„Pagal šiuo metu Sveikatos apsaugos ministro patvirtintas taisykles, vietoje Galimybių paso galima naudoti vieną iš medicininių dokumentų iš e.sveikatos sistemos: ES skaitmeninį COVID sertifikatą, vakcinacijos išrašą, dokumentą, įrodantį, kad persirgta COVID-19 liga, ar neigiamo testo rezultato išrašą“, – rašoma ministerijos komentare BNS.
„Šiuos dokumentus, negalintiems prisijungti patiems, gali išduoti jų sveikatos priežiūros įstaiga“ – teigiama jame.
Iki šiol galimybių pasą galėjo gauti paskiepyti, persirgę, kai liga buvo patvirtinta PGR ar antigeno testu, taip pat besitestuojantys žmonės. Nuo pirmadienio tokia galimybė turėtų atsirasti ir persirgusiems žmonėms, kurie turi teigiamą antikūnų testo rezultatą.
Anot Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, šiuo metu galimybių pasas galioja mėnesį, tačiau nuo kitos savaitės galiojimo trukmė turėtų ilgėti iki dviejų mėnesių.
Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė atkreipia dėmesį, kad Vyriausybė persirgusiems žmonėms yra numačiusi maksimalią 210 dienų galiojimo ribą pasinaudoti galimybių pasu. Tai reiškia, kad pasą išsiėmus kelioms dienoms iki šio termino pabaigos, jis du mėnesius negalios.
„Praėjus šiam terminui ir tikrinant tokį pasą, užsidegs raudonas signalas“, – BNS teigė Registrų centro atstovė.
Pasak jos, tokia pati tvarka galios ir Vyriausybei įtraukus antikūnų testus, jiems numatytas 60 dienų terminas.
Pensininkai nerimauja, ministerija žada sprendimus
Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos vadovė Grasilda Makarevičienė BNS sakė, kad naujoji tvarka pensininkams bus ypač nepatogi.
„Nesąmonė, aš nežinau net, kaip pavadinti šitą dalyką. Mūsų amžiaus žmonės ne visi gali naudotis šitomis technologijomis. Čia kabinetuose kuriamos šitos tvarkos ir visai nesirūpinama žmonėmis, kurie gyvena tolimuose rajonuose“, – aiškino moteris.
Ji pridūrė, kad situacijos nepalengvina ir galimybių paso atsiėmimas Registrų centro padaliniuose. Jų šalyje yra 50.
„Nėra padalinių atokiausiuose rajonuose. Didžiuosiuose miestuose taksi pasiėmei ir nuvažiavai, bet reikia apie visus žmones galvoti. Tolimuosiuose rajonuose autobusas į centrą tik kartą per dieną kursuoja, o dar kiek iki jo reikia eiti“, – dėstė G. Makarevičienė.
Ministerija teigia, kad sprendimų ieškoma ir jie turėtų būti priimti artimiausiu metu.
„Artimiausiu metu planuojame plėsti fizinių galimybių paso atsiėmimo vietų skaičių. Šiuo metu vyksta diskusijos dėl galimų variantų“, – nurodoma komentare.
Anot ministerijos, taip pat sprendžiama, kaip palengvinti galimybę išsiimti galimybių pasą nepilnamečiams asmenims nuo 16 metų. Šiuo metu, jei nepilnamečiai neturi elektroninės bankininkystės ar e.parašo, už juos Registrų centro skyriuose galimybių pasą gali gauti tėvai.
Galimybių pasą, Registrų centro duomenimis, bet kartą internetu išsiėmė apie 700 tūkst. žmonių. Registrų centro padaliniuose jis buvo atspausdintas 13 tūkst. kartų.
Kitą savaitę Vyriausybė turėtų įvesti naujų ribojimų, numatančių dalį veiklų leisti tik su galimybių pasu.