Nuo sausio įsigaliojo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis vadovaujantis viešojo maitinimo įstaigose svaigieji gėrimai parduodami pilstomi ar atidarytoje pakuotėje ir tik vartoti vietoje.
Alkoholio naktį kavinėse, baruose galima įsigyti atidarytoje taroje. Ar pavyks jį išsinešti, priklausys nuo darbuotojų. Jei pagaus, reikės išgerti vietoje. Jei norima išsinešti ir tarpduryje nesulaikys policijos pareigūnai, svaigalus bus galima vartoti norimoje aplinkoje.
Numatyta tik atkimšimo procedūra
Šiuo metu Alytuje yra 146 viešojo maitinimo įstaigos, įskaičiuojant mokyklų, gydymo įstaigų valgyklas ar kavines. Iš jų apie 50 turi teisę prekiauti alkoholiu. Tai kavinės, barai ir restoranai. Iš šių 26 viešojo maitinimo įstaigos, galinčios prekiauti alkoholiu po 22 valandos.
Būtent joms tapo aktualios nuo sausio 1-osios įsigaliojusios Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, nurodančios, kad svaigiuosius gėrimus galima parduoti pilstomus ar atidarytoje taroje ir vartoti tik vietoje.
Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai kartu su policijos pareigūnais praėjusią savaitę išsiruošė į reidą, siekdami pasidomėti vykstančia prekyba alkoholiu viešojo maitinimo įstaigose. Svarbiausia buvo pastebėti, ar parduodami šie gėrimai išsinešti.
Daugumoje aplankytų kavinių ir barų klientai svaigiaisiais lašais vaišinosi vietoje. Net neatsirado prašančiųjų jų išsinešti. Vienoje vietoje net išgirdo solidžių vyrų paklausimą, kuriam atsakymas numatytas Alkoholio kontrolės įstatyme.
„Jei mes nusipirksim gero konjako butelį, jį mums atneša atidarytą, ir staiga kažkas paskambina, turim išvykti. Ką daryti? Skubiai butelį tauriojo gėrimo susiversti, ar galime vis dėlto pasiimti?" - teiravosi alytiškiai.
Jei įstatyme numatyta gerti pačioje kavinėje, vadinasi, čia ir reikia gerti. Išsinešant butelį atsakomybė gresia viešosios įstaigos darbuotojams, jei šie nesustabdys atkimšto butelio išsinešimo. Vykdant minėtą įstatymą kavinių ir barų darbuotojai tokiais atvejais turi tapti gaudytojais, nes antraip juos gali pagauti naktinės prekybos viešosiose maitinimo įstaigose tikrintojai.
Įstatyme numatyta butelių atkimšimo ir alkoholio vartojimo vietoje procedūra, o vartotojams išmonės nestinga.
Įkliuvo „Savas kalnas"
Praėjusią savaitę tikrintojams dėl prekybos išsinešti įkliuvo Statybininkų gatvėje veikiantis bendrovės „Savas kalnas" mini baras. Ši vieta Alytuje žinoma kaip buvusi naktinė parduotuvė. Uždraudus prekybą alkoholiu naktį parduotuvėse, šis taškas persitvarkė į mini barą, kuriame galima įsigyti ir karštų užkandžių.
Reido metu pastebėti iš „Savo kalno" baro išeinantys pirkėjai su plastikiniais alaus buteliais. Jie, kaip ir pridera, buvo atkimšti, bet vyrai gerti bare nepanoro.
Vadovaujantis Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, tąkart dirbusiems minėto mini baro darbuotojams gali grėsti baudos nuo 500 iki 1 tūkst. 500 litų.
Inspektorių pastebėjimu, darbuotojams būtų sunku bare sulaikyti stipraus alaus įsigijusius ir karingai nusiteikusius vyrus, neleidžiant pirkinių išsinešti.
Suka galvas dėl paviljonų
Nuo sausio prekyba silpnu alkoholiu uždrausta ir kioskuose. Pernai Alytuje iš 64 kioskų ir paviljonų 15 prekiavo alumi ir sidru. Nuo Naujųjų ši prekyba galima tik paviljonuose. Kioskų šiuo metu mieste liko 51, nes užsidarė vadinamieji „snoriukai", kai kurie duris atidarys tik pavasarį. 12-oje iš jų teikiamos maitinimo paslaugos, pavyzdžiui, prekiaujama kebabais.
Keisčiausia, kad šiuo metu nėra paviljoną kaip statinį tiksliai apibūdinančio apibrėžimo. Tai patvirtino ir miesto savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistai.
Pastaruoju metu į Alytaus valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą kreipėsi keturi fiziniai asmenys, norintys gauti maisto tvarkymo pažymėjimus ir Dzūkijos sostinėje ketinantys atidaryti paviljonus, kuriuose būtų galima prekiauti ne stipresniu kaip 8,5 proc. stiprumo alkoholiu nuo 8 iki 22 valandos.
Išduodant šiuos pažymėjimus vadovaujamasi nuostata, kad paviljono statinys turi būti su įėjimu, į jį gali užeiti du ar trys pirkėjai. Vieno norinčiojo atidaryti paviljoną prašymas atmestas, nes neatitiko šiam statiniui ir prekybai tinkamų reikalavimų. Du prašymai svarstomi. Maisto tvarkymo pažymėjimas išduotas alytiškio Gintaro Tamulyno individualiajai įmonei, turinčiai paviljoną Naujojoje gatvėje, netoli sankirtos su Kalniškės gatve.
A. Mosteikaitė