Seimo vakariniame posėdyje K. Navickas atsakinėjo į parlamentarų pateiktus klausimus. Teko išklausyti ne vieną priekaištą iš opozicijos narių.
Daugelis jų – kompromituojantys, atvirai kaltinantys ministrą nekompetencija, neatstovavimu Lietuvos žemės ūkio interesams prisitaikymo prie klimato kaitos ir poveikio klimatui mažinimo.
Ministras atsakė, kaip tikisi surasti kompromisą su žemdirbiais
Žemdirbiams teigiant, kad situacija žemės ūkio sektoriuje stipriai blogėja jie susiduria ne tik su COVID-19 sunkumais, augančiomis darbo sąnaudomis ir žaliavų kaštais, bet ir neapibrėžtumu dėl naujosios bendrosios žemės ūkio politikos reikalavimų vykdymo ir finansavimo.
Pasak jų, K. Navickas ne tik kad neišsklaido nuogąstavimų dėl ateities, bet sukėlė dar didesnę įtampą bendruomenėje. Jie tvirtino, kad su ministru neišeina komunikuoti ir rasti kompromisų.
Pastarųjų pasitikėjimą ministras teigia tikintis pelnyti tolimesniais sprendimai, ties kuriais dirba Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), kurie padės rasti kompromisą.
Parlamentarams pasiteiravus ministro, ar ministerija dirbtinai nekuria iki šiol nebūdingų kliūčių bendradarbiavimui su mokslo ir žemdirbių bendruomenėmis, kuriomis ministerija yra kaltinama pačių žemdirbių, ministras nurodė, kad veiksmai – etiški, o kai kuriais sprendimais yra siekiama apsaugoti ministerijos darbuotojus.
„Taip jau išėjo, kad mano kadencijos pradžia sutapo su Lobistinės veiklos įstatymo įsigaliojimo pradžia. Įvyko nemažai pokyčių bendravimo kultūroje, todėl jau nuo pirmų darbo dienų sulaukiau nepasitenkinimo, kad reikia deklaruoti susitikimus, registruotis lobistų registre, teikti atsakymus apie pokalbius ir jų temas. Siekiu bendravimo balanso tarp įvairių žemdirbių asociacijų. Man svarbūs visi“, – kalbėjo ji.
„Nepasitikėjimą sukėlė daugelis faktorių. Lobizmo įstatymas keitė bendravimo kultūrą ir dėl to yra natūraliai žmogiška“, – pridūrė K. Navickas.
Parlamentarai taip pat teigia, ŽŪM tik imituoja konsultacijas ir diskusijas su žemdirbių savivalda dėl naujojo ES paramos panaudojimo priemonių.
Ministro teigimu, kaltinimai ir čia yra nepagrįsti. Anot jo, diskusijos su partneriais pradėtos jau nuo pat plano rengimo pradžios, o į konsultacijas dėl šio plano ministerija partnerius kviečia pagal konkrečią temą ar sritį.
Aplinkos ministerijos įsitraukimas
Parlamentarai taip pat iškėlė ir glaudų Aplinkos ministerijos ir ŽŪM bendradarbiavimą. Anot jų, ŽŪM perleidžia aplinkosauginių žemės ūkio priemonių kūrimo kompetencijas Aplinkos ministerijai, tokiu būdu iššaukdama žemdirbių nepasitikėjimą ir priešiškumą šių priemonių atžvilgiu.
K. Navickas teigė matantis tai kaip privalumą.
„Visi dalinamės bendra žeme, vandeniu, oru. Kiek vyko tarpsektorinių susitikimų, buvo kalba apie konkrečius pasiūlymus ir sprendimus, šalys pamatė daugiau privalumų nei trūkumų. Būtent tokio bendradarbiavimo išvada yra tai, kad žemės ūkis turės mažinti tik 6-7 proc. CO2 išmetimo (į aplinką – aut. past.), vietoje 11-12 proc. kurie yra plane“, – kalbėjo jis.
Anot jo, negalima žemės ūkio matyti atskirai nuo kitų sektorių, kuriems yra iškelti tikslai dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų sumažinimo.
Žadama milijoninė parama tam tikriems sektoriams
Situacija kiaulininkystės sektoriuje pastaruoju metu kelia didelį susirūpinimą, stebimas nacionalinę kiaulininkystę puoselėjančių kiaulių laikytojų ir kiaulių mažėjimas, pašarų ir energetikos kainų augimas, kai ES šalyse kiaulininkystės skaitlingumo rezultatai išlieka nepakitę.
K. Navickas teigė praėjusią savaitę iškėlęs šį klausimą ES žemės ūkio taryboje – paprašė suteikti pagalbos.
„Pirmus rezultatus turime jau šiandieną. Iki kitų metų yra padidinti priemonių terminai ir padidintos maksimaliai leistinos pagalbos sumos, kas iš esmės mums leis greitai tam sektoriui įjungti valstybės pagalbos mechanizmus.
Skaičiuojame, kad galėsime kompensuoti po 30 eurų už kiaulę ir kiaulininkystės sektoriui papildomai skirti 2 mln. eurų“, – akcentavo jis, vildamasi, kad pagalbos paketą trečiadienį patvirtins Vyriausybė.
Tiek gyvulininkystės, tiek paukštininkystės sektoriui pereinamuoju 2021-2022 m. taip pat numatyta 20 mln. eurų investicinė parama.
Pieninė galvijininkystė taip pat neliks nuošalyje – pereinamuoju laikotarpiu sulauks 80 mln. eurų paramos.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Žemės ūkio taryba su žemdirbiais ir ūkininkais priešakyje sukilo prieš ministrą K. Navicką. Jie kreipėsi į aukščiausius šalies vadovus, Kaimo reikalų komitetą Seime, išreiškė nepasitikėjimą ministru ir prašė jį atstatydinti, spręsti šią problemą aukščiausiu lygiu.
Tačiau jausdamas premjerės ir visų valdančiosios koalicijos partnerių palaikymą žemės ūkio ministras tikina nežadantis atsistatydinti.