Naujienų portalas tv3.lt kalbėjo su trimis medicinines paslaugas pabėgėliams teikiančiomis įstaigomis.
Visų jų atstovai tvirtina – iškvietus medikus paaiškėja, kad didžiajai daliai migrantų neprireikia būtinosios pagalbos.
„Tarp suaugusiųjų vyravo pagrindiniai nusiskundimai pilvo ir juosmens skausmais, tačiau, kaip nurodo ligoninės administracija, susikalbėjus su jais paaiškėdavo, kad skundžiasi neva prastu maitinimu, blogu vandeniu ir nepatogiomis gyvenimo sąlygomis, o ligoninėje tikėjosi pailsėti, nes skausmai dažniausiai būdavo imituojami“, – pasakoja Druskininkų ligoninės direktoriaus pavaduotojas Renaldas Viščinis.
Atvyksta tie patys migrantai
Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės medikai migrantų krizės pradžioje per dieną iš laikinų apgyvendinimo vietų sulaukdavo 3-4 atvežamus migrantus, kurie skųsdavosi įvairiais sveikatos sutrikimais.
Dabar situacija kiek ramesnė, jų ligoninė sulaukia rečiau – kartą per dieną.
Priėmimo skubios pagalbos skyriaus vedėja Vilma Krušnienė teigia, kad neretai ligoninėje keliskart per dieną tenka pastebėti atvežtus tuos pačius migrantus, neva besiskundžiančius bloga sveikata.
Jos pasakojimu, viena pacientė, su kuria ji pati susidūrė, per parą ligoninėje atsidūrė keturis kartus, o sekančią dieną – dar kartą.
„Migrantų kompanija rėkdavo, kad tai merginai bloga, kad prasidėjo traukuliai, prašė greičiau kviesti greitąją. Greitoji atveždavo pas mus.
<….> Mūsų gydytojai ją apžiūrėjo, atliko tyrimus, įvertino pacientės būklę, tačiau tyrimai geri, nieko jai nerado. Galiausiai nusprendėme, kad yra apsimetinėjimas arba psichikos sutrikimas, dėl kurio žmogus taip elgiasi, imituoja ligą“, – pasakoja V. Krušnienė.
Trečiadienį į Alytaus S. Kudirkos ligoninę buvo atvežta nėščioji, kuri, kaip užfiksuota, ligoninėje imituodama ligą lankėsi taip pat jau ne pirmą kartą.
„Tačiau ir jai nieko. Apžiūrėjo terapeutas, apžiūrėjo ginekologas, padarė bendrą kraujo tyrimą – nieko blogo nerado“, – sako ligoninės atstovė.
Važiuoja ir dėl uodų įkandimų
Varėnos ligoninės atstovai, naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad kaip ir Druskininkų ligoninėje, taip ir čia – didžioji migrantų dalis skundžiasi pilvo skausmais.
„Arba pilvo skausmas, arba rodo į širdį. Susikalbėti gi neįmanoma. Tyrimus padarome, viską padarome, nieko nerandame blogo“, – apie imituojančius ligą pacientus kalba ligoninės atstovė.
Vos tik apgyvendino pabėgėlius laikinosiose apgyvendinimo vietose, medikai dažniausiai turėdavo spręsti uodų įkandimais, kojų nutrynimais besiskundžiančių sienos pažeidėjų problemas.
„Pradžioje, kai juos sulaikė, apgyvendino, dažnai kreipdavosi į mus, nes eidami per miškus, per žoles jie susibraižydavo kojas.
Aišku, miške labai daug uodų ir vabzdžių, tai panašu, kad tos kojos ir buvo sukandžiotos, alerginės reakcijos atsiradusios, trumpalaikiai pabėrimai“, – pastebi V. Krušnienė.
Nesant skubiosios medicinos pagalbos būtinybei, pacientai grąžinami atgal į laikinąją apgyvendinimo vietą.
Tarp vaikų – karščiuojantys
Kaip tikina ligoninių atstovai – vaikai į medikų rankas patenka daug rečiau nei suaugusieji. Skirtingai nei jie – ligas imituojančių nepastebima.
R. Viščionio pateiktais duomenimis, į Druskininkų ligoninę nuo liepos 7 d. buvo atvežti 11 vaikų.
Jo teigimu, didžioji dalis nepilnamečių atvyksta su įgimtu raidos sutrikimu, traukuliniu sindromu, karščiuojantys dėl viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, skundžiasi pilvo skausmais.
V. Krušnienė pasakoja, kad Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje per šį laikotarpį buvo du rimti pacientai, abu iš jų – vaikai, patys rimčiausi, atvežti dėl apnuodijimo psichotropinėmis medžiagomis.
„Eidami jie buvo neramūs, todėl vedliai juos nusivesdavo prie mašinos ir duodavo, kaip mama sakė „kažko“ išgerti. Kaip buvo ištirta, rasta ir amfetamino kraujyje“, – teigia medikė.
„Kaip jie sakė, kad užmigę, neprabudo. Vadinasi, komos būklėje jau buvo. Jie buvo prigirdyti raminančių vaistų, kad būtų ramūs, neverktų, nebijotų“, – toliau dėsto ji.
Medikė pasakoja ir dar vieną istoriją: į ligoninę atvyko sunkios būklės vaiką maitinanti moteris, smarkiai sušalusi pelkėje.
„Jai buvo atsiradęs ir vienos pusės nusilpimas, galvojo, kad insultas įvyko. Jai buvo paskyrėme gydymą, lašelines, gydymo eigoje jai pagerėjo ir buvo išleista į apgyvendinimo punktą.
<…> Moteris tik prašė greičiau ją paleisti pas vaiką. Jų kelionės yra sunkios ir visko atsitinka“, – sako V. Krušnienė.
Negali skirti pakankamai laiko gyventojams
Padaugėjus iškvietimų pas migrantus, medikai neslepia negalintys pakankamai dėmesio skirti gyventojams.
Druskininkų ligoninės pavaduotojo pasakojimu, atvežus migrantus į gydymo įstaigas, dėl kalbos barjerų sustoja priėmimas kitų pacientų, nes bandoma susikalbėti „ir ženklais, ir kas kaip moka“.
„Tai šis dalykas šiek tiek sujaukia viską. Mes įsivaizduojame, kad jie pasieniečiams ir greitosios pagalbos medikams sako vieną, norėdami išvažiuoti, o jau pas mus jie pradeda atvirauti ir paaiškėja, kad pusvalandis buvo sugaištas visiškai be reikalo.
Tai ši problema tikrai yra, jie trukdo kitų gyventojų apžiūrėjimus ir priėmimą“, – teigia jis.
Jam antrina ir V. Krušnienė, teigdama, kad neretai greitosios pagalbos medikams tenka gaišti laiką aiškinant migrantams, kodėl jie nėra vežami į ligoninę: „Kai grįžta iš to punkto, turi skubėti pas kitą ligonį, Lietuvos gyventoja. Žinoma, kad medikams labai sunku“, – neslepia ji.
Į Lietuvą per sieną su Baltarusija šiemet pateko per 4,1 tūkst. migrantų, daugelis jų yra iš Irako.
Lietuvos pareigūnai išaugusius migracijos srautus vadina Baltarusijos režimo hibridine agresija.