„Šį penktadienį Klaipėdoje susitinku su Latvijos, Estijos ir Lenkijos prezidentais. Ketinu kelti šitą klausimą dėl to, kokią situaciją jie mato (...) ir, žinoma, kaip vieną iš galimų klausimų aš kelsiu apsilankymo Sakartvele klausimą“, – trečiadienį žurnalistams sakė šalies vadovas, pabrėždamas, jog tai neatima galimybės jam vienam vykti į šalį.
„Noriu padaryti gerai surengtą vizitą, kad jis duotų naudos, o nesukeltų dar daugiau problemų“, – pabrėžė jis.
Pasak prezidento, Pietų Kaukazo šalyje susidariusi situacija yra labai nevienareikšmė.
„Labai nuvilia tai, kad Sakartvelas juda priešinga kryptimi nuo tos, kurią anksčiau deklaravo ir kurią mes visapusiškai rėmėme“, – sakė G. Nausėda.
Po ginčijamų spalį vykusių rinkimų Sakartvele kilo politinė krizė, o pastarosiomis dienomis į gatves išėjo dešimtys tūkstančių proeuropietiškų protestuotojų, nusiteikusių prieš valdančiąją partiją „Sakartvelo svajonė“.
Antradienį šalyje šeštą dieną iš eilės vyko masiniai protestai. Jie kilo po to, kai praėjusią savaitę ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė paskelbė, kad vyriausybė atidės derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES) iki 2028 metų pabaigos.
Reaguodama į smurtą prieš protestuotojus Lietuva ir kitos Baltijos šalys uždraudė į šalį įvažiuoti valdantiesiems Sakartvelo politikams. Tarp dėl žmogaus teisių pažeidimų sankcionuotų politikų atsidūrė „Sakartvelo svajonės“ įkūrėjas Bidzina Ivanišvilis, vidaus reikalų ministras Vachtangas Gomelauris, vidaus reikalų viceministrai, specialiųjų pajėgų vadas Zviadas Charazišvilis bei jo pavaduotojai, Patrulinės policijos departamento direktorius ir Kriminalinės policijos vadas.
Sprendimą įšaldyti siekti tapti ES nare, kaip prieštaraujantį Konstitucijai ir vedantį šalį „į tarptautinę izoliaciją“, kritikavo ir daugiau nei 200 Sakartvelo diplomatų. Kai kurie Sakartvelo ambasadoriai, tarp jų ir šios šalies ambasadorė Lietuvoje, atsistatydino.
Šalies vadovas teigė trečiadienį susitikęs su ambasadore. Jis sakė, norėjęs išgirsti „ne formalų, o labai žmogišką įspūdį ir įvertinimą“.
Protestuotojai, daugiausia jaunimas, kaltina „Sakartvelo svajonę“ veikiant pagal Rusijos nurodymus ir baiminasi, kad šalis vėl atsidurs Rusijos įtakos sferoje.
Sakartvelo krizei plečiantis, premjeras atsisako nusileisti ir antradienį taip pat pagrasino nubausti politinius oponentus, apkaltindamas juos dėl smurto per masinius protestus. Šalies policija, trečiadienį surengusi reidą opozicinės partijos biure, sumušė ir sulaikė opozicijos lyderį.
Opozicija boikotuoja naująjį parlamentą, o provakarietiška prezidentė Salomė Zurabišvili per šalies Konstitucinį Teismą siekė panaikinti rinkimų rezultatus. Lapkričio pabaigoje ji pareiškė, kad nesitrauks iš posto, kol nebus surengti pakartotiniai parlamento rinkimai. Teismas galiausiai tokį prašymą atmetė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!