Patikėjo vilniečių bylą
Generalinė prokuratūra nustatė, kad nebuvo pakankamai kryptingai ir nuosekliai planuojami ir atliekami tyrimo veiksmai. Nors skelbiama, kad šie trūkumai nelėmė jo sėkmės, tyrimą vis tiek nuspręsta perduoti Panevėžio apygardos prokuratūrai.
Tik praėjusią savaitę sulaukęs milžiniškos apimties bylos apygardos prokuroras Aurelijus Navickas teigė dar nespėjęs su ja susipažinti, todėl negalintis komentuoti aplinkybių ir tolesnių veiksmų.
Ieško dingusių vaikų
Baudžiamąją bylą sudaro net 40 tomų. Tiriami gimdymai namuose nuo 1992 metų. Manoma, kad pastaruosius porą dešimtmečių Lietuvoje namuose buvo pagimdyta 2000 kūdikių. Pareigūnai aiškinasi 400 atvejų.
Įtarimai dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo, dokumentų klastojimo, neteisėto vertimosi ūkine, komercine ar profesine veikla, piktnaudžiavimo pateikti keturioms moterims, galimai namuose priimdavusioms gimdymus. Dvi iš jų neturi medicininio išsilavinimo.
Teisėsaugos pareigūnai aiškinasi ir šešis atvejus, kai gimdymas namuose baigėsi kūdikių mirtimi. Aštuonios gimdyvės buvo sužalotos. Tyrimo duomenimis, pribuvėjoms buvo mokami pinigai.
Prokurorai taip pat siekia išsiaiškinti daugiau nei dešimties namuose pagimdytų vaikų buvimo vietą. Įtariama, kad keli iš jų buvo išvežti į užsienį.
Užuominos apie kanibalizmą
Milžinišką visuomenės atgarsį sukėlusios bylos kai kurios aplinkybės atrodo neįtikėtinos ir gniaužia kvapą. Viena iš įtariamųjų, vilnietė gydytoja Dalia Jakaitė, pasakojo, kad per apklausą pareigūnų buvo klausinėjama net apie galimus kanibalizmo atvejus. Esą buvo domimasi, ar pagimdžiusios moterys suvalgo savo placentą. D. Jakaitė teigė prieš du dešimtmečius klausiusi ruso gydytojo Igorio Čarkovskio paskaitų įrašų: medikas kalbėjo, kad kai kuriose tautose placenta iškepama su prieskoniais ir suvalgoma. Tačiau D. Jakaitė tvirtina negirdėjusi, kad tokios tradicijos būtų laikomasi Lietuvoje.
Policijos departamento atstovai viešai yra teigę, kad judėjime dėl gimdymo namuose įžvelgiantys net sektos požymių. Įtariama, kad gimdyvės buvo verbuojamos, įrašomos į kursus, joms išduodami nesančių organizacijų sertifikatai rusų kalba.
Pradžia Panevėžyje
D. Jakaitės teigimu, Panevėžys – antrasis miestas po Vilniaus, kuriame gimdymo namuose idėjai skiriama itin daug dėmesio.
Dar 1993-iaisiais Aukštaitijos sostinėje suorganizuota konferencija apie gimdymą namuose.
Gimdyti ne ligoninėje yra pasirinkusi ne viena panevėžiečių šeima. Devynis vaikus auginanti Rita Kursienė „Sekundei“ yra pasakojusi net šešias atžalas pagimdžiusi namuose, jai padėjo iš Vilniaus atvykusi pribuvėja.
Moterų pasiryžimą gimdyti ne ligoninėje medikai vertina itin skeptiškai. Gydytojai perspėja, kad net ir pats sklandžiausias nėštumas ir gimdymas gali baigtis sudėtingomis komplikacijomis, o gimdyvės ir kūdikio galima nebespėti atvežti į ligoninę.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ