„Negalime laukti iki 2025 metų ir nuo Rusijos tinklų turime atsijungti kaip galime greičiau, nes elektros energija gali tapti dar vienu šmeižto ir šantažo įrankiu agresoriaus rankoje“, – po susitikimo su Lietuvoje viešinčia Danijos premjere Mette Frederiksen (Mete Frederiksen) sakė G. Nausėda.
Jis anksčiau yra sakęs, kad Lietuva gali būti atjungta nuo BRELL žiedo, jeigu pati Rusija nuspręstų naudoti šitą priemonę.
Šalies vadovas taip pat pakartojo, jog Europa turi nustoti pirkti rusiškas dujas ir naftą.
„Europa turi nustoti pirkti rusiškas dujas ir naftą, nes būtent šiais Europos jiems sumokamais pinigais Kremliaus režimas finansuoja negailestingą Ukrainos miestų naikinimą ir atakas prieš taikus gyventojus. Penktas sankcijų paketas turi suduoti maksimalų smūgį Kremliaus režimui. Nebegalime taupyti priemonių ir laukti, nes nusikaltėliai turi jausti savo veiksmų pasekmes jau dabar ir čia“, – teigė G. Nausėda.
Šalies vadovas teigė pokalbyje su Danijos premjere akcentavęs, jog Rusijos vykdomas dujų šantažas yra proga Europai tapti nepriklausomai nuo iš Rusijos importuojamų energetinių resursų.
„Rusijos vykdomas dujų šantažas Europos Sąjungos (ES) atžvilgiu yra proga Europai tapti nepriklausomai nuo Rusijos energetinių resursų importo“, – G. Nausėda.
Kovo pradžioje Europos Komisija paskelbė tikslą iki šių metų pabaigos sumažinti ES priklausomybę nuo rusiškų dujų dviem trečdaliais bei iki 2030 metų paversti Bendriją visiškai nepriklausomą nuo rusiškų dujų, naftos ir anglių.
Prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys neseniai sakė, kad Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims reikia spartinti atsijungimą nuo bendros su Baltarusija, Rusija elektros energetikos sistemos (BRELL), nes Rusija gali ją naudoti kaip poveikio priemonę, atjungdama Baltijos šalis. Anot jo, Lietuva turi būti pasiruošusi kuo greičiau prisijungti prie kontinentinės Europos tinklų.
Baltijos šalys sinchronizuoti elektros tinklus su žemynine Europa ir atsijungti nuo posovietinio BRELL žiedo ketina iki 2025 metų pabaigos. Tačiau tam dar reikia atlikti būtinus bandymus, baigti statyti 200 MW bateriją bei nutiesti jūrinę jungtį „Harmony Link“.