• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip demokratiją skiriame nuo autoritarinio režimo? Esminis kriterijus yra laisvi ir sąžiningi rinkimai. Praėjusiais metais šį testą laikė daugybė valstybių – balsavo beveik apie pusę viso pasaulio gyventojų.

Kaip demokratiją skiriame nuo autoritarinio režimo? Esminis kriterijus yra laisvi ir sąžiningi rinkimai. Praėjusiais metais šį testą laikė daugybė valstybių – balsavo beveik apie pusę viso pasaulio gyventojų.

REKLAMA

Aišku, įsitvirtinusiose diktatūrose šis testas turi mažai prasmės – ten rinkimai yra fiktyvūs ir parodomuoju būdu legitimuoja valdžią. Rusijos ir Irano valdantieji žmonėms leidžia balsuoti, tačiau persekioja opoziciją, prigalvoja būdų, kaip užkirsti kelią režimui nepatogiems kandidatams ir riboja žodžio laisvę.

Bet ir tokios priemonės nėra pakankamos, kai autoritarinė valdžia silpsta. Irano prezidento rinkimų pirmajame ture balsavo vos 40 proc. gyventojų. Diktatūroms mobilizuoti rinkėjus gal net labiau reikalinga, nei demokratijoms – toks žmonių pasyvumas aiškiai rodo, kad pasitikėjimas režimu yra mažas. 

Kiti autokratai net nesugebėjo įtikinti, kad laimėjo. Štai Venesuela yra panaši į žlugusią valstybę. Prie tokios ekonominės katastrofos, kaip ten, valdžia bet kurioje demokratijoje būtų nušluota. Beveik nebejojama, kad realybėje prezidentas Nicolás Maduro ir patyrė pralaimėjimą didele persvara. Tačiau suklastoti rinkimų rezultatai skelbė jo pergalę. Rinkimų testas išsklaidė visas abejones – režimas yra tiesiog nusikaltėlių šutvė.

REKLAMA
REKLAMA

Balsavimo rezultatų skaidrumas sukėlė daug abejonių Sakartvele. Deja, kol kas ženklai gausiai protestuojančiai pilietinei visuomenei nėra palankūs – demokratinio testo neišlaikę valdantieji toliau konsoliduoja galią. 

REKLAMA

Rinkimai Moldovoje ir Rumunijoje puikiai atskleidė tarptautinį autoritarizmo kišimąsi į demokratijos procesus ir kartu socialinių tinklų pavojus. Be Rusijos aktyvios paramos ir neapskaitytos, gausios reklamos TikTok platformoje Kremliui draugiški kandidatai šiose šalyse nebūtų įgavę tokio populiarumo.

Tiesa, tik Moldova išbandymą išlaikė iki galo demokratiškai – nors ir per plonytį plauką, bet pro-vakarietiška prezidentė Maia Sandu visgi laimėjo konkurencingoje kovoje. Rumunijoje pirmojo turo rezultatus panaikino konstitucinis teismas. Nors priežastys įtikina, tačiau kyla klausimų, ar tokia demokratijos gynyba nekenkia pačiai demokratijai – galiausiai juk balsuoti už vieną ar kitą kandidatą renkasi žmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Būta valstybių, kuriose rinkimai parodė demokratijos gyvybingumą. Tarptautinės organizacijos jau kurį laiką atkreipia dėmesį žmogaus teisių ir žiniasklaidos laisvės nuosmukį Indijoje. Tačiau rinkimų testą šalis išlaikė – valdantieji prarado absoliučią daugumą ir turės valdyti koalicijoje. Autoritarinėje valstybėje taip neįvyktų.

Atsitiko ir paskirų, niūriems laikams labai reikalingų demokratijos sėkmės istorijų – pavyzdžiui, pilietinės visuomenės aktyvumas nulėmė konkurencingus rinkimus ir valdžios pasikeitimą Senegale. Šalis nepasuko į diktatūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip dėl Vakarų?

Daugelis apžvalgininkų su nerimu laukia naujosios Donaldo Trumpo kadencijos – jo kampanija ne tik leido suabejoti tolesniu JAV lojalumu tarptautiniams aljansams, bet ir flirtavo su tvirtos rankos valdžia. Bet jei žiūrėsime į rinkimus – jie patvirtino JAV demokratiją. Reikia pripažinti du dalykus. Pirma, už Trumpą balsavo absoliuti dauguma rinkėjų, tai įvyko laisvoje ir konkurencingoje kovoje. Antra, valdžios perdavimas įvyko sklandžiai. 

REKLAMA

Europietiški rinkimai – Europos parlamento, Prancūzijos, Austrijos, keliose Vokietijos žemėse – buvo dviprasmiški. Viena vertus, absoliuti dauguma europiečių vėl patvirtino paramą nuosaikioms, centro kairės ir dešinės partijoms. Atitinkamai nekyla abejonių dėl to, kad šiame regione rinkimai yra skaidrūs, laisvi, konkurencingi.

Kita vertus, radikalios dešinės ir euroskeptikų populiarumo augimas verčia sunerimti. Ne todėl, kad jau kyla grėsmė demokratijai – taip nėra. Ir ne tik todėl, kad tokios partijos dažnai įgarsina Rusijai palankias pozicijas. 

REKLAMA

Negerai tai, kad viešajame Europos diskurse įsitvirtino skirstymas į du stalčius. Jeigu balsuoji už radikalios dešinės partijas – reiškia, esi kone rasistas ir anti-demokratas. Jeigu balsuoji už partijas link centro – reiškia, nesi toks.

Tačiau nelegalios migracijos, terorizmo, nusikalstamumo problemos egzistuoja. Ir neprivalai būti rasistas, kad tai rūpėtų. Jeigu demokratijos galutinis testas yra rinkimai, turime kartu savęs klausti – ką reiškia jų rezultatai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šie klausimai yra aktualūs ir Lietuvai. Praėjusiais metais balsavome net penkis kartus – sudedant Europos parlamento rinkimus, po du prezidento ir Seimo rinkimų turus. Nors žmonių aktyvumas juose nuvilia, bet visi rinkimai tikrai buvo laisvi ir sąžiningi, o juose dauguma balsų gavo nuosaikūs, centro politikai.

Demokratijos testą vėl išlaikėme.

Sunkiau sekasi su rezultatų interpretacija ir nepasidavimu į politines emocijas. Būtinai turime atkreipti dėmesį į politikų melą ir demagogiją, ypač kai liečiamos nacionalinio saugumo temos. Tačiau kartu turime bandyti suprasti, kodėl dalis žmonių balsuoja taip, kaip balsuoja – o galbūt dar svarbiau, kodėl iš viso nebalsuoja. Ir kartu pasidžiaugti, kad regiono kontekste mūsų demokratija ir rinkimų rezultatai atrodo gerai.

REKLAMA

Rinkimų metai baigėsi, bet laisvi rinkimai demokratijose niekada nesibaigia – tik per juos atpažįstame, ar neslystame link diktatoriškų vilionių. Kitais metais parlamentus rinks Vokietija, Norvegija, Japonija, Australija. Prezidentą vėl bandys išsirinkti rumunai, rinks valstybės vadovą ir kaimynai lenkai.

Pagaliau nesustyguotus, konkurencingus partijos lyderio rinkimus galimai turės ir Lietuvos konservatoriai.

Mažvydas Jastramskis, Politika.lt

Algimantas Rusteika
2 val. ·
Jau treti Seimo rinkimai praeina, kai esu feisbuke. Po dviejų ankstesnių vis įdėdavau tą patį įrašą. Ir po dabartinių įdedu.
Kodėl - mane suprasite perskaitę.
_______________________
1762 rugpjūtį Glupovo mieste prasidėjo neįprastas sujudimas, susijęs su naujo miesto viršininko Dementijaus Varlamovičiaus Brudastovo atvykimu. Miestelėnai džiūgavo; net akyse neregėję naujai paskirto valdytojo, jie jau pasakojo apie jį anekdotus ir vadino „gražuoliuku“, „gudragalviu“. Džiaugsmingai sveikino vieni kitus, bučiavosi, liejo ašaras, užbėgdavo į smukles ir vėl išlėkdavo, ir vėl užbėgdavo. Užplūdus džiaugsmui, prisiminė ir senovinį glupovietišką nevaržomą laisvumą. Garbingiausi miestelėnai susirinko priešais soboro varpinę ir surengę gyventojų sueigą sudrebino orą šūkiais: ai, mūsų tėvelis! ai, gražuolėlis! ai, gudruolis! Atsirado netgi pavojingų svajotojų. Vadovaudamiesi ne tiek protu, kiek vedini dėkingos širdies, jie teigė, kad valdant naujajam miesto viršininkui suklestės prekyba ir kad prižiūrint kvartalų prievaizdams atsiras mokslai ir menai. Nesusilaikė ir nuo palyginimų. Prisiminė ką tik iš miesto išvykusį ankstesnį miesto viršininką, manydami, kad nors jis taip pat buvo gražuoliukas ir gudruolis, vis dėlto naujasis valdytojas pranašesnis jau vien tuo, kad jis naujas.
...
Ir kitą dieną glupoviečiai sužinojo, kad jų miesto viršininko galva buvo prikimšta faršo..
Bet niekas nesusiprotėjo, kad būtent dėka šios aplinkybės miestas pasiekė tokį klestėjimo lygį, į kokį bent panašiai nebuvo svajota metraščiuose nuo pat jų įkūrimo.
_______________
M.Saltykovas-Ščedrinas. Vieno miesto istorija.
Parašyta prieš 150 metų.
Atrodo, kad vakar.
Buvo virsmas, kada buvę komuniagos patapo dideliais krikščionimis. Iki šiol juos, kurie dar gyvi, pamatysi bažnyčių pirmosiose eilėse.
Manote, tai kur nors išgaravo? Nei velnio. Apsivertus pasauliui didžiuosius kovotojus už Tėvynę ir vėliavų bučiuotojus vėl išvystume kitose pirmosiose eilėse.
Dėl to visiškai nenustembu ir nepergyvenu. Baisiau, kad daug kas iš dabartinių opozicionierių, "kovojančių su sistema", sėkmės atveju susilietų su ta "sistema" ir taptų jos sraigteliais-varžteliais.
Tą kiek kartų jau matėme, matome ir dar pamatysime.
landsdergių gerovė
landsdergių gerovė

Man kiekvienas, ar beveik kiekvienas žygis į valdišką kontorą, ar pokalbiai su valdiškomis kontoromis, bankais, registratūromis,visokiais mobiliaisias TELIUKAIS atsiradusiais kaip šalutinis mutantas iš omnitelių ir telekomų,- tai garantija nervų ir pykčio, kad viskas daroma proktologiškai, o ne kaip piliečiams patogiau ir naudingiau ir visiems po.ui, -- kol nepradedi skundus rašyti ar nusiunti pirma, -JIEMS, paruoštą ir pagristą pareiškimą teismui, tada jau "užsikūria" pragaro virtuvė, viens už kitą didesni vyršikinyykai PATYS pradeda man skambinti ir "derinti"...
- bet i gerą pusę niekas nesikeičia, tik daugėja prievartos ir tyčiojimosi iš klientų, pacientų...- ir taip jau keliolika metų.
--KUO daugiau skaitmetizacijos, DI,kontrolės, - paspaspauskite, tą ar aną mygtuką, -muzikytės transliavimo į ausį, tuo daugiau nesisikaitymo ir vengimo,-- TIESIOGIAI, bendrauti ir tiesiai klientui atsakyti ar spręsti , dažniausiai, JŲ pačių, sugalvotą problemą.
--Dar tik truksta prie tų kontorų matrosų su kulkosvaidžiais, kurie saugotų niekdarių ramybę, kaip 1918m., dabar kol kas tai atlieka kvitukus išduodantys automatukai, gerai, kad kol kas ten eurų mesti nereikia.

- PABRĖŽIU, ---- KOL KAS....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų