Jaudinatės, kad neįpirksite gydytojo paskirto vaisto? Nusiraminkite. Nuo šiol įpirksite, tik neaišku, ar tas vaistas bus jums tinkamiausias. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė pagaliau sugalvojusi, kaip vienu šūviu nušauti du zuikius – sudaryti galimybę žmonėms pigiau gydytis ir sutaupyti valstybės lėšų kompensuojamiesiems vaistams.
Plano esmė tokia – vaistininkus įpareigoti ligoniams siūlyti pigiausius medikamentus, o gydytojams uždrausti recepte rašyti firminius jų pavadinimus. Tai esą padėtų išvengti situacijos, kai farmacijos kompanijos skatina gydytojus išrašyti būtent jų vaistus. Dažnai – gana brangius.
Pirmoji plano dalis įgyvendinta, o antroji, kilus medikų bendruomenės ir kai kurių pacientų organizacijų pasipiktinimui, kol kas ne. Tai jau ne pirmas valdžios bandymas gelbėti ir ligonių, ir valstybės kišenę, tačiau atrodo, kad dar nepaskutinis. Mat nepavyksta rasti visas puses tenkinančio sprendimo.
Vaistų receptų rašymo ir vaistų pardavimo taisyklių pakeitimai įpareigoja vaistininkus pirkėjams suteikti visą informaciją apie to paties cheminio pavadinimo vaistų kainas ir pasiūlyti pigiausią. Tai reiškia, kad pirkėjas paduoda receptą vaistininkui, o šis prieš jį išdėlioja keletą ar keliolika dėžučių tos pačios cheminės sudėties, bet skirtingų gamintojų ir pavadinimų vaistų nuo brangiausio iki pigiausio. Tuomet klientas renkasi, kurį jam pirkti.
Jeigu vaistinėje tuo metu nėra pigiausių vaistų, bet jų turi didmenininkai, darbuotojas privalės užsakyti vaistą, jeigu to pageidaus klientas. Mieste vaistai turi būti pristatyti per dvi, kaime – per keturias darbo dienas. SAM apskaičiavo, kad naujoji tvarka padėtų sutaupyti 100 milijonų litų per metus pacientų išlaidų vaistams ir apie 50 milijonų litų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.
Neberašys konkretaus vaisto
To paties cheminio pavadinimo vaisto veiklioji medžiaga ta pati, taigi ir poveikis toks pat, tačiau kai kurios sudedamosios dalys skiriasi. Vieno ligonio organizmas į jas gali reaguoti vienaip, kito – kitaip. Pigiausias ne visada gali būti tinkamiausias. Sergantieji lėtinėmis ligomis puikiai žino, kaip svarbu, kad gydytojas parinktų jiems tinkamiausią vaistą iš tos pačios cheminės grupės medikamentų.
Kol pirkėjas tarsis su vaistininku ir svarstys, stovintieji eilėje turės apsišarvuoti kantrybe. Vaistinėse jie užgaiš ilgiau.
Dabar rašydami receptą gydytojai gali nurodyti tik bendrinį (cheminį) jų pavadinimą arba firminį. Dažniau medikai nurodydavo konkretų vaistų pavadinimą arba užrašydavo cheminį, o skliausteliuose – dar ir firminį pavadinimą. Taigi su tokiu receptu nuėjęs į vaistinę pacientas pirkdavo būtent tokį vaistą, kokį jam išrašė gydytojas. Tik kai kurie pasiteiraudavo pigesnių.
Niekam ne paslaptis, kad skiriant pacientui konkretų vaistą vienas iš gydytojo motyvų yra ne tik jo tinkamumas, bet ir farmacijos kompanijos dosnumas medikui. Todėl Sveikatos apsaugos ministerija siekia pakeisti receptų rašymo tvarką – uždrausti gydytojams rašyti firminį vaisto pavadinimą. Iš pirmo žvilgsnio – tai gerai: medikai nebegalėtų pasipinigauti iš farmacijos kompanijų. Tačiau gali nukentėti pacientai, nes gydytojai nebegalės jiems parinkti pačių tinkamiausių vaistų. Apie tai visuomenę įspėja Lietuvos gydytojų sąjunga, ji kritikuoja tokį ministerijos ketinimą. Ją palaiko ir kai kurios pacientų organizacijos.
Inga SMALSKIENĖ