Radiacinės saugos centro specialistams rugpjūčio 6 dieną atlikus periodinį radiacinės saugos reikalavimų patikrinimą Lietuvos Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose nustatyta, kad iš saugojimo vietos yra dingę šeši uždarieji jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai – orlaiviuose naudojami apledėjimo matuokliai.
„Atvejis, kuomet Lietuvos kariuomenėje prarandami jonizuojančios spinduliuotės šaltiniai, yra pirmas. Vertinu jį labai rimtai, todėl reagavome nedelsiant: ėmėmės priemonių, kad Aviacijos bazės teritorija ir patalpos būtų patikrintos siekiant aptikti dingusius apledėjimo matuoklius ir nustatyti jonizuojančios spinduliuotės foną. Deja, iki šiol paieškos nedavė rezultatų. Karo policija vakar pradėjo ikiteisminį įvykio tyrimą. Be to, netrukus bus atlikta neeilinė aviacijos bazės materialinių priemonių inventorizacija. Pirminiu vertinimu, apledėjimo matuokliai bazėje buvo saugomi nesilaikant kai kurių saugumo reikalavimų, kas ir galėjo sudaryti prielaidas jų dingimui“, – situaciją komentavo Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.
Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose dingę radioaktyvūs apledėjimo matuokliai orlaiviuose buvo nebenaudojami, nes jų galiojimo laikas yra pasibaigęs, teigia Karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Audronis Navickas.
„Dingę matuokliai yra nurašyti, orlaiviuose naudojami nebebuvo. (...) Šių metų trečią ketvirtį jie buvo ruošiami utilizavimui“, - antradienį žurnalistams Krašto apsaugos ministerijoje sakė A.Navickas.
Pasak A.Navicko, orlaiviai, ant kurio buvo naudojami šie matuokliai, taip pat yra nebeskraidantys. Patys davikliai nurašyti praėjus jų eksploatavimo laikui - 25 metams. Karinių oro pajėgų vadas teigė, jog paskutinį kartą šie matuokliai fiziškai buvo matyti šių metų sausio mėnesį. Už Aviacijos bazės ribų matuoklių nėra ieškoma, to daryti neplanuojama.
„Tai yra seno sovietinio modelio lėktuvuose naudojami jonizuojančios spinduliuotės šaltiniai. Vykdant orlaivių modernizaciją, ta įranga iš viso yra išmontuojama“, - kalbėjo karininkas.
Pakalbinta Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldaus Radiacinės saugos centro atstovė Danutė Šidiškienė, teigė, jog matuoklių dalims fiziškai nepatekus į organizmą jie nėra reikšmingai pavojingi.
„Jeigu sugalvoti išsiardžius tokį šaltinį kažkaip paragauti, ar kitaip patektų į virškinimo traktą, žinoma, pasekmės nebūtų tokios jau ir menkos“, - sakė specialistė.
Kariuomenės vado nurodymu rugpjūčio 10 d. Karo policija pradėjo įvykio ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo branduolinėmis ar radioaktyviosiomis medžiagomis arba kitais jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais. Nuo vakar Aviacijos bazėje atliekamas nuodugnus teritorijos ir patalpų patikrinimas naudojant dozės galios matavimo prietaisus ir metalo ieškiklius. Ieškomi matuokliai iki šiol nerasti.
Apledėjimo matuokliuose esantys jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai yra priskiriami žemiausiai – penktajai pavojingumo kategorijai. Matuokliai, jei jų korpusai nepažeisti, jokio poveikio žmonių sveikatai neturi, jei pažeisti – gali turėti minimalų poveikį.