Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su NATO Generaliniu Sekretoriumi Andersu Foghu Rasmussenu oficialiai atidarė NATO energetinio saugumo kompetencijos centrą. Tai pirmasis ir vienintelis toks centras Aljanse.
NATO energetinio saugumo kompetencijos centras identifikuos potencialias energetines grėsmes ir teiks pasiūlymus Aljanso narėms kaip efektyviai su jomis kovoti, numatys NATO sąjungininkių tarpusavio pagalbos mechanizmus ekstremaliais atvejais ir rengs karinius apmokymus kaip apsaugoti strateginės svarbos energetinius objektus bei infrastruktūrą.
„Lietuva ir kitos NATO šalys nuolatos susiduria su naujais iššūkiais, tarp jų ir energetiniais. Tai kelia rimtą pavojų valstybių ekonominiam ir nacionaliniam saugumui, žmonių gerovei. Šioje srityje Lietuva yra sukaupusi didelę patirtį. Vilniuje įsteigtas NATO kompetencijos centras - labai konkretus mūsų šalies indėlis stiprinant Aljanso išmaniąją gynybą", - sakė Prezidentė.
Pasak valstybės vadovės, siekdama energetinio savarankiškumo Lietuva stato suskystintų dujų terminalą ir jungtis su Vakarų Europa. NATO kompetencijos centras rengs siūlymus kaip apsaugoti šiuos strateginius energetikos objektus.
Šalies vadovė taip pat pabrėžė, jog Lietuvos pasiekimai ir tarptautinis autoritetas yra aukštai vertinami NATO. Tai rodo, kad Vilniuje įsteigtas nacionalinis energetinio saugumo centras nepaprastai greitai - tik per vienerius metus tapo viso Aljanso kompetencijos centru.
„Kai susitelkiame ir veikiame išvien, esame pajėgūs įgyvendinti didelius projektus. NATO energetinio saugumo kompetencijos centro įkūrimas Lietuvoje yra pripažinimas, kad mūsų partneriai vertina mūsų šalies patirtį energetikos srityje, o kartu ir gebėjimą žengti koja kojon su šiuolaikiniais iššūkiais", - sakė Prezidentė.
Centro veikloje jau dalyvauja Italijos, Prancūzijos, Turkijos, Latvijos ir Estijos ekspertai. JAV taip pat pareiškė įsijungianti į Centro veiklą. NATO energetinio saugumo centre dirba 16 žmonių. Ateityje darbuotoju skaičius išaugs iki 27.