko beveik trejus metus. Įtakos ilgam bylos nagrinėjimui turėjo ir tai, kad teisme turėjo būti apklausti 226 liudytojai. Be to, teismo procesą pailgino ir kaltinamųjų ligos, gynėjų bei kitų asmenų neatvykimai į teismo posėdžius.
Šį ikiteisminį tyrimą organizavo ir kontroliavo Panevėžio apygardos prokuratūra.