• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos (NATO) aukščiausias karo vadas paprašė įgaliojimų parengti išsamius Lietuvos, Latvijos ir Estijos gynybos planus, tačiau tai gali sukelti didelį skilimą Aljanse, kuriame nesutariama kaip elgtis su Rusija, rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“ (Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo) korespondentas Ahto Lobjakas (Ahtas Lobjakas).

REKLAMA
REKLAMA

Ši iniciatyva pradėta praėjus vos dviem mėnesiams nuo Rusijos įsiveržimo į Gruziją bei tuo metu, kai Rusija yra vienintelė įmanoma karinė grėsmė trims Baltijos šalims.

REKLAMA

Baltijos šalims 2004-aisiais įstojus į NATO, kai Aljansui labiausiai rūpėjo Afganistanas ir terorizmas, Rusija buvo laikoma vos ne strategine partnere.

Todėl anuomet Aljansas nerengė trims Baltijos šalims jokių „gelbėjimo planų“ ar išsamios gynybos strategijos. O dabar tai virto yda, atrodančia tarsi anachronizmas, kuris po įvykių Gruzijoje atidengė silpnąją NATO vietą.

REKLAMA
REKLAMA

Visa tai suvokęs NATO pajėgų Europoje vyriausiasis vadas JAV generolas Jamesas Craddockas (Džeimsas Kradokas) paprašė sąjungininkų pritarti gynybos planų rengimui. Bet tai padaryti ne taip paprasta, nes, kaip nurodo NATO šaltiniai, Vokietija ir Prancūzija, neoficialiai, pasipriešino J.Craddocko prašymui.

Veiksmų netikėtumo atveju planavimas yra labai delikatus NATO sistemoje, ne vien todėl kad tokie planai būna slapti. Spalio 7 dieną NATO atstovas Jamesas Appathurai (Džeimsas Apaturajus) sakė Laisvosios Europos radijui, jog jam neleista viešai diskutuoti apie šiuos planus, ir pakartojo, kad Aljanso vėliava įpareigoja ginti visas nares nuo visų grėsmių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš galiu pasakyti, kad NATO per 59 metus sukūrė itin stiprią ir lanksčią sistemą, kai šimtai planuotojų (NATO štabe) ir kitur kuria Aljansui reikalingus gynybos planus bet kuriai situacijai“, – sakė J.Appathurai.

Nuo pat įstojimo į NATO Baltijos šalys neslėpė nusivylimo, kad nesama konkrečių planų, kaip jas apginti nuo Rusijos grėsmės.

REKLAMA

Privačiai NATO pareigūnai sutinka, kad iš 26 narių didžiausia grėsmė kyla būtent trims Baltijos šalims. Tačiau nė viena NATO narė rytų Europoje neturi išsamių gynybos planų netikėtiems atvejams. Šioks toks planavimas atliktas visoms narėms, bet ne Estijai, Latvijai ir Lietuvai.

Rugsėjo 18 dieną buvęs aukšto rango JAV diplomatas Ronaldas D.Asmusas, gerokai padirbėjęs NATO plėtros srityje laikotarpiu po šaltojo karo, sakė dienraščiui „Wall Street Journal Europe“, kad Aljansas „vienašališkai atsisakė tokių žingsnių iš dalies todėl, kad reikėjo plėtoti pasitikėjimą Rusija“. Tačiau dabar jis jau sako, jog NATO turėtų iš naujo tai persvarstyti.

REKLAMA

Formalus gynybos planavimas, „konkrečios teritorijos ir konkrečios grėsmės“ atveju, kaip sakė vienas NATO pareigūnų, reikalauja vieningo visų narių pritarimo. Aljanso kalba, tai politinis sprendimas.

JAV ir Didžioji Britanija stipriai remia Baltijos šalių „gelbėjimo“ planus. Vienas aukšto rango JAV pareigūnas Briuselyje spalio 7 dieną sakė, kad NATO privalo vykdyti savo kasdienes pareigas, tarp jų ir planuoti veiksmus įvairių netikėtumų atvejams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau daugelis NATO narių Europoje, ypač Prancūzija ir Vokietija, mano, kad toks planavimas galėtų atvesti į atvirą konfrontaciją su Rusija.

Tokia nuomonių skirtingybė gresia sukelti Aljanso skilimą. Po konflikto Gruzijoje, daugelio analitikų nuomone, JAV ir Europos interesai ima skirtis, kai kalbama apie Rusiją, o Vokietija ypač atrodo galinti tvirtai tarti, jog ji negali atstumti Rusijos.

REKLAMA

Berlyno motyvai sudėtingi – tai ir Vokietijos priklausomybė nuo Rusijos energijos išteklių, ir strateginės galių pusiausvyros palaikymas. Būtent kanclerė Angela Merkel spalio 3 dieną Sankt Peterburge per bendrą spaudos konferenciją su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu viešai pareiškė, jog NATO narystės planą suteikti Gruzijai ir Ukrainai dar per anksti, kad šių valstybių integravimas į NATO neatitinka Vokietijos interesų.

Šį klausimą NATO gynybos ministrai svarstys gruodį vyksiančiame susitikime.

Baltijos šalys, tuo tarpu, nuogąstauja, kad tokia tendencija – derintis prie Rusijos – gali iš esmės paveikti jų saugumą, o politiniai svarstymai gali pradėti ardyti NATO savitarpio gynybos įsipareigojimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų