Daugumos uostamiesčio "Ąžuolyno" gimnazijos mokytojų atlapuose vakar švietė užrašas "Aš streikuoju". Nors ir pavėluotai, šie uostamiesčio pedagogai prisidėjo prie anksčiau streikavusių kolegų, rašo "Vakarų ekspresas"
Ketvirtadienį ir penktadienį uostamiestyje turėjo streikuoti dvi mokyklos, tačiau vienai jų nespėjus susitvarkyti dokumentų, pedagogų streiką pradėjo vienintelė "Ąžuolyno" gimnazija. Iš 71 čia dirbančio mokytojo streikuoti pasiryžo 56.
Gimnazijos profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Gumuliauskas paaiškino, kad prisijungti anksčiau prie kolegų negalėjo dėl nespėtų laiku sutvarkyti visų reikiamų dokumentų ir didelio spaudimo iš mokyklos administracijos pusės.
Pastaroji, anot pirmininko, gąsdino, jog streikuojantiems mokytojams nebus išmokėti atlyginimai.
Pritardami anksčiau streikavusių kolegų išsakytiems reikalavimams, "Ąžuolyno" mokytojai akcentavo, kad maži atlyginimai - ne svarbiausia nepasitenkinimo priežastis.
"Pasakyti, kad kovojame tik už didesnį atlyginimą, būtų per žema", - mano mokytojai. Tad jų itin negąsdino ir galimybė prieš šventes gauti mažesnį nei įprasta atlyginimą.
Tarp reikalavimų buvo paminėtas švietimo darbuotojų darbo apimčių mažinimas. Mokytojai pasigenda ir kitokio valstybės prioritetų nustatymo. Tai, kad mokytojams vidutiniškai mokamas atlyginimas tesiekia vos 1200 litų, rodo, jog ši profesija nėra vertinama.
Streikuojantieji pasisako ir už ilgalaikės darbo užmokesčio didinimo programos parengimą.
Pradėjo derybas
"Ąžuolyno" profesinės sąjungos atstovai vakar pradėjo derybas su administracija dėl atlyginimų išmokėjimų už streiko dienas.
Gimnazijos direktorė Vilija Prižgintienė "Vakarų ekspresui" sakė, jog sumokėti atlyginimus galės tik tuo atveju, jei streikas bus nutrauktas anksčiau nei planuojama.
Nors gimnazijos vadovė laikosi pozicijos, kad prieš streikuojant reikėtų išbandyti ne tokias drastiškas priemones, tačiau sutiko, kad piketai prie Vyriausybės ar kitokios priemonės greičiausiai norimo rezultato neduotų.
Pasak V. Prižgintienės, gerai tai, kad gimnazijoje nesimoko jaunesni vaikai, tad didesnių problemų dėl mokinių užimtumo streiko dienomis neturėtų kilti. Pamokų tvarkaraštis sudarytas taip, kad juos užimtų nestreikuojantys mokytojai.
Tiesa, direktorė pripažino, kad jei streikas vyktų ilgiau nei dvi dienas, problemų dėl darbo grafiko kiltų.
Nesutaria dėl atlyginimų
Vakar miesto Taryboje, "Klaipėdiečių tribūnoje", dar kartą išsakytas susirūpinimas dėl uostamiesčio pedagogų atlygio už streiko dienas.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos susivienijimo pirmininkė Laima Juknienė piktinosi, jog streikavę uostamiesčio pedagogai prieš šventes yra skriaudžiami, tuo metu Palangoje bei Kretingos, Mažeikių ir Telšių rajonuose streikavusių mokyklų mokytojams atlyginimai bus išmokėti.
"Sprendimą dėl atlygio turi priimti įstaigų vadovai, tačiau jie bijo. Spaudoje pasirodė neva teisės aktais pagrįsti komentarai, jog už streiko dienas pedagogams užmokestis nepriklauso. Tačiau nežinia kodėl pamiršta paminėti, kad teisės aktai numato ir galimybę išmokėti atlyginimus derybų keliu", - aiškino profsąjungietė.
Jei vis dėlto mokytojai atlygio už streiko dienas negaus, praleistos temos mokiniams nebus dėstomos. Anot L. Juknienės, pasipiktinę kai kurių uostamiesčio mokyklų pedagogai jau rašo prašymus vadovams ir siūlo už sutaupytus pinigus praleistoms temoms dėstyti samdyti kitus mokytojus.
Savo ruožtu uostamiesčio Švietimo skyriaus atstovai aiškino, jog vadovaujantis Darbo kodeksu atlygis už streiko dienas pedagogams negali būti mokamas.
"Kalbėti apie atlygį būtų galima tuo atveju, jei derybų būdu būtų sutarta nutraukti streiką. O miesto mokyklos streikavo visas tris dienas. Įstaigų vadovai negali nepaisyti įstatymų. Beje, pedagogai turėjo būti įspėti apie pasekmes iš anksto", - dėstė Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė.
Vis dėlto streiko dalyviai gali tikėtis, kad už nedarbo dienas jiems bus bent iš dalies atlyginta. Anot L. Prižgintienės, streiko metu sutaupytos lėšos bus skirtos šventiniams priedams.
Indra DUOTAITĖ