„Vyriausybė tikrai nelaidoja ir nacionalinio stadiono idėjos“, – žurnalistams antradienį sakė Vyriausybės kancleris.
Jis teigia, kad yra galimybė statyti nacionalinį stadioną dabar numatytoje vietoje ant Šeškinės kalno, tačiau būtina iš naujo suprojektuoti architektūrinę stadiono dalį.
„Tai užimtų iki metų laiko ir galėtų tada skaidriai vykti viešasis pirkimas, mūsų nuomone, ir galėtų išsivystyt projektas per pakankamai protingą terminą“, – teigė A. Stončaitis.
Jo teigimu, yra galimybė, kad stadiono statybas perimtų Vyriausybė, tačiau tai yra „derybų klausimas“.
Vyriausybės kancleris taip pat teigė, kad nacionalinio stadiono statybų klausimas antradienį buvo aptartas ir su Vilniaus miesto savivaldybe.
„Jie dabar svarsto Viešųjų pirkimų tarnybos sprendimą ir aš lieku optimistu, kad prie protingų ir skaidrių sprendimų yra galima rasti sprendimus ir toliau vykdyti nacionalinio stadiono realizavimą ant Šeškinės kalno“, – sakė kancleris.
Jis taip pat pridūrė, kad tolesni Vyriausybės veiksmai priklausys nuo Vilniaus miesto savivaldybės sprendimų, tačiau Vyriausybės pozicija dėl stadiono statybų nepasikeitė.
Tarp alternatyvų – LFF stadiono plėtra, stadionas Naujojoje Vilnioje
Vyriausybės kancleris A. Stončaitis taip pat teigė, kad svarstomos ir alternatyvos įrengti tik futbolui skirtus stadionus, jos gali būti įgyvendintos iki 2025-2026 metų.
„Buvo šiandien svarstyta, kad užtektų Vilniaus mieste išvystyti ketvirtos kategorijos futbolo stadioną – ne nacionalinį, o futbolo stadioną, tai truputį skirtumai yra apimtyse ir kainoje“, – sakė A. Stončaitis.
Jo teigimu, tokie stadionai galėtų būti įrengti dabartinio Lietuvos futbolo federacijos (LFF) stadiono vietoje arba Naujojoje Vilnioje, Karklų gatvėje.
Vis dėlto, pasak kanclerio, įrengus tik futbolui skirtus stadionus, liktų neišspręstas klausimas dėl kitų renginių – dainų šventes ir kitus didelius renginius.
„Todėl visgi manytume, kad ir toliau bus svarstoma nacionalinio stadiono projektavimo ir statybos galimybė“, – teigė A. Stončaitis.
Vyriausybės kanclerio teigimu, „pats greičiausias variantas“ Vilniuje būtų statyti tik futbolui skirtą stadioną.
Jis taip pat teigė, kad Vyriausybė „turi visas prielaidas tikėti“, kad už dvejų metų bus baigta Kauno Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukcija.
Federacija pasiruošusi prisidėti finansais
Tuo metu Lietuvos futbolo federacijos vadovas Tomas Danilevičius teigė, kad Vilniuje reikalingas futbolo stadionas ir federacija pasiruošusi prisidėti prie to savo finansiniais resursais.
„Reikalingas futbolo stadionas, kuris tenkintų ne tik rinktines, bet ir klubus bei visą bendruomenę, kur jis turi būti, čia yra labai atviras klausimas (...) Mes esame atviri visiems galimiems scenarijams“, – sakė T. Danilevičius.
Jis teigė kol kas negalintis įvardinti lėšų sumos, kiek federacija galėtų skirti lėšų svarstomoms alternatyvoms, tačiau federacija pasiruošusi padėti ir savo žiniomis.
Galimas futbolo infrastruktūros alternatyvas antradienį Vyriausybei pateikė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Praėjusią savaitę tokią užduotį ministerijai pavedė premjeras Saulius Skvernelis, kai Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įpareigojo Vilniaus miesto savivaldybę nutraukti koncesijos konkursą, taip užkirsdama kelią pasirašyti 156 mln. eurų stadiono koncesijos ir statybų sutartį su potencialiais statytojais „Axis industries“ ir finansuotojais „BaltCap“.
Tarnybos teigimu, sutartimi turėjo būti išskaidytos valstybės ir savivaldybės rizikos, tačiau pakeitus projekto finansavimo modelį, visa rizika teko joms, o ne koncesininkui.
Stabdyti sutartį VPT ėmėsi po to, kai į ją kreipėsi Generalinė prokuratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, siekdamos išsiaiškinti, ar koncesijos vertės padidėjimas po derybų yra pagrįstas ir teisėtas.
Vilniaus apygardos administracinis teismas praėjusią savaitę atmetė Vilniaus miesto savivaldybės skundą ir nusprendė, kad VPT teisėtai sustabdė nacionalinio stadiono statybos ir valdymo koncesijos sutarties pasirašymą.
Sostinės meras Remigijus Šimašius sakė, kad savivaldybė skųs VPT sprendimą, ir pareiškė, kad nacionalinio stadiono projektą „nužudė valstiečiai, pasinaudoję be vadovo likusia tarnyba.
Premjeras S. Skvernelis tokius mero pareiškimus pavadino „neadekvačiais“ ir svarstė, kad nacionalinį stadioną turėtų statyti valstybė, jeigu savivaldybė to nesugeba.