Seimo komisija svarstė N. Venckienės klausimą.
(Papildyta 20.37) N. Venckienė rytoj komisijos posėdyje dalyvauti negalės. Planuojama formuluoti paklausimus atitinkamoms institucijoms.
Kol vyko posėdis, prie Seimo susirinko N. Venckienės šalininkai.
(Papildyta 20.14) Kitas komisijos posėdis numatytas rytoj, 16 val. Komisija turi iki birželio 20 dienos Seimui pateikti rezoliucijos projektą, ar tenkinti generalinio prokuroro Dariaus Valio prašymą panaikinti Kauno apygardos Civilinių bylų skyriaus teisėjos N. Venckienės teisinį imunitetą.
(Papildyta 20.12) „Antstolė nurodė patraukti mergaitę nuo lango. Kaip antstolė gali nurodyti, kur vaikas turi stovėti, sėdėti ar gulėti? Toks jausmas, kad rašydama šitą raštą arba papildomą informaciją, Generalinė prokuratūra bet kokius straipsnius bet kaip sumetė. Kaip galima mergaitę gainioti po kambarį ar panašiai. Kodėl patraukti nuo lango? Kad nematytų, kaip muša, kaip purškia dujas žmonėmis į akis?“ – klausė Rytas Kupčinskas.
„Ji matė visą smurtą per langą, stresas jai buvo baisus, nebuvo kur traukti, visur aplinkui buvo langai. Ji rėkė: „Ragana, eik iš čia.“ Mergaitė antstolę vadino ragana. Tą įrašą mes dar turime, o vėliau įrašas buvo nutrauktas“, – pasakojo N. Venckienė.
(Papildyta 19.48) „Ne vieną kartą sakėte, kad su jumis norima susidoroti, faktai rodo ką kitą, jūs esate apgaubta ypatinga globa, galite atsakyti, ar yra nors vienas teisėjas, kuris eina savo pareigas ir turi tiek administracinių nuobaudų kiek jūs“, – klausė D. Kuodytė.
„Prasidėjus pedofilijos bylai, <...> man buvo pradėta kelti byla viena po kitos“, – atsakė N. Venckienė.
„Jai (Laimutei Stankūnaitei) atstovauja vienas brangiausių advokatų – Gintaras Černiauskas, paraleliai jai atstovauja ir valstybės skiriami advokatai, už valstybės skiriamus advokatus aš dar sumoku, jos tokios galimybės, kad gali pasisamdyti ir G. Černiauską. Dėl ko L. Stankūnaitei skiriamos tokios lėšos? Dėl to ji ir yra privilegijuota, nes vienintelis kelias paimti pagrindinę liudytoją pedofilijos byloje, yra tik per L. Stankūnaitę“, – tikino N. Venckienė.
N. Venckienė taip pat papasakojo, kad L. Stankūnaitei buvo suteiktos visos galimybės matytis ir bendrauti su dukra, tačiau ji pati to vengė, o bendraudama su dukra per „Skype“, susipyko su ja ir pati atsijungė.
(Papildyta 19.40) M. Zasčiurinskas teiravosi N. Venckienės, ar ji gavo vaikų teisių apsaugos ar psichologų išvadas dėl mergaitės būklės, ar ją jau galima perduoti jos motinai, nes būtent taip nurodyta Kėdainių teismo sprendime, kad Kauno miesto vaikų teisių apsaugos tarnyba turi perimti ir perduoti mergaitę, tai turi būti padaryta be prievartos ir antstolei vadovaujant ir perduodant vaikų teisių apsaugos ar psichologų išvadas.
Teisėja patikino, kad buvo pareikšta, jog ji nebėra globėja, todėl jai nieko nebus pateikiama. Be to, N. Venckienė gavo atsakymą, kad pasimatymo su mergaite tvarką ruošia Laimutės Stankūnaitės advokatas Gintaras Černiauskas.
(Papildyta 19.34) Iškilo ginčų dėl posėdžio vedimo tvarkos.
Vykstant komisijos posėdžiui, E. Jurkevičius kelis kartus komisijos nariams neleido patikslinti arba užbaigti klausimų N. Venckienei, todėl kilo ginčų dėl posėdžio vykdymo tvarkos. Naglis Puteikis netgi pasiūlė transliuoti posėdžius tiesiogiai internetu, kad visi matytų, kaip jie vyksta. E. Jurkevičius į tai nesureagavo. Mečislovas Zasčiurinskas ėmė ginti kolegas ir prašyti, kad jiems būtų leista klausti taip, kaip jie moka.
Kiek vėliau N. Venckienė pareiškė, kad sprendimo dėl jos teisinės neliečiamybės lems ne tik jos, bet ir politikų likimą, mat, anot jos, liaudis mato, „kas dedasi valstybėje“.
„Jūsų pačių likimas priklausys nuo to, kaip Jūs nuspręsite“, – akcentavo teisėja.
(Papildyta 19. 10) Jonas Ramonas teigė, kad konsultavosi, ar pasaulio lygio Sambo čempionui paprastas žmogus gali ką nors padaryti ir išsiaiškino, kad to padaryti beveik neįmanoma. „Pakvieskite bet kokio lygio sportininką, prie jo prieisi – automatiškai sulaikys, jam trenkti neįmanoma. Tai buvo apgalvotas policijos pareigūno pareiškimas, kad būtų įmanoma jus patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – svarstė politikas.
(Papildyta 18.50) „Ar jums atrodo normalus veiksmas ant vaiko galvos mesti antklodę? Aš savo akimis mačiau, kad didelė tos antklodės dalis buvo raudonos spalvos, tada jos galva nulinko į šoną, o tada po kelių sekundžių L. Stankūnaitė ją išplėšė“, – pasakojo N. Venckienė.
N. Venckienė pareiškė, kad mano, jog per Seimą su ja bus susidorota. „Akivaizdu, kad aš būsiu nuteista. Nes viskas priklauso nuo Kryževičiaus (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkas Gintaras Kryževičius – aut. past.) sprendimų.“ Jai mestus kaltinimus N. Venckienė pavadino butaforinės tiesos ieškojimu ir sąmoningu tiesos iškraipymu.
„Kam Jūs mane atiduosite? Atiduosite tam, kuris yra pūlinys aukščiausiame teisme“, – komentuodama LAT pirmininko pareiškimą, išsakytą viešojoje erdvėje, kad N. Venckienė yra teisinės sistemos „pūlinys“, sakė teisėja.
„Neperžiūrėjus vaizdo įrašo, viskas virsta į kvazi bylą, visi tai supranta. Neperžiūrėjus vaizdo įrašo, spręsti, ar naikinti man teisinę neliečiamybę, nėra jokių sąlygų“, – tikino ji.
„Aš išgydžiau mergaitę nuo seksualinės prievartos, <...> ne aš psichiškai ir fiziškai gniuždžiau vaiką, todėl kaltinimai man nepagrįsti, ne aš žiauriai elgiausi su vaiku. Aš dėjau visas pastangas, kad mano brolio dukra išgytų“, – sakė teisėja ir stebėjosi, kad Kėdainių teismo sprendimas buvo vykdomas nepaisant to, kad pedofilijos byla buvo tik pradėta nagrinėti.
(Papildyta 18. 45) „Jokia fizinė ir psichologinė prievarta negalima. Mergaitė pati apsikabinusi mano kaklą buvo grubiai atplėšta, psichotropinėmis medžiagomis buvo apipurkštas skuduras ir jai užmestas ant galvos. Tai buvo matyti, nes vėliau jos galva ėmė svirti“, – tikino komisiją N. Venckienė.
„Pirmiausia, man buvo sužalota ranka, prieš mane buvo panaudotas fizinis smurtas, dėl kurio negalėjau priešintis. Buvo pažeistos mano teisės ir man laužomos rankos. Bet keliami kaltinimai man, o ne tam, kuris naudojo jėgą prieš mane“, – piktinosi teisėja.
(Papildyta 18. 42) N. Venckienė tęsia savo pasiaiškinimą prieš Seimo laikinąją komisiją, nuo šiol vadovaujamą Evaldo Jurkevičiaus. Pasiaiškinimą ji pradėjo nuo kaltinimų, kad ji sumušė valstybės tarnautojo arba viešo administravimo funkcijas vykdžiusį Mindaugą Bušauską ir galimai padarė jam nežymų sveikatos sutrikimą. Pasak jos, šis kaltinimas – tik eilinis bandymas ją patraukti baudžiamojon atsakomybėn, tačiau teisėja pabrėžė, kad ji buvo priversta panaudoti jėga tik po to, kai pareigūnas neteisėtai panaudojo fizinę jėgą prieš ją, pažeidė jos kaip teisėjos neliečiamybę, dėl ko ji vėliau buvo nedarbinga.
N. Venckienė kalbėjo apie tai, kad per nufilmuotą policijos instruktažą buvo girdėti, kad policija gali pašalinti visas kliūtis, gavusi antstolės Sonatos Vaicekauskienės nurodymą. Tačiau antstolės nurodymo nebuvo, vadinasi, policijos pareigūnai elgėsi savavališkai. N. Venckienės tikinimu, gavusi vaizdo įrašą, komisija viską suprastų ir jai apskritai nebekiltų abejonių dėl jos veiksmų.
(Papildyta 18.30) Prie Seimo būriuojasi N. Venckienės šalininkai. Šiuo metu jų apie 50, minią stebi du policijos pareigūnai. Plakatuose užrašai su reikalavimais „Tiesos“ bei „Neringa, mes tave mylim“.
(Papildyta 17.55) N. Venckienės šalininkai kiek anksčiau savo tinklapyje paskelbė, kad vyksta į sostinę palaikyti teisėjos, su „kuria susidoroti bando Lietuvos žmonių pasitikėjimą praradusi teisinė sistema ir prieš tai aplankytų budėtojus Daukanto aikštėje“.
Seimas priėmė nutarimo „Dėl Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl sutikimo Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Neringą Venckienę patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jos laisvę sudarymo“ 2 ir 3 straipsnių pakeitimo projektą, pagal kurį naujuoju komisijos pirmininku bus Evaldas Jurkevičius. Už šį projektą balsavo 67 Seimo nariai, 3 buvo prieš, susilaikė 11.
Protestas prie Seimo (nuotr. Gamintojo)
Saulius Stoma išreiškė abejonių dėl E. Jurkevičiaus kandidatūros. Jo manymu, komisijoje turėtų dirbti objektyvūs ir neutralūs žmonės, o pirmininkas turi pasižymėti ypatingu korektiškumu ir objektyvumu. Seimo narys patikino, kad frakcijos posėdžiuose yra girdėjęs, kaip E. Jurkevičius pasakojo, jog susipyko su žmona, kuri bandė jį paveikti ir įtikinti turėti ne tik išskaičiavimus ir protą, bet ir širdį, bet jo žmona nepaveikė.
„Kas čia per komisija? Kai pirmininkas iškart angažuotas ir aš žinau, kaip jis balsuos“, – piktinosi jis.
Tačiau Algirdas Sysas ragino nebetempti šio klausimo. „Visi turi savo nuomonę, daugelis jau pavargo ta tema kalbėti ir skaityti“, – teigė jis ir pridūrė, kad būtų pats laikas užsiimti Lietuvai naudingais reikalais, o ne vienos mergaitės vadavimu.
Piketas prie Seimo (nuotr. Gamintojo)
Egidijus Klumbys tikino, kad balsuos už E. Jurkevičiaus kandidatūrą tik tuo atveju, jei jis viešai pasakys, kad praėjus kelioms dienoms neduos atbulinio, kaip buvo su ankstesniu pirmininku.
Žilvinas Šilgalis stebėjosi, kad turi rinktis iš vieno kandidato, ir siūlė ieškoti geresnių alternatyvų.
Tačiau Konstantas Ramelis atkreipė dėmesį į tai, kad kai ankščiau buvo sudaromos kitos komisijos dėl teisėjų ar Seimo narių neliečiamybės panaikinimo, nebuvo jokių tuščių kalbų. „Nereikia tokioje stadijoje dabar spręsti, kas objektyvus, o kas ne, nerasime nei vieno objektyvaus. <...> Sudarome komisiją, ji savo funkcijas žino ir savo pareigas atliks“, – siūlė jis.
Piketas prie Seimo (nuotr. Gamintojo)
Komisiją sudaro 12 Seimo narių:
1) Jonas JUOZAPAITIS;
2) Evaldas JURKEVIČIUS;
3) Dalia KUODYTĖ;
4) Rytas KUPČINSKAS;
5) Evaldas LEMENTAUSKAS;
6) Naglis PUTEIKIS;
7) Jonas RAMONAS;
8) Rimas Antanas RUČYS;
9) Julius SABATAUSKAS;
10) Arūnė STIRBLYTĖ;
11) Stasys ŠEDBARAS;
12) Mečislovas ZASČIURINSKAS
Taip pat skaitykite:
Seimo komisijai dėl N. Venckienės klausimo vadovaus E. Jurkevičius