Vilniaus Ąžuolyno muzikos mokyklos aktų salėje vidurdienį visuomet kas nors vyksta – ar repeticijos, ar koncertai. Tačiau šiandien muzika iš šios salės nesklis, mat ir čia dalis mokytojų nusprendė pamokų nebevesti. Streiką suorganizavusios švietimo profsąjungos vadovas tikina, kad mokyklų, prisidėjusių prie streiko, daugėjo šiandien, daugės ir ryt.
„Išplėtėm dar 6, iki 12. Rytoj praplėsim dar 10, tai streikuos jau 22 mokyklos. Ir taip toliau. Plėsim tol, kol valdžia suvoks, kad galima gal ir derybų keliu spręsti. Jeigu jiems reikia didelių skaičių, tai mes galim uždaryti ir 100, ir 300 mokyklų“, – sako LSDPS profsąjungos atstovas Andrius Navickas.
Streikuojantys mokytojai kartu su švietimo ir mokslo ministre šįryt kviesti į konservatorių frakciją Seime. Tačiau ministrė nepasirodė. Atėjusiems pedagogams – įsiūtis, opozicijai – proga imtis grasinimų interpeliacija.
„Tai yra ne tragikomedija. Tai yra tragedija“, – sako „Žemynos“ gimnazijos mokytoja.
„Laukti tol, kol pusę švietimo sistemos užsidegs liepsnose, mes nebegalim. Tai, kad ministrė šiandien neatėjo į diskusiją, reikia jai leisti nebeateiti niekada, nebekviesti jos išvis, padėti jai atsisakyti šios pozicijos, kurią ji dabar užima, tiesiog interpeliacija“, – sako konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.
Pati ministrė sako nesuprantanti, kodėl konservatoriai niršta – esą jie buvo įspėti, kad ateiti jai nepavyks dėl įtemptos darbotvarkės. Pasak ministrės, į streikuoti išėjusių mokytojų prašymus yra reaguojama, kuriama speciali tyrimų grupė, kiekvienas atvejis nagrinėjamas individualiai, tačiau greitų sprendimų ji nežada.
„Matome esamus iššūkius, todėl ir važiuojame į atskiras mokyklas, į atskiras savivaldybes, žiūrėdami, kokios yra priežastys, padėdami jas spręsti, todėl po mėnesio turėti visus rezultatus, tikrai nėra realu“, – įsitikinusi Švietimos ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.
Tiesa, vykstančiam streikui pritaria toli gražu ne visi mokytojai. Anot šios, veido nepanorusios atskleisti mokytojos – būtina ieškoti kitų problemos sprendimo būdų.
„Toks protestas vaikų sąskaita tai tikrai netinka, nes nukenčia vaikai. Man, pavyzdžiui, na, nežinau, man sąžinė neleidžia. Nevesti pamokų“, – sako mokytoja Rima.
Valdantieji teigia, kad net 70-iai procentų šalies mokytojų algos augo. Vidutinis augimas – 190 eurų iki mokesčių. Tiesa, 20-iai procentų pedagogų algos mažėjo. Premjeras aiškina, kad nepatenkinti tik tie mokytojai, kurie nedalyvo diskusijose kuriant naująją algų sistemą.
„Tas sprendimas, kuris iš tiesų buvo būtinas ir neišvengiamas, ir parodė kitą situaciją, kiek mokytojų dirba neturintys darbo sutarčių, pareigybių aprašymo, krūvių…“, – aiškina premheras.
Kol du pešasi, trečias nosį krapšto. Tačiau tik laikinai, mat tūkstančiams moksleivių dabar praleidžiančių pamokas vytis kitus bendraamžius teks per vasaros atostogas.