„Jeigu didelis kapas, vadinamas tas trivietis ir su vien žemėm, yra ten mokestis, nėra taip brangiai, mes taip orientuojamės nuo 10 iki 20, vat jeigu vasarą yra sausiau, tai laistyti dažniau reikia, vis vien kibirus tampai, laistytuvus tampai, o yra kur su skalda, ten jau ir kaina, aišku, yra mažesnė, nes ten tik nušluoti, prižiūrėti, lapelius surinkti ir viskas“, - pasakoja kapus prižiūrinti Žydrūnė.
Moteris sako, kad anksčiau kur kas daugiau žmonių paklausdavo, ar ši negalinti sutvarkyti kapo, dabar vis dažniau žmonės užkloja kapavietę plytelėmis ir uždega žvakelę.
„Susitvarko, skalda užsipila ir prižiūrėjimo mažiau yra. Apsišluoja, apsitvarko ir viskas, o žemės vis tiek ravėti reikia“, - sako Žydrūnė.
Taip pasielgusi ir klaipėdietė Onutė. Moters tėvai, broliai ir seserys palaidoti Plungės rajone, tačiau privažinėti kaskart ir tvarkyti kapų pensininkė nebegalinti, tad pradžioje samdė vietines moterėles, vėliau kapą užklojo plytelėmis.
„Kiek duodavo, tiek duodavo, jau tos kainos nepasakydavo, ten palaistydavo, ten paravėdavo, apsodindavom, tik kad prižiūrėtų“, - tikina klaipėdietė Onutė.
Nežinomus kapus tvarko iš geros širdies
Pasisukiojus kapinėse, akivaizdu, kad ne viena moteris tvarko ne tik savo artimųjų, bet ir svetimus kapus, tik reta prisipažįsta šitaip prisidurianti eurų. Jos į kapines eina kaip į darbą – kasdien ir pluša nuo pat ryto. Kapinių sargas sako matantis moterų, kurios ir po 6-7 kapus prižiūri. Tad nesunku suskaičiuoti, kad moterys prisiduria bent po šimtą eurų kas mėnesį.
„Tenai tvarko, paskui čia tvarko, ir tos gėlininkės ateina, patvarko, ir man atrodo, už pinigus“, - mano kapinių prižiūrėtojas Vladislovas Jokubaitis.
Tokios paslaugos labiausiai reikia emigrantams ir seniems žmonėms, kurie jau nebeturi jėgų pasirūpinti kapavietėms. Tačiau ne viskas pinigais vertinama: kalbinti klaipėdiečiai sako aplinkinius niekieno nebeprižiūrimus kapus tvarkantys tiesiog iš geros širdies.
„Savo dukrelę, draugą, ir paskui ten moteris viena nevaikščioja, tai einam pas jos motiną. Kodėl gi nepadėti, žmogus turi būt žmogus“, - sako Grigorijus.
„Mes pastoviai čia, turbūt nieko nėra, kas gali pažiūrėti ir ateiti, turbūt taip. Patvarkom, kada turim laiko“, - tikina Valentinas.
Yra ir įmonių, kurios užsiima kapų tvarkymu, priežiūra, bet skelbtis nenori. Pasirodo, užsakovams pageidaujant nusiunčia net nuotrauką, kaip įrodymą, kad kapas sutvarkytas, o sumos panašios – mėnesiui 15-20 eurų.