Svarbesni kiti faktoriai
Psichoterapeutės Kotrynos Varevičienės nuomone, žmonės linkę sureikšminti pilnaties įtaką be pagrindo, daugiau dėl to, kad yra linkę pasiskųsti.
„Mano asmenine nuomone pilnaties poveikis nėra patvirtintas. Mane pilnatis veikia tik teigiamai, nors gydytojai sako, kad per pilnatį daugiau žmonių patenka į ligoninę, bet dažniausiai tai būna subjektyvus gydytojų įspūdis, tikinimas, kad šiandien gali tekti sunkiau dirbti, dėl, susikaupusio nuovargio, ar budėjimo baimės. Man atrodo, tai daugiau kyla dėl žmonių pomėgio pasiskųsti, o ne patvirtintų dalykų, niekada neteko girdėti nieko patvirtinto. Žmonės mėgsta pasiskųsti, o su mokslu tai nesusiję. Jeigu yra kažkokia įtaka, tai ji yra labai minimali ir nereikėtų jos sureikšminti. Ji yra neištirta ir ne tokia akivaizdi, kad būtų užregistruota. Jeigu nebūtų kitų faktorių gal ir pastebėtume kažkokią įtaką, bet žmogaus gyvenime yra tiek faktorių, kad mėnulio fazės netenka reikšmės, nes mes susiduriame su žmogaus gyvenimo nelaimėmis, stresais, įvairiais pasikeitimais, įtakos turi ir žmogaus asmenybė. Jei visus šiuos labai svarbius dalykus atmestume, gal ir pastebėtume kažkokį ryšį, bet tai labai subtilūs dalykai”, – mini gydytoja psichiatrė psichoterapeutė Kotryna Varevičienė.
Mokslininkai lygino kiek skirtingomis mėnulio fazėmis ištinka širdies priepuolių, mirčių, savižudybių, smurto, apsilankymų psichiatrijos ligoninėse ir epilepsijos priepuolių, bet nebuvo rastas joks ryšys, arba jis buvo minimalus.
Apsilankymai pas gydytojus
2005 metais Mayo klinikos mokslininkai atliko tyrimą, jo metu pažvelgė kiek pacientų atvykdavo į psichiatrijos skubios pagalbos skyrių 6 - 18 val. per kelerius metus. Jie nerado statistinio skirtumo tarp vizitų paprastomis dienomis ir tomis, kai būdavo pilnatis. Panašiu tyrimu siekta išsiaiškinti ir skubių apsilankymų pirmosios pagalbos skyriuje skaičių esant pilnačiai, buvo ištirti 150,999 įrašai, ir taip pat nebuvo rasti jokie skirtumai lyginant pilnaties laiką bei kitas naktis.
Poveikis epilepsijai
2004 metais žurnale Epilepsy & Behavior buvo publikuotas tyrimas, jame nebuvo rasta jokio ryšio tarp epilepsijos priepuolių ir pilnaties, nors kai kurie pacientai tikėjo, kad jų priepuoliai buvo sumažėję esant pilnačiai. Tyrėjai pabrėžė, kad epilepsijos priepuoliai anksčiau buvo siejami su raganavimais, demonų įsikūnijimu, todėl galėjo prisidėti prie ilgamečio žmogaus noro ieškoti mistiškų, o ne medicininių paaiškinimų.
Rezultatai po operacijų
Ar gydytojai ir seselės pridaro daugiau klaidų esant pilnačiai? Pagal tyrimus atliktus ir išspausdintus 2009 žurnale Anesthesiology, paaiškėjo, kad ne. Tyrėjai išskyrė išvadą, kad operacijos rizika yra vienoda, nepriklausomai nuo savaitės dienos, ar mėnesio datos.
Miego sutrikimai
Buvo atlikta daugybė tyrimų norint išsiaiškinti mėnulio poveikį miegui. Viename iš tyrimų, atliktame 1999 metais, tyrėjai nusprendė, kad prieš modernų miestų apšvietimą, naktį šviečiantis mėnulis buvo įkyrus naktinio apšvietimo šaltinis, kuris paveikdavo miego bei kėlimosi rėžimą taip sukeldamas miego trūkumą esant pilnačiai. Mokslininkai spėja, kad šis dalinis miego trūkumas sukeldavo sutrikimų jautriems pacientams ir traukulius ligoniams sergantiems epilepsija.
2013 m. nedideliame tyrime, kuriame dalyvavo 33 suaugę savanoriai, paaiškėjo, kad jie mažiau miegodavo pilnaties metu net tada, kai negalėjo matyti mėnulio ir nežinojo apie dabartinę mėnulio fazę. Tačiau, 2014 m. mokslininkų dirbančių Max Planko Psichiatrijos institute, atliktoje apžvalgoje, nerasta reikšmingos koreliacija tarp mėnulio ciklo ir miego. Na, o visai neseniai, tyrime paskelbtame šiais metais buvo ištirti 5800 vaikai (9 - 11 metų amžiaus) iš 12 skirtingų šalių, jame paaiškėjo, kad jie miegojo 5 minutėmis trumpiau pilnaties metu. Su sveikata tai mažai siejama, bet tai įdomu.
Mėnulio poveikis orams
Mėnulis nuo seno buvo svarbus mūsų protėviams jie įžvelgdavo jame ne tik tam tikrus ciklus, pagal kuriuos prižiūrėdavo žemę, bet ir spėdavo orus.
„Lietuviškojoje etnožinijoje labai daug žinoma apie mėnulio fazių poveikį biologiniams procesams, taigi ir naudą žemdirbystei. Šis žinojimas yra netgi mitologizuotas. Tačiau orų prognozavimas su fazėmis menkai tesiejamas. Greitos permainos spėjamos iš šviesaus rato apie mėnulį: ratas didelis - oras keisis po 3 dienų; mažas - jau rytoj. Dar pastebėta, kad lietus per jaunatį tęsis ilgai”, – minėjo etnologas Libertas Klimka.
Mėnulis, potvyniai ir tu
Žmogaus kūną sudaro 75 procentai vandens, todėl dažnai kyla klausimas, ar potvyniai vyksta ir mumyse.
Potvynius bei atoslūgius vandenynuose sukelia mėnulio ir saulės gravitacinės jėgos. Mėnulio gravitacinė jėga yra dvigubai stipresnė už saulės jėgą ir ji traukia, išgaubia vandenyną ties ta vieta, ties kuria jis kybo. Tuo pačiu metu vandenynas išsigaubia ir priešingoje žemės pusėje. Kadangi mėnulis apskrieja žemę per 24 val. 50 min, per tą laiką žemėje įvyksta du potvyniai ir du atoslūgiai. Tačiau nėra jokio išmatuojamo skirtumo tarp mėnulio gravitacinio poveikio vienai bei kitai kūno pusei.
Mokslininkai neigia mėnulio įtaką mūsų vidiniams pokyčiams, nes potvyniai vandenynuose vyksta du kartus per dieną, tai ir žmogaus kūnas būtų išbalansuotas du kartus per dieną, o kas žino, galbūt taip ir yra.