Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis teigia, kad ketvirtadienį rengiamas įspėjamasis pedagogų streikas bus neteisėtas. Streiko organizatoriai atkerta, kad ministerija tokiais teiginiais tik gąsdina mokytojus.
„Lapkričio 13 dieną inicijuojamas streikas, mūsų giliu įsitikinimu, yra neteisėtas, rengiamas nesilaikant įstatymų ir net nepabandžius konstruktyviai derėtis“, - spaudos konferencijoje trečiadienį sakė D.Pavalkis.
Ministras pažymėjo, kad už streiko valandas mokytojams nebus mokamas atlyginimas.
Jo aiškinimu, streikas paskelbtas nesvarsčius klausimo Trišalėje taryboje, kas esą būtina pagal įstatymą.
Trišalė taryba rugsėjį nutarė nesvarstyti klausimo dėl švietimo šakos streiko skelbimo ir palaukti pedagogų derybų su Vyriausybe pabaigos.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas savo ruožtu aiškina, kad visos procedūros rengiant streiką išlaikytos.
„Šiuo metu mes jaučiamės atlikę visas mums įstatymu nurodytas pareigas, mes esame kreipęsi ir į Trišalę tarybą (...), mes esame visiškai ramūs dėl to, kad mes atlikome visas numatytas įstatymu pareigas, mums deleguotas“, - teigė jis.
Anot A.Navicko, ministerija tik bando „šantažuoti mokytojus, kad jie nestreikuotų, ir gąsdinti“.
Be to, ministerija ir streikų rengėjai vieni kitus kaltina vengus pradėti darbo ginčą spręsti pasitelkus tarpininką.
D.Pavalkis ragino matyti švietime ir teigiamus pokyčius.
„Jeigu kalbėtume bendrai, valstybės finansavimui kitiems metams švietimui bus skiriama 47 mln. litų daugiau“, - pabrėžė ministras. Jis išdėstė, kad 2015 metų biudžeto projekte numatyti 6 mln. litų pensinio amžiaus sulaukusių mokytojų kompensacijoms išeinant į pensiją, didinamas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų darbo užmokestis - vidutiniškai jie turėtų gauti 200 litų didesnes algas.
D.Pavalkis konstatavo, kad streikuotojų reikalavimai, „išversti į piniginę išraišką, sudaro apie pusę milijardo litų“.
Ministerija sako turinti duomenų, kad prie streiko prisijungs apie 800 pedagogų 30-yje švietimo įstaigų, profsąjunga sako, kad streikas apims per 100 mokyklų ir darželių.
Streiką pedagogai rengia reikalaudami atkurti mokinio krepšelio dydį, buvusį iki 2009 metų. Tuomet mokinio krepšelis siekė 3774 litus, šiuo metu – 3348 litus.
Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos, kitąmet planuojama mokinio krepšelį padidinti 32 litais iki 3380 litų (arba 979 eurų).
Taip pat pedagogai reikalauja ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus prilyginti bendrojo lavinimo mokytojų atlyginimams, iki 128 litų grąžinti bazinę mėnesio algą. Tarp keliamų reikalavimų - ir raginimai mažinti darželių grupes bei klases mokyklose. Be to, profsąjungos reikalauja, kad būtų pasirašyta šakos kolektyvinė sutartis ir sudarytos sąlygos mokytojams išeiti į senatvės pensiją nuo 55 metų.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.