„Nematau prielaidų, kad atvejų kreivė pakeis kryptį ir mes matysime mažėjimą artimiausioje ateityje. Priešingai – manau, kad ta kreivė augs.
Turime sutikti, kad dabartinės priemonės (gal) ir sumažina viruso plitimo tempus visuomenėje, tačiau yra nepakankamai efektyvios, kad pasiektume esminių rezultatų. Gali būti, kad mums beliks tik vienintelė išeitis skelbti karantiną ir užsidaryti kaip buvo pavasarį. Daug šalių tokį karantino pakartojimą turėjo ir/ar turi, tad galvoti esant Lietuvą išskirtine yra tam tikra puikybė. Bet vis tik aš manau, kad dar yra laiko ir priemonių, kad mes galėtume išvengti tokio visuotinio užsidarymo", – dabartinę situaciją savo socialinio tinklo paskyroje vertino LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas.
Jo manymu, naujų viruso plitimą ribojančių priemonių įvedimas pirmiausia turėtų remtis gilia mūsų turimų epidemiologinių duomenų (apjungiant NVSC, NVSPL, VLK ir kt.) analize.
Antras punktas – intensyvia pasaulio patirties apžvalga, trečias – didžiausių Lietuvos ekspertų sutelkimu.
„Tai reiškia, kad neturėtų būti gaudoma, ką pasakys Stankūnas, Kasiulevičius ar Čaplinskas. O juos visus ir dar mažiausiai 10 kitų suvaryti į vieną kambarį ir uždaryti kaip viduramžiais uždarydavo kardinolus konklavai ir neišleisti kol nesutars dėl labai konkrečių sprendimų.
Tarp mūsų nėra nei genijų nei gelbėtojų, kurie ateitų su kažkokiu super sėkmingu receptu. Tik susitelkus ir dirbant kartu galime rasti sprendimus. Kaip JAV prezidentas Harry Trumanas kartą yra pasakęs: „Gyvenime galime padaryti viską, jeigu mums nerūpės, kam iš to bus garbė”, – aiškino mokslininkas.
Karantino dar nesvarsto
Savo ruožtu A. Veryga tvirtino, kad karantinui skelbti kol kas prielaidų nėra. Jis tvirtino, kad kol kas apie jo paskelbimą kalba tik pavieniai asmenys, o mokslininkų nuomonių gali būti įvairių.
„Galų gale šalys, kurios turi mokslinius institutus, kurie dirba infekcijų kontrolė srityje, irgi elgiasi skirtingai tai irgi parodo kad nėra taip paprasta apsispręsti, reikia ar ne įvesti karantiną“, – kalbėjo A. Veryga.
Nors apie nacionalinį karantiną šiuo metu nėra galvojama, visiškai atmesti jo galimybės ministras negalėjo.
„Aišku, visiškai atmesti tokios galimybės nereikėtų. Dėl miestų – viskas priklausys nuo situacijos. Jei kažkuris miestas pasieks tokį lygį kaip Raseiniai, ten tikrai bus siūloma skelbti karantiną. Visai nesvarbu, koks bus tai miestas – ar Vilnius, Kaunas, ar kažkokia kita vieta“, – žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministras.
Portalas tv3.lt primena, kad ministras kartu paragino savivaldybes nedelsti imtis konkrečių sprendimų, nes situacija kasdien blogėja.
Naujų atvejų – 281
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 281 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 83 iš jų registruoti Kauno apskrityje, 69 Vilniaus, 38 Klaipėdos, 34 Šiaulių, 26 Telšių, 14 Marijampolės, 9 Panevėžio, 7 Tauragės bei 1 Utenos apskrityse.
Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 217 asmenų. Be to, per praėjusią parą registruoti 10 įvežtinių atvejų, iš kurių 3 iš Prancūzijos, 2 iš Graikijos, po 1 – iš Ukrainos, Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Nyderlandų ir Švedijos. Tuo metu, 54 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko.