Apie neklinojamąjį turtą, jo kainas ir tendencijas TV3 studijoje kalbėjo žurnalistė Jolanta Svirnelytė ir „UnoHub" vadovaujantis partneris Mindaugas Kazlauskas.
Visai neseniai mes išgirdome Registrų centro duomenis, kad pastaruoju metu Vilniuje nekilnojamasis turtas pinga. Jūsų kolegos analitikai pasakė, kad taip nėra. Kokia iš tiesų ta situacija Vilniuje?
Čia yra metodikos klausimas, kaip yra skaičiuojami vidurkiai. Kadangi dalis pigesnių sandorių buvo įskaičiuota į bendrą krepšelį, tokiu būdu tie duomenys, kuriuos minėjo Registrų centras, rodo, kad yra pingantis būstas. Iš tiesų, būstas yra stabiliai augantis.
Realiai, kiekvieną mėnesį po vieną procentą tiek nauja, tiek sena statyba brangsta. Tos tendencijos jau beveik ketverius metus yra išlikusios ir, matome, kad taip bus ir ateityje.
Kalbant apie naująjį būstą. Ar yra kažkokios tendencijos? Žmonės labiau linkę pirkti kažkokius prestižinius butus senamiestyje, centre ar miegamuosiuose rajonuose ekonominius variantus?
Žmonės perka praktiškesnį būstą. Matome, kad yra perkamas būstas, kuris yra labiau naudojamas. Dalis renkasi centrinę miesto dalį, dėl susisiekimo, darbų ar pramogų. Kita dalis renkasi nuosavą būstą, su nuosavom erdvėm. Čia viskas balansuoja ir didesnių pokyčių nėra.
Dabar vis dažniau girdime, kad ta krizė artėja. Ekonomistai sako, kad Europoje tuos pinigus ypatingai daug spausdina, skatina apyvartą, bet vienaip ar kitaip tai gali atsigręžti prieš mus. Jūs, iš nekilnojamojo turto pozicijos, kaip manote, žiūri ta krizė mums į akis ar dar nėra ko baimintis?
Tai, visgi, yra pasiūlos ir paklausos klausimas. Gyventojų užimtumas didėja, gyventojų pajamos didėja sparčiau, negu nekilnojamojo turto kainos ir tol, kol gyventojai pirks būstą, tol, kol bankai skolins pinigus, tol didesnių pokyčių nereikėtų tikėtis. Nebent atsitiktų kažkokie globalūs reiškiniai, kurie darytų įtaką visam finansų sektoriui.