Vienintelis priklausomybių ligomis sergantiems nepilnamečiams skiriamas vaistas yra bupremorfinas - ne metadonas, pranešė Narkotikų kontrolės departamentas (NKD).
NKD vadovė Audronė Astrauskienė BNS sakė, kad tai numatyta ir 2008 metų pabaigoje sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko, ir ankstesnio ministro Rimvydo Turčinsko pasirašytuose įsakyme.
A.Astrauskienė neigė žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad pagal sveikatos apsaugos ministro A.Čapliko įsakymą nepilnamečių priklausomybė nuo narkotikų bus gydyma metadonu.
„Yra 2007 metais sveikatos apsaugos ministro patvirtintas įsakymas, kuriame aiškiai pasakyta, kad asmenims iki 18 metų, bet vyresniems nei 15 metų, pakaitinis palaikomasis gydymas skiriamas tik ypatingais atvejais, ir galima skirti vienintelį vaistą - bupremorfiną. Tai reiškia, kad joks metadonas skirtas būti negali“, - teigė A.Astrauskienė.
Anot jos, tą patį numato ir A.Čapliko 2008-ųjų pabaigoje pasirašytas įsakymas.
A.Astrauskienė pabrėžė, kad bupremorfinas kartais skiriamas ir suaugusiems, tačiau šis medikamentas apie dešimt kartų brangesnis.
„Valstybė neišgali padengti šitų kaštų suaugusiems. Metadonas nėra panacėja, bet Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) oficiali nuomonė yra ta, kad nėra kito pigaus ir tokio efektyvaus medikamento“, - aiškino NKD vadovė.
Ji taip pat neigė žiniasklaidoje pateiktą informaciją, kad Lietuva yra pasisakiusi prieš metadono vartojimą. Esą 2005 metais svarstant ES kovos su narkotikais veiksmų planą būta įvairių nuomonių, tačiau išvadoje ES Lietuva tuomet pareiškė, kad viskas, kas susiję su žalos mažinimu - pakaitinis gydymas, švirkštų adatų keitimas ir kt. - turi būtų vykdomas pagal kiekvienoje šalyje galiojančią nacionalinę teisę.
„Svarstant 2009-2012 metų kovos su narkotikais veiksmų planą, liko ta pati pozicija“, - aiškino A.Astrauskienė.
Jos teigimu, Lietuvoje 2008 metais buvo daugiau kaip puspenkto tūkstančio gyventojų, naudojančių švirkščiamuosius narkotikus. Apie dešimtadalis jų gydosi metadonu.
„Tai yra labai mažas besigydančiųjų skaičius palyginti su kitomis šalimis“, - sakė NKD vadovė.
Ji taip pat aiškino, kad metadonu besigydantieji kasdien turi lankytis gydymo įstaigoje, jie esą čia gauna socialinę ir psichologinę pagalbą - tai gerina jų būklę ir mažina nusikalstamumą, nes kvaišalų vartotojams tokiu atveju nebereikia švirkštų ir nelegalių narkotikų. Ji aiškino, kad nėra daug norinčiųjų gydytis, nes šie vaistai nesukelia tokios euforijos kaip narkotikai.
„Lietuvos žinios“ ketvirtadienį pranešė, kad paskutiniąją 2008-ųjų dieną A.Čaplikas pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtino 2009-2012 metų priklausomybės ligų gydymo programą. Pasak dienraščio, nerimaujama, kad metadono terapija bus taikoma ir nepilnamečiams, o šis sintetinis opioidų preparatas taps labiau prieinamas.
Anot organizacijos „Tėvai prieš narkotikus“ vadovo Gedimino Jakubčionio, pastarųjų metų tyrimai rodo, kad metadonas ne tik neefektyvus, bet jį vartojant atsikratyti priklausomybės ir detoksikuoti organizmą dar sunkiau nei vartojant kitus narkotikus. Teigiama, kad metadono poveikis itin žalingas nesubrendusiam organizmui, nes jauną žmogų tai gali paversti amžinu ligoniu. „Todėl minėtas A.Čapliko įsakymas kelia didelį nerimą. Tai vadinu vaikų žudymo programa“, - sakė G.Jakubčionis.
„Pasaulis išbandė gydymo metadonu programas, tačiau paaiškėjo, kad sveikatos jos nesugrąžina. Plėsti gydymą metadonu, ir ypač - tarp vaikų, nederėtų“, - įsitikinęs Seimo SRK pirmininkas Antanas Matulas. Jis teigia, kad ministro įsakymas priimtas neįsigilinus į reikalo esmę.
A.Matulo nuomone, minėtą įsakymą reikėtų atšaukti. Tam pritaria ir Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos narys Gintaras Songaila.
Kalbėdamasis su „Lietuvos žiniomis“ ministras A.Čaplikas pripažino, kad ir jam jau kyla abejonių dėl minėto įsakymo.
„Jį pasirašiau remdamasis specialistų siūlymais pratęsti 2002-2008 metų programos įgyvendinimą. Išties labai išsigandau, kad mane apgavo ir piktavališkai sumanė įteisinti metadono taikymą paaugliams. Bet specialistai mane patikino, kad vaikams šis gydymas nebus taikomas. Jaunimui nuo 15 metų bus galima skirti tik bupremorfiną ir tik tada, jei sergama tokiomis itin sunkiomis ligomis kaip ŽIV ar tuberkuliozė. Jei abejonės pasitvirtins ir matysime, kad padarėme klaidą, įstatymo galiojimą sustabdysime“, - žadėjo ministras.