• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Vilniuje neseniai sulaikyti asmenys, kurie buvo įtariami automobilyje „Ford Focus“ slepiantys narkotines medžiagas. Į pagalbą pareigūnams atskubėjo tarnybinis šuo Puma.

51

 Vilniuje neseniai sulaikyti asmenys, kurie buvo įtariami automobilyje „Ford Focus“ slepiantys narkotines medžiagas. Į pagalbą pareigūnams atskubėjo tarnybinis šuo Puma.

REKLAMA

Netrukus Puma pažymėjo greičio perjungimo svirtį, po kuria rasta ir paimta polietileninių maišelių su neaiškios kilmės biria medžiaga – šviesiais milteliais, o po virš vairo esančia plastikine dalimi – penalas, kurio viduje buvo švirkštai su neaiškios kilmės skysčiu, polietileniniai maišeliai su šviesiais milteliais. Iš viso rasta ir paimta 54 polietileninių maišelių ir 6 švirkštai su narkotine medžiaga.

Tai yra tik vienas iš pavyzdžių, kai policijos tarnybiniai šunys tampa nepakeičiamais pagalbininkais, siekiant išsiaiškinti nusikalstamą veiką. Plačiau apie tarnybinius policijos šunis, jų dresūrą, vykdomas užduotis bei šiems keturkojams keliamus reikalavimus papasakojo Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimo centro Kinologijos valdybos viršininkas Aleksandras Aleksandravičius.

Papasakokite, kokį kelią tenka nueiti siekiant suburti darnią pareigūno ir tarnybinio šuns komandą?

REKLAMA
REKLAMA

Viskas prasideda ne nuo šuns, o nuo policijos kinologo. Kad juo taptum, reikia būti policijos pareigūnu bei dirbti toje tarnyboje, kur yra policijos kinologo pareigybė. Pareigūnas turi išreikšti norą dirbti su šunimi. Tik pareigūnas nusprendžia – šuo gyvens jo namuose ar policijos turimose patalpose.

REKLAMA

Antras etapas – tarnybinis šuo. Lietuvos policija, kaip ir kitų Europos Sąjungos šalių pareigūnai, perka šunis tiek iš oficialių veislynų, tiek iš pavienių asmenų. Perkame tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tada atliekame specialų testą, kuriuo nustatomas šuns tinkamumas policijos reikmėms. Vertinamos šuns prigimtinės savybės, jo sveikata, dresavimo lygis. Įprastai perkami šunys nuo mažo amžiaus iki trijų metų.

REKLAMA
REKLAMA

Trečias etapas – mokymai. Pareigūnas gauna šuns dresavimo įrangą ir dalyvauja trijų savaičių trukmės įvadiniuose mokymuose. Ieškant atitikmenų su žmonių pasauliu, tai būtų vaikų darželio etapas. Šuo mokomas valdymo komandų, kvapo pėdsakų aptikimo, įvyksta pažintis su dresavimo priemonėmis ir įrankiais. Po šių mokymų kinologas su šunimi laiko testą. Atkreipsiu dėmesį, kad mokomas ne tik šuo, bet ir pareigūnas. Jis turi būti susipažinęs su šuns psichologija, dresavimo subtilybėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po trijų savaičių priimamas sprendimas, ar šuo gali tęsti tarnybą. Jei taip, tai prasideda pagrindinio rengimo mokymai, kurie su pertraukomis trunka 10 savaičių. Šį etapą palyginčiau su vidurine mokykla. Joje išmokstama pėdsekystės urbanizuotoje ir neurbanizuotoje teritorijoje šuns valdymo, žmogaus paieškos ir apsaugos funkcijų. Mokymo metu labai svarbu, kad pats kinologas išmoktų dresuoti šunį.

REKLAMA

Turime modernią šunų dresavimo bazę, kurioje vyksta praktiniai ir teoriniai užsiėmimai. Policijos kinologai gauna specialiąsias transporto priemones, kurios yra pritaikytos darbui su tarnybiniais šunimis.

Po „vidurinės mokyklos“ šuo patenka į „universitetą“. Čia jis mokomas specialiųjų žinių – žmonių lavonų ar jų dalių, narkotinių ar psichotropinių medžiagų bei sprogstamųjų medžiagų paieškos subtilybių. Noriu akcentuoti, kad keliame aukštus reikalavimus tiek kinologui, tiek tarnybiniam šuniui. Juk pagrindinis tikslas yra tinkamai paruošti šunį, kad jis būtų rimtas pagalbininkas policijos darbe.

REKLAMA

Kokią reikšmę turi tarnybai ruošiamo šuns charakterio savybės?

Būna tikrai įvairių situacijų. Kaip ir žmonės, taip ir šunys – visi turime savitą unikalų charakterį. Vieni šunys būna imlesni, kiti ne. Norėdami, kuo tiksliau įvertinti šuns tinkamumą tarnybai visada domimės jo protėviais. Bet jei matome, kad negalime su konkrečiu šunimi pasiekti užsibrėžtų tikslų, tada svarstome dėl šuns tinkamumo tolimesnei tarnybai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek kainuoja įsigyti tarnybai potencialiai tinkantį keturkojį?

Kaina labai priklauso nuo pasiūlos. Jauną nedresuotą šuniuką su kilmės dokumentais galima nupirkti už 800-1000 eurų. Keturkojų kaina gali priklausyti net nuo sezono laiko. Pavasarį šunų paklausa didesnė, o rudenį – mažesnė.

Minėjote, kad pareigūnas nusprendžia, ar jo dresuojamas šuo augs kartu su juo. Kokia praktika yra geresnė?

REKLAMA

Prioritetas, kad šuo ir šeimininkas būtų tarsi vienas vienetas. Geriausia, kai šuo gyvena kartu su šeimininku. Tada šuo iš žvilgsnio gali suprasti, ko šeimininkas nori ir kontaktas būna žymiai artimesnis. Bet yra situacijų, kai keturkojis negali augti namuose. Pavyzdžiui, jeigu yra šunims alergiškų vaikų.

Ar visada užsimezga tinkamas ryšys tarp pareigūno ir tarnybinio šuns?

Yra tokia taisyklė, kad šeimininkas ir augintinis vienas prie kito sugeba prisitaikyti. Juk vienas gali būti greitesnis, kitas lėtesnis. Tokiu atveju, tas prisitaikymas yra, kai vienas pagreitėja, o kitas sulėtėja. Tik labai retais atvejais pareigūnui nepavyksta rasti bendro ryšio su tarnybiniu šunimi.

REKLAMA

Įvardykite, kokias pagrindines užduotis vykdo tarnybiniai policijos šunys?

Šunys ieško dingusių žmonių, narkotinių ir psichotropinių medžiagų, yra naudojami viešajai tvarkai užtikrinti, pėdsekystei miesto ir užmiesčio vietovių sąlygomis, apsaugos funkcijom vykdyti, masinių renginių metu, žmonių kūnų, sprogstamųjų medžiagų paieškai. Taip pat dalyvaujame prevencinėse priemonėse, dažnai kinologai lankosi mokyklose, darželiuose – vaikams labai įdomu viską pamatyti iš arti. Taip pat šunys naudojami atliekant odorologinius tyrimus, žmogaus kvapui identifikuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip dažnai yra tikrinami tarnybai tinkami šunys?

Tarnybą pradėjęs šuo nuolat dresuojamas. Policijos kinologas su tarnybiniu šunimi gauna leidimą dirbti 18 mėnesių. Po pusantrų metų vėl yra laikomi bandomieji testai. Juos išlaikius, kvalifikacija yra pratęsiama.

Kuo keturkojai yra nepakeičiami policijos darbe?

Pagrindinis keturkojų išskirtinumas – uoslė. Jie gali aptikti tai, ką vizualiai žmogus vargiai surastų. Dažnai tenka pasitelkiant tarnybinius šunis ieškoti pasiklydusių ar dingusių žmonių. Pavyzdžiui, jei žmogus yra įkritęs į duobę, šuniui jį surasti yra žymiai paprasčiau.

REKLAMA

Tarnybiniai šunys itin daug padeda ieškant narkotinių medžiagų, jos kartais yra slepiamos mums sunkiai įsivaizduojamose vietose. Turėjome atvejį, kai buvo akivaizdu, kad asmuo prekiauja narkotinėmis medžiagomis, bet niekaip nepavyko jų surasti. Šuo pažymėjo to asmens kojos protezą. Paaiškėjo, kad prekeivis sandorio atveju nusiimdavo protezą ir iš ten ištraukdavo pardavimui skirtas medžiagas.

Jie nepakeičiami pagalbininkai, kai tenka tikrinti transporto priemones. Išardyti įtarimų sukėlusią transporto priemonę užimtų daug laiko. O su šunimi automobilį apieškoti galima gana greitai. Maža to, šuo parodo ne tik kur yra paslėptos narkotinės medžiagos, bet ir tas vietas, kur jos buvo slepiamos kažkada anksčiau.

REKLAMA

Kiek įprastai metų užtrunka policijos keturkojų tarnyba?

Šuo, kaip jau minėjau, yra testuojamas kas pusantrų metų. Kaskart tikrinamas ne tik gebėjimas atlikti policijos funkcijas, bet ir stebima augintinio sveikata. Yra šunų, kurie tarnauja 10-12 ir daugiau metų, o yra tokių, kurie praranda tarnybai reikalingas savybes po 5-8 metų. Priežastis – užklupusios ligos, ar patirtos traumos.

O kas nutinka augintiniui sulaukus „pensijos“?

Kai policijos šuo sulaukia „pensijos“, dažniausiai keturkojo globą perima kartu su juo dirbęs policijos pareigūnas. Toks šuo tampa šeimos nariu, tiek pareigūnas, tiek jo artimieji jį pamilsta.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų