Nuomotojai nenori išnuomoti savo buto šeimai su vaikais dažniausiai dėl dviejų priežasčių: bijoma, kad mažamečiai vaikai gali suniokoti buto apdailą, arba mažamečius vaikus turinčią šeimą būtų sunku iškeldinti iš buto, jei nuomininkai nemokėtų nuomos ar mokesčių už komunalinius patarnavimus.
Iš tikrųjų visuomenėje yra įsitvirtinęs mitas, esą net ir nemokų nuomininką sunku iškraustyti iš tau priklausančio buto, jei nuomininko šeimoje auga mažametis vaikas. Tokiu atveju įsikiša vaiko teises ginančios institucijos, kurios apsunkina iškraustymą vien tik todėl, kad užsitęsia administracinių sprendimų priėmimas. Daugelis butus nuomojančių asmenų tai daro pusiau legaliai – t.y. nemoka mokesčių nuo pajamų, gautų už nekilnojamo turto nuomą. Papildomos valstybinės institucijos (Vaiko teisių tarnybos) įsikišimas, gali atkreipti ir mokesčių inspekcijos dėmesį. Dėl šių priežasčių šeimininkai ir vengia išnuomoti savo turtą asmenims, auginantiems mažus vaikus. Tačiau kyla klausimas, kiek šis mitas yra teisingas?
Bet koks piktybinis nuomininkas yra problema
Nemokų ir piktybinį nuomininką iškeldinti yra pakankamai sudėtinga procedūra. Jei nuomininkas nesutinka išsikelti, slapstosi, tai padaryti galima tik sulaukus teismo sprendimo ir pasitelkus antstolius. Tai ypač aktualu siekiant išvengti nuomininko skundų dėl bute buvusio jo turto sunaikinimo ar pasisavinimo.
Žinoma, kilus konfliktui ir pasitelkus valstybines institucijas, tektų pripažinti buto nuomos faktą ir susimokėti mokesčius. Jei patalpų nuoma nėra asmens pragyvenimo šaltinis (pavyzdžiui, šeimininkas nuomoja tik vienas, sau nereikalingas patalpas), jam nebūtina šios veiklos kaip nors įforminti ir baudos už nelegalią veiklą jam nebūtų skiriamos. 15 procentų dydžio mokestis už pajamas, gautas iš nuomos, nebūtų didelis, jei pavyktų sėkmingai atsikratyti nemokaus ir piktybiško nuomininko. Tačiau dar kartą priminsime, kad tokios problemos gali kilti išnuomojus gyvenamąsias patalpas bet kokiam nuomininkui
Maži vaikai – nėra pagrindas nemokėti nuomos
Šilutės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė laikraščiui teigė, kad kartais mažamečius vaikus auginančios šeimos šiuo statusu piktnaudžiauja manydamos, kad dėl mažamečių vaikų jos negali būti iškeldintos.
„Teismai ir įstatymai vienareikšmiškai gina nuosavybės teisę. Jei nuomininkas nevykdo arba netinkamai vykdo savo pareigas (pavyzdžiui, nemoka nuomos ar mokesčių už komunalinius patarnavimus), nuomos sutartis gali būti nutraukta, o nuomininkas privalo išsikraustyti. Užtikrinti vaikui gyvenamąją vietą yra tėvų, o ne nuomotojo pareiga“, – teigė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.
Tarnautoja sakė, kad kartais pasitaiko atvejų, kai į jos vadovaujamą instituciją kreipiasi dėl konfliktinių situacijų, susijusių su gyvenamųjų patalpų nuoma. Dažniausiai jos išsisprendžia pakankamai greitai – užtenka tiesiog paaiškinti galiojančius įstatymus.
Mitai yra gajūs
Kaip nuomininkai turi teisę pasirinkti sau norimą būstą, taip nuomotojai turi teisę pasirinkti sau patinkančius nuomininkus. Mažą vaiką auginanti šeima, atrodo, turėtų turėti tam tikrų privalumų – vargu ar butas bus paverstas triukšmingų vakarėlių ar susibūrimų vieta. Vargu ar mažas vaikas taip jau piktybiškai nuplėšys tapetus ar apipaišys sienas. Tačiau nenorintys priimti šeimų su mažais vaikais nuomotojai, greičiausiai, yra susidūrę ar girdėję, kad vaikus auginantys nuomininkai kartais šiomis teisėmis yra linkę piktnaudžiauti. Įstatymai nėra tokių žmonių pusėje, tačiau daugelis iš mūsų nėra linkę rizikuoti. Dėl kelių piktybiškų žmonių sukeltų problemų nepatogumus patiria niekuo dėti asmenys.