• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Krašto apsaugos ministras J. Olekas, prieštaraudamas prezidento ir URM pozicijai, pareiškė nepritariantis naujo Lietuvos karių kontingento siuntimui į Iraką. V. Adamkus į diskusiją žada net nesivelti.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas kategoriškas

„Šis klausimas buvo aptartas su Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijomis, politinė valia aiškiai išsakyta - Lietuva laikosi savo tarptautinių įsipareigojimų, manau, kad nėra reikalo daugiau tuo klausimu diskutuoti“, - tokius prezidento žodžius BNS perdavė jo atstovė spaudai Rita Grumadaitė.

REKLAMA

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, prieštaraudamas prezidento ir URM pozicijai, trečiadienį pareiškė nesutinkąs, kad Lietuva siųstų naują karių kontingentą į sąjungininkų misiją Irake, kuris pakeistų gegužės viduryje turinčius grįžti iš ten karius.

„Kaip prezidentas žinau savo konstitucines galias ir, jas vykdydamas, laikysiuosi man patikėtų įpareigojimų“, - komentuodamas tokią ministro poziciją pareiškė prezidentas, kuris pagal Konstituciją yra šalies ginkluotųjų pajėgų vadas, sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, šiais klausimais negali būti jokių nesutarimų, pagrįstų asmeniniais ar politiniais išskaičiavimais. „Šiuo klausimu nediskutuojama“, - pabrėžė prezidentas.

P. Vaitiekūnas tikisi kompromiso

Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas santūriai tikisi, kad kompromisą pavyks rasti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš tame posėdyje nedalyvavau ir pilnos informacijos negalėjau surinkti. Aš tiesiog paskambinau Juozui Olekui ir išreiškiau apgailestavimą, kad atsitiko toks incidentas. Jis yra nepageidautinas. Manau, kad mes surasime sprendimą kalbėdami ne pakeltais balsais, kalbėdamiesi tarpusavyje normaliai ir atsižvelgdami į Lietuvos interesus“, - trečiadienį žurnalistams sakė P.Vaitiekūnas.

REKLAMA

Jis pridūrė, kad „teks įspėti sekretorių, kad jis neperžengtų ribų, kurios yra apibrėžtos valstybės tarnautojui, kad jis nepereitų į politikų sferą“.

„Pats sprendimas iš tikrųjų yra priimtas pas prezidentą. (...) Sprendimas buvo priimtas esant skirtingoms nuomonėms, bet manau, kad jį galima įgyvendinti. Be tokių didelių emocijų“, - sakė ministras, pridūręs, kad „sprendimą šiais klausimais priima prezidentas, pasitaręs su atitinkamais pareigūnais“.

REKLAMA

Anot P.Vaitiekūno, misija turėtų būti pratęsta pagal URM rekomendacijas, parengtas atsižvelgus į NATO sąjungininkų prašymus. Ministro teigimu, pastarieji tvirtina, kad Lietuvos vaidmuo Irake, nepaisant nedidelio karių skaičiaus, yra „labai reikšmingas ir vietoje“.



J. Olekas: kariai į Iraką nebevažiuos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip žinia, konfliktas kilo J. Olekui pareiškus jog Lietuvos karių į Iraką jis siųsti nebenori.

Jis pareiškė nesutinkantis su prezidento ir Užsienio reikalų ministerijos nuomone jog misija turėtų būti pratęsta. Diskutuodamas dėl to, Nacionalinio saugumo ir gynybos posėdyje J. Olekas ne juokais susikirto su URM sekretoriumi Ž. Pavilioniu.

REKLAMA

J.Olekas trečiadienį po posėdžio pareiškė, jog „kol kas sprendimas yra toks, kad mes baigiame su šia rotacija, kitokio sprendimo mes nesame priėmę“.

Jis taip pat teigė, jog šiuo metu nėra operacijai Irake paruošto būrio, o jo rengimas užtruktų kelis mėnesius.

REKLAMA

„Gegužės pabaigoje tokio būrio nėra. Jį galima paruošti per keletą mėnesių ir pasiųsti. Tikrai galiu garantuoti, kad nė vienas neparuoštas karys į jokią misiją nebus išsiųstas“, - kalbėjo ministras.

Tuoj pat siųsti karių negalėtų

Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdas Tutkus vertinti kilusio konflikto nesiima, tačiau teigia, jog pakaitinis karių būrys tuoj pat į misiją išvykti negalėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rytoj mes karių į misiją siųsti negalėtume. Kovinę misiją kariuomenė pasiruošusi vykdyti visada, tačiau tai ne karas, o valstybinė misija. Procedūra numato, kad priešmisijinis rengimas turėtų būti“, - BNS trečiadienį sakė V.Tutkus.

Anot kariuomenės vado, pakaitinis būrys misijai Irake būtų pradėtas ruošti gavus ministro įsakymą, o kiek užtruktų karių parengimas priklausytų nuo būrio galimybių.

REKLAMA

„Kai turime pagrindinį būrį, visada ruošiame ir rezervinius karius. Jei bus padarytas politinis sprendimas siųsti karius į Iraką, turėsime įvertinti karių rezervo pasirengimą, ir bet kokiu atveju, reikės dar juos ruošti papildomai. Yra daug karių, kurie tarnavę toje misija, yra karių, kurie turi didelę patirtį, tad būrio pasirengimo periodas priklausytų nuo jo galimybių vertinimo“, - kalbėjo V.Tutkus.

REKLAMA

„Karo zona“

Kaip portalui „Balsas.lt“ komentavo Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas, ministro poziciją suprasti nesunku, nes Irakas yra karinė zona, kurioje žūsta žmonės.

Be to, J. Karosas teigė girdėjęs jog nekalbama apie misijos stabdymą, o tik apie karių nesiuntimą – visa kita pagalba būtų teikiama.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentaras sutiko, kad tokia nuomonių kolizija tarp aukščiausių šalies pareigūnų nėra gerai. „Turėtų jie patys išsispręsti. Būtų geriau, kad būtų bendra pozicija tarp institucijų, bet problema nevienareikšmė, todėl ji gali ir išsiskirti“, - svarstę J. Karosas

Lietuvių būrys, LITCON-10, šiuo metu Irake besibazuojantis drauge su JAV kariais Al Kuto rajone, namo grįš gegužės viduryje.

Tačiau iki šiol neapsispręsta ar misija, prasidėjusi 2003-iaisiais bus pratęsta.

Misiją Irake vykdo 26 valstybės.











REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų