Penktadienį ryte jūroje apsivertė valtis, kuria plaukė trys žmonės. Aukų išvengti pavyko, tačiau šis incidentas atskleidė spragas pasienio kontrolėje - sienos apsaugos pareigūnai į atvirus vandenis išplaukusios valties nepastebėjo net su moderniausia įranga.
Valtis jūroje ties Karkle, už 300 metrų nuo kranto apvirto apie 7 val. ryto. Pirminiais duomenimis, incidento priežastis - didelės bangos, bei valtimi plaukusių žmonių patirties stoka.
Netrukus pranešimo apie apvirtusią valtį sulaukė Klaipėdos uosto dispečeriai. Juos informavo Valstybinės vidaus vandenų laivybos inspekcijos Laivybos kontrolės skyriaus vedėjas Bronislavas Bernotas. Jis apie incidentą sužinojo iš vietinio žvejo.
Į įvykio vietą buvo išsiųstas Klaipėdos Valstybinio jūrų uosto gelbėjimo kateris „Žaibas“.
Tačiau pagalbos iš valties iškritusiems asmenims neprireikė - vyrai į krantą parplaukė patys. Skaudesnės nelaimės galbūt pavyko išvengti ir dėl to, kad jie buvo su gelbėjimo liemenėmis, be to jiems padėjo ir palankios krypties bangavimas.
„Kazan“ tipo metalinė valtis (M306) yra registruota Marijampolėje. Ji nenuskendo, mat šio tipo valtys turi specialias oro ertmes, kurios jai neleidžia nugrimzti dugnan.
Vakar ji ištraukta ant kranto.
„Pirmadienį pagal registracijos numerį nustatysime valties savininkus ir juos išsikviesim į inspekciją, aiškinsimės, juk šiaip sau jie į jūrą neplaukė, o dar tokios oro sąlygos“, - sakė B. Bernotas.
Specialistas teigė, kad labiausiai jį nustebino po kurio laiko paskambinę pasieniečiai.
„Skambino iš Palangos užkardos ir teiravosi apie įvykį, nors viskas vyko jų panosėje. Tačiau juk jie pirmi privalo pastebėti - turi gerą, tam skirtą įrangą, kurią man pačiam teko matyti, girdėti puikias jos charakteristikas. O kas būtų, jeigu šia valtimi būtų plukdomi narkotikai? Esu pasipiktinęs“, - sakė B. Bernotas.
Pasak pasieniečių, šiuo atveju į jūrą plaukę asmenys privalėjo apie tai pranešti Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnams, tačiau to nepadarė. Teigta, kad vakar stebėjimo sistema valties neužfiksavo - esą ji galėjo būti per maža.
Pakrančių apsaugos rinktinės pasieniečiai nuo pernai gali naudotis daugiau nei 33 mln. litų kainavusia stebėjimo sistema. Jos pagalba Lietuvos teritorinėje jūroje ir pakrantėje visą parą įmanoma pastebėti menkiausius objektus vandenyje. Praėjusių metų pabaigoje, per „Elekronine akimi“ vadinamos sistemos pristatymą teigta, kad ji gali užfiksuoti net už 26 km esančius objektus.
Beje, antradienį šios įrangos pagalba pasieniečiai pastebėjo ties Šventosios upės žiotimis prie kranto plūduriuojančią valtį, prie kurios būriavosi žmonės. Vėliau nustatyta, kad iš jos neteisėtai prekiauta žuvimis.
Valdas PRYŠMANTAS