Dar tik darbo dienos pabaiga, o automobilių spūstys jau užkimšo Vilniaus arterijas. Galima tik įsivaizduoti, koks vaizdas laukia rytoj, lapkričio 1-ąją, kai tautiečiai visoje šalyje patrauks link kapinių.
Policijos pareigūnai laisvadienį žada darbuotis iš peties: ne tik patruliuos prie visų didžiųjų kapinių, bet ir imsis alkotesterių.
„Patruliuos pareigūnai intensyviuose kelių ruožuose, prie kapinių, kur gali būti grubūs pažeidimai. Padės žmonėms sėkmingai pasiekti vietas, prisiparkuoti. Lygiai taip pat policija vykdys priemones, užtikrindama saugų eismą keliuose – tikrins vairuotojų blaivumą, matuos greitį“, – sakė Vilniaus apskrities Kelių patrulių rinktinės būrio vadas Jonas Davidonis.
Prisimindami, kokios spūstys prie kapinių laukdavo ankstesniais metais, nemažai žmonių sako mirusiuosius žvakelėmis jau pagerbę iš anksto. Arba svarsto tai daryti savaitgalį. O kai kurie, kad būtų paprasčiau, kooperuojasi ir link kapinių traukia viena mašina.
„Aš ieškosiu pažįstamų. Susimetame už benziną, užpilame ir tada važiuojame. Dabar irgi einu pas vieną draugę, kurios Kairėnuose palaidotas vyras, gal ir susitarsime“, – sakė kapines planuojanti lankyti moteris.
Policija primena, kad mirusiųjų pagerbimo dienos yra tas metas, kai į gatves išvažiuoja ir ne itin patyrę, ir įgūdžius jau praradę vairuotojai. Tad visiems reikėtų būti atidesniems. Ketinantiems iš kapinių grįžti jau sutemus, pareigūnai primena segėti atšvaitus.
„Patariu vadovautis kelio ženklais nutarta eismo tvarka, kas parkuojasi automobilį, stengtis pastatyti tvarkingai, kad nebūtų kliūtis kitiems eismo dalyviams, kad bereikalingai nesiformuotų transporto grūstys“, – kalbėjo J. Davidonis.
Keičiasi Kelių eismo taisyklės
Lapkričio 1 d. laukia ne tik įprastinės spūstys, bet ir eismo taisyklių naujovės. Nuo ketvirtadienio vairuotojams teks būti dar atidesniems prie pėsčiųjų perėjų.
Nuo šiol vairuotojai privalės praleisti kiekvieną, į perėją dar net neįžengusį pėsčiąjį. Ir laukti, kol pastarasis visiškai išeis iš vairuotojo eismo juostos. Už taisyklių nepaisymą gresia baudos net iki 300 eurų.
Saugiau elgtis perėjose privalės ir pėstieji – norėdami išvengti keliasdešimties eurų baudos jie turės pamiršti mobiliuosius.
„Kelyje nėra ta vieta, kur reikia telefoną žiūrėti, skaityti ar rašyti žinutes. Reikia susikaupti, nes per daug žmonių Lietuvoje žūva keliuose“, – naujoves komentavo susisiekimo ministras Rokas Masiulis.
Šiemet vien perėjose Lietuvoje jau žuvo keliolika žmonių. Iš viso po transporto priemonių ratais gyvybę prarado apie 130 tautiečių, dalis jų – dviratininkai. Juos taip pat nuspręsta saugoti labiau.
Lenkdami dviratį automobilių vairuotojai nuo šiol privalės laikytis nustatyto saugaus atstumo. Važiuojant mažesniu kaip 50 km/h greičiu dviratininką reikės lenkti bent 1 m atstumu, o važiuojant didesniu greičiu, tarp mašinos ir dviračio turės būti 1,5 m tarpas.
„Dviratininkai labai skųsdavosi, o jų nuolatos daugėja, kad vairuotojai labai arti lenkia, nejaučia, kad dviratininkas labiau jaučia pavojų negu automobilis. Įvedamas rekomendacinis siūlymas lenkti dviratininką 1-1,5 m atstumu“, – sakė R. Masiulis.
Nuo lapkričio 1 d. laukia ir įprastiniai greičio ribojimų pasikeitimai. Magistralėse greitį teks mažinti nuo 130-ies iki 110 km/h. Greitkeliuose – nuo 120-ies iki 110 km/h.
Tiesa, 2 metų stažo dar neturintys vairuotojai galės skuosti greičiau. Magistralėse leistinas greitis jiems išauga iki 100 km/h, o greitkeliuose – iki 90 km/h.
Taip pat lieka vis mažiau laiko pasikeisti padangas. Žieminiais ratais apauti mašinas reikia iki lapkričio 10-osios.