Trečiadienį su kultūros ministru Mindaugu Kvietkausku ir kultūros organizacijų atstovėmis nuotoliniu būdu aptaręs koronaviruso sukeltų padarinių kultūrai šalinimą, prezidentas pažymėjo, kad pandemija išryškino ir ekonominių paskaičiavimų bei duomenų šiame sektoriuje trūkumą.
„Politiniai sprendimai ir lėšų paskirstymas turi būti grįsti nuosekliais tyrimais, įvertinančiais nuostolius kultūros sektoriuje ne tik šiandien, bet ir tolesnėje perspektyvoje“, – pabrėžė G. Nausėda.
Valstybės vadovas siūlo kuo greičiau atlikti tokius kultūros ekonominės ir socialinės vertės tyrimus, pasitelkiant Vyriausybės strateginės analizės centro ekspertizę.
G. Nausėda taip pat įvertino Vyriausybės planą skirti daugiau nei 7 mln. eurų kultūros sektoriaus praradimams kompensuoti, sakydamas, kad ministerija „žengė pirmą žingsnį ir pasiekė, kad būtų numatytas finansavimas kultūros sektoriui krizės metu“.
„Tačiau galima nuveikti kur kas daugiau“, – sakė jis.
Pasak prezidento, svarbu išvengti taupymo kultūros sąskaita ir stiprinti pagalbą regionams. Jo teigimu, pandemijos krizė gali pagilinti ir taip didelį kultūros paslaugų kokybės ir prieinamumo atotrūkį tarp didžiųjų miestų ir rajonų.
Šalies vadovas prašė užtikrinti pakankamą finansavimą Lietuvos kultūros tarybai, kad būtų galima tęsti jos vykdomas programas.
Pasak Prezidentūros, šiemet Lietuvai minint UNESCO Pasaulio paveldo metus, pokalbyje buvo aptarti galimi artimiausi veiksmai, kad Lietuva kuo greičiau užbaigtų įgyvendinti savo tarptautinius įsipareigojimus, sukurdama „aiškią ir efektyvią Vilniaus senamiesčio apsaugos ir priežiūros sistemą“.
„Sutarta, kad Kultūros ministerija sutelks pastangas Vilniaus senamiesčio specialiojo plano patvirtinimui, taip pat Vilniaus bendrojo plano procese bus atliktas poveikio paveldui vertinimas, pasitelkiant tarptautinius ekspertus“, – teigiama pranešime.
Kaip skelbta anksčiau, Vyriausybė skiria 7 mln. eurų kultūros sektoriui mažinti pandemijos poveikį. Dar 1,3 mln. eurų žadama rasti iš vidinių resursų.
Dėl koronaviruso plitimo kovo 16 dieną šalyje paskelbus karantiną, uždarytos visos kultūros įstaigos, atšaukti visi renginiai. Karantinas pastarąjį kartą pratęstas iki balandžio 27 dienos.