„Mūsų sukurti bepiločiai orlaiviai „šukuos“ miškingas vietoves visoje Lietuvoje, o juose įmontuota į padidėjusią žemės paviršiaus temperatūrą reaguojanti aparatūra filmuos vietovę ir fiksuos įtartino šilumos šaltinio koordinates”, - teigia Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius dr. Domantas Bručas.
Pasak mokslininko, vaizdo medžiagą išanalizuos specialistai, kurie atsijos iškylautojų lauželius nuo neretai pramonines apimtis pasiekiančių samanės gamyklų. Šie duomenys ir tikslios koordinatės iš karto bus perduodami policijai, kuri įgis neabejotiną įrodymą, kad miško gilumoje vyksta įtartina veikla.
Kaip pranešė projekto iniciatorė – viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“, neseniai atliekant bandomąjį skrydį Vilniaus rajone, Rūdninkų girioje, bepiločiu orlaiviu buvo aptiktas pirmasis miško pelkyne įkurdintas „fabrikėlis“: rasta apie 1,2 tūkst. litrų statinėse užraugtos „brogos“.
Nors pačių įtariamųjų nusikalstama veika tuo metu nebuvo, policija surinko įkalčius ir pradėjo ikiteisminį tyrimą. Išžvalgyti konkrečios vietovės bepilotis orlaivis buvo paleistas policijai gavus operatyvinės informacijos apie Rūdninkų girioje galimai vykdomą nelegalią alkoholio gamybą.
Ruošiantis projekto įgyvendinimui atlikti keli bandomieji skrydžiai su bepiločiu orlaiviu „Spartanas“. Tai fiksuoto sparno automatizuotas bepilotis orlaivis, galintis skristi kelis šimtus kilometrų nuo operatoriaus buvimo vietos, maksimalus skraidyklės skrydžio laikas su baterijomis siekia 4-5 val.
Nelegaliuose alkoholio gamybos „fabrikėliuose“ paprastai deginamos malkos arba naudojami dujų balionai, o tai reiškia, kad jie skleidžia šilumą, todėl orlaivyje įmontuoto termovizoriaus pagalba bus užfiksuoti net ir gerai brūzgynuose ar po medžiais pasislėpę nelegalūs degtindariai.
Pasak policijos generalinio komisaro pavaduotojo Edvardo Šilerio, šis aspektas policijai labai aktualus, nes paprastai samanės varytojai slepiasi pareigūnams sunkiai prieinamose vietose - giliai miškuose tarp pelkių ir brūzgynų.
„Policija šiuo metu svarsto galimybę įsigyti keletą bepiločių orlaivių. Matome įvairias jų panaudojimo galimybes - nuo kovos su nelegalia alkoholio gamyba iki žmonių paieškos operacijų“, - teigė jis.
Policijos departamento duomenimis, pernai Lietuvoje dėl nelegalios alkoholio gamybos ir prekybos pradėti 465 ikiteisminiai tyrimai.