• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai per aštuonis šių metų mėnesius sunaikino beveik keturis tūkstančius litrų naminės degtinės – tris kartus daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai.

REKLAMA
REKLAMA

Fabrikėliai rūksta jau ne tik Žemaitijos glūdumose. Naminė vis dažniau varvinama Šiaulių prieigose ir mieste.

REKLAMA

Masinė gamyba

Šiauliuose šiemet aptiktas stambiausias nelegalaus alkoholio gamybos cechas.

Šiaulių apskrities policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai, iš J. Basanavičiaus gatvėje sustabdyto automobilio iškrovę 34 plastikines talpas su 170-čia litrų naminės degtinės, nuvažiavo į Sodo gatvėje buvusios kavinės patalpose įsikūrusį fabrikėlį.

REKLAMA
REKLAMA

Rasta 355 litrai ką tik išvarvinto alokoholinio gėrimo bei 1600 litrų raugo.

Nuomojamame garaže aptiktas ir pagamintos produkcijos sandėlys – 190 litrų nelegalaus gėralo.

Daugiausiai naminės degtinės per aštuonis šių metų mėnesius Šiaulių apskrityje konfiskavo Šiaulių apskrities VPK Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai – daugiau nei 2300 litrų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kelmės policininkai savo rajone surado 405 litrus naminės, Akmenės – 281 litrą, Radviliškio – 237, Joniškio – 218 litrų, Šiaulių – 101, o Šiaulių miesto policijos pareigūnai – 275 litrus. Nemažas indėlis, aiškinantis šiuos nusikaltimus, ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų.

Statistika rodo, kad naminės degtinės fabrikais nusėti visi apskrities rajonai, išskyrus Pakruojo, kuriame išsišaknijusios naminio alaus tradicijos. Naminės šiame rajone šiemet konfiskuota tik šeši litrai.

REKLAMA

Darbo policijai netruks

Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Artūras Misiukevičius nesiryžo garantuoti, kad dažnos policijos atakos prieš nelegalaus alkoholio gamintojus jau užkirtusios kelią šiai nusikalstamai veiklai.

„Jei per aštuonis mėnesius pavyko rasti net keturias tonas naminės degtinės, tai parodo kad vartojimo paklausa yra didžiulė, – sakė A. Misiukevičius. – Žodžiu, darbo policijai buvo ir bus.“

REKLAMA

Apskrityje šiemet sunaikinta beveik pusaštunto tūkstančio litrų raugo.

Kova, pareigūno žodžiais, tęsiasi, nereikėtų atsipūsti.

Šiemet apskrityje pradėta per pusšimtį ikiteisminių tyrimų dėl naminės degtinės gaminimo, laikymo ir realizavimo.

Šiauliečiai dirba švariau

Varvinimo ant viryklės virtuvėje, kaip buvę prieš kelerius metus, beveik nebelikę: dėl mažo kiekio neapsimoka, didelė rizika sulaukti kvapą užuodusių kaimynų iškviestos policijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar Šiaulių degtindariai migruoja į atokesnes apskrities rajonų vietas, kur, skirtingai nei telšiškiai ar plungiškiai, naminę verda ūkinės paskirties patalpose, kur yra vandentis ir kiti patogumai.

Tuo tarpu Telšių ar Plungės degtindariams patalpos nereikalingos – jų naminukė varva miškų kemsynuose, svarbu, kad netoliese būtų vandens bala ar griovys.

REKLAMA

Pareigūnai ne kartą įsitikino, kad būtent balų ir griovių vanduo naudojamas naminės degtinės gamyboje.

Teisėsaugininkai tvirtina Plungės miškuose pastaraisiais metais neaptikę nė vieno fabrikėlio, kuriame būtų švaru, o išvarvinti „kulinariniai šedevrai“ skaidrūs: visur antisanitarija.

Mikro ir makro ekonomika

Šiaulių policininkai esamos situacijos į vatą nevynioja: yra paklausa, bus ir pasiūla. Kitaip tariant, kol bus norinčių gerti pigiau, bus ir tuo pasirūpinančių.

REKLAMA

Nors naminės degtinės gamyba nelegali, joje, ironizuoja pareigūnai, kaip ir bet kokiame legaliame versle, galioja visi mikro ir makro ekonomikos dėsniai.

Jie elementarūs: išaugus paklausai, naminė degtinė brangsta, sumažėjus gėrikų – pinga iki šešių litrų už puslitrį.

Kaina nukrenta ir tuomet, kai padaugėja gamintojų. O jei vieną kitą fabrikėlį policiją sunaikina – atsiranda deficitas ir puslitrio kaina šokteli iki aštuonių litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gėrimo paklausa išauga (padvigubėja, patrigubėja) prieš didžiąsias šventes, pensijų, pašalpų, algų mokėjimo dienomis.

Drausmina ir Mokesčių inspekcija

Policijos tyrimai rodo, kad naminės degtinės fabrikėlio savininkas dažniausiai gamybos procese nedalyvauja. Tai atlieka samdyniai.

Savininkai dažniau rūpinasi „verslu“ apskritai: pradedant nuo žaliavų pristatymo iki „taškų“ ieškojimo bei produkcijos pristatymo.

REKLAMA

Savininkai dažniau įkliūna ne prie degtinės gamybos aparato, o gabendami produkciją perpardavėjams.

Pagal teismų praktiką realios laisvės atėmimo bausmės už tokią veiklą dažniausiai neskiriamos – apsiribojama baudomis.

Nuteistuosius drausmina ir Mokesčių inspekcija, pagal rastą naminės kiekį paskaičiuodama valstybei nesumokėtus mokesčius.

REKLAMA

Degtindariai kartais virsta daktarais

Pareigūnams ne sykį tekę patirti, kaip išradingai degtindariai bando išsisukti nuo gresiančios bausmės.

Kartą miške įrengtame fabrikėlyje sučiupti darbininkai, apklausiami pareigūnų, užmiršo savo vardus.

Neatsiminė jie ir fabrikėlio savininko pavardės. Prie įrenginio plušėję vyrai tvirtino ėję pro šalį, tik sustoję pasmalsauti.

REKLAMA
REKLAMA

Sulaikytas visą bagažinę naminės gabenęs degtindarys policininkams tvirtino esantis netradicinės medicijos žinovas, praktikuojantis gėrimo stiklinėmis terapiją nuo širdies ir kraujotakos ligų. Vyras teigė grįžtantis po gydymo procedūros.

Prieš kelerius metus miške pareigūnai degtindarius rado girtus, o naminukės – nė lašo.

Edita KARKLELIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų