Spaudos konferencijoje prezidentas buvo paklaustas ar pagrįsta D. Grybauskaitės kritika, esą jis neišsakė griežtos Lietuvos pozicijos dėl Kaliningrado neseniai vykusioje Europos Vadovų Taryboje (EVT).
„Aš nesuprantu, iš kur ta kritika ateina. Žmogus kalba nežinodamas, kokia yra reali situacija. Ir pirmiausia aš noriu pažymėti, kad EVT mes kalbėjome apie solidarumą Lietuvai, nes toks ir yra EVT tikslas. Aš supažindinau su situacija, kokia ji yra, kokie yra grasinimai iš Rusijos pusės ir kolegos vieningai pritarė.
Bet tikrai EVT nepriima sprendimų dėl sankcijų taikymo. Ir tai turėtų būti gerai žinoma buvusiai prezidentei“, – buvusia prezidente ir eurokomisare stebėjosi G. Nausėda.
Jis svarstė, kad galbūt D. Grybauskaitė politikuoja, nes šneka esą nepagrįstai. Be to, jis prisiminė ir Vytautą Landsbergį, kuris mėgo pasakymą „Kas galėtų paneigti“.
„Na, nežinau, galbūt daroma kažkokia politika. Bet prielaidomis kalbėti arba remtis kažkokiais nepatvirtintais, išgalvotais argumentais?
Žinote, vienas žmogus pradeda pas mus sakinius „Kas galėtų paneigti...“. Tai būtų gerai, kad tas žmogus ir liktų originalus, kad neatsirastų mėgdžiotojų, nes kopijos visada blogesnės už originalą“, – sakė G. Nausėda.
Siūlo palaukti EK paaiškinimo
Prezidentui taip pat buvo priminta, kad pasak premjerės I. Šimonytės, nuo liepos 10 d. įsigalioja kitos sankcijos dėl alkoholio, cemento tranzito ribojimo ir kad Kaliningradas jau informuojamas, kad nebus galima tranzitu vežti tokių krovinių.
„Aš nenorėčiau užbėgti už akių. Ir tai buvo vienas iš mūsų reikalavimų Europos Komisijai: Ne tiktai principingas sankcijų taikymas, ne tiktai vengimas kalbėti apie kažkokius žalius koridorius, nes mes juk patys šitas sankcijas nustatėme. Tai nejaugi dabar savo rankomis tas sankcijas pradėsime atitraukinėti?
Dar vienas klausimas, kurį pateikėme EK buvo tas, kad iš tikrųjų mes turime galvoti apie kitus sankcijų paketus, kurie įsigalios. Mums reikia kompleksinio sprendimo. Bet tai turime daryti kartu ir mes puikiai suprantame, kad EK yra atsakinga už tokį sprendimą. Vyriausybė konsultuojasi su EK jau nuo praėjusio šeštadienio, visą savaitę. Ir aš tikiuosi, kad tas konsultacijų rezultatas bus netrukus paskelbtas“, – kalbėjo G. Nausėda.
Jis pripažino, kad dėl sankcijų taikymo tranzitui diskutuojama ir su Vokietija, ir su JAV, ir su kitais partneriais.
„Mes kalbamės su kolegomis, aiškiname situaciją, kokia ji yra, ieškome sprendimų ir dar kartą kartojame. Sankcijų klausimai yra Vyriausybės rankose ir mes visi nuosekliai, ir tikiuosi, kaip ir šiuo atveju dėl NATO viršūnių susitikimo mes vieningai dirbsime, kad būtų atstovaujami Lietuvos interesai“, – patikino prezidentas.
Primename, kad neseniai duodama interviu Nacionaliniam radijui ir televizijai įgėlė G. Nausėdai dėl jo pozicijos EVT.
„Tiek, kiek žinau, ką gali vadovybė daryti ir konkrečiai žmogus, kuris sėdi prie EVT (Europos Vadovų Tarybos – BNS) stalo – be Lietuvos sutikimo jokių pokyčių būti negali“, – nacionalinio transliuotojo laidai „Dienos tema“ trečiadienį sakė D. Grybauskaitė.
„Be Lietuvos sutikimo jokių pokyčių būti negali. Jeigu atsirastų kažkokie pasiūlymai, reiškia Lietuva ne viešai, bet sutiko“, – teigė kadenciją baigusi prezidentė.
Jos teigimu, poziciją dėl Kaliningrado tranzito Lietuva turėjo išsakyti dar praėjusią savaitę vykusios EVT metu.
„Lietuva turi ne tik siuntinėti nuomonę, bet Lietuva jau turėjo pasakyti buvusioje, ką tik praėjusioje, EVT, savo griežtą poziciją. Jeigu ji nebuvo išsakyta ir durys liko atviros įvairioms interpretacijoms ir įvairių popieriukų siuntinėjimui, tai jau čia didele dalimi ir Lietuvos problema“, – teigė D. Grybauskaitė.
EVT susitikimuose Lietuvai atstovauja prezidentas Gitanas Nausėda.